Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Акти цивільного законодавства діють у часі, території та по колу осіб. Загальноприйнято, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Тож встановлення такого дня має важливе значення для застосування норм права.
Норми цивільного законодавства, як і норми іншого законодавства, діють в часі, просторі та по колу осіб. Це визначено загальними нормами і зокрема Законом України “Про вступ законів у чинність”, загальними теоретичними постулатами та самим цивільним законом. Акти цивільного законодавства мають порядок прийняття, надання їм чинності (реєстрації, опублікування и вступу в силу.
Дія в часі. Згідно ст. 5 ЦК акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Так його “Прикінцевими та перехідними положеннями” передбачено, що новий ЦК набирає чинності з 1 січня 2004 р. Разом з ним вступили у дію й інші закони України. Тож ЦК буде застосовуватися до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Зазвичай акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Підпункт 4.2 встановлює що щодо відносин, які виникли до набрання чинності ЦК його положення застосовуються до тих прав і обов’язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Крім цього положення спадкового права ЦК застосовуються також до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання ним чинності, а також про відмерле майно у межах одного року. Щодо строків позовної давності застосовуються положення нового ЦК у тому разі, коли строк позовної давності не сплив до набрання ним чинності. До позовів про визнання заперечувального правочину недійсним і про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину. Право на пред’явлення якого виникло до 1 січня 2004 року застосовується позовна давність, що встановлена чинним до цього часу законодавством. Є й інші особливості.
Дія в просторі - акти цивільного законодавства діють на підвідомчій їх прийнявшому органу:
- всієї України – норми, що прийняті загальноукраїнськими органами законодавчої і виконавчої влади;
- лише АРК - норми, що прийняті органами законодавчої і виконавчої влади Автономної Республіки Крим;
- на території певного територіального утворення – норми, що прийняті з державними місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
- на території певної юридичної особи – прийняті самою юридичною особою локальні нормативні акти;
- дискретно мононорми, що встановлені самим учасниками цивільних правовідносин. Цивільно-правові договори діють там де передбачено їх виконання, чи перебувають сторони договірних правовідносин.
Дія по колу осіб – акти цивільного законодавства поширюються на всіх осіб, що знаходяться на території, в межах якої діє це законодавство. Але норми, що регулюють відносини за участі фізичних осіб не поширюються на відносини за участю юридичних осіб, а тим більше норми, що регулюють відносини за участі юридичних осіб не поширюються на відносини за участю фізичних осіб. Крім цього, цивільним законодавством встановлюються окремі правила для юридичних осіб різної форми власності та організаційно-правової форми.
Дата публикования: 2014-10-30; Прочитано: 1147 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!