Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Аналіз товарної і реалізованої продукції



Аналіз процесу виробництва повинний здійснюватися по двох напрямках. По-перше, у ході формування і виконання виробничої програми дається оцінка перспектив її реалізації з погляду одержання прибутку. По-друге, у процесі аналізу визначаються економічні наслідки управлінських рішень по регулюванню виробництва з погляду фінансово-економічних наслідків.

В умовах переходу до ринкових відносин об'єктом аналізу є не просто виробничий процес, а одержання замовлення на вироблену продукцію і її оплату по погодженій зі споживачем ціні. При цьому аналіз виробництва і процес вивчення й оцінки ринку (маркетинг) рівною мірою впливають один на одного. На початковому етапі переходу до ринкових відносин, при не насиченості ринку будь-який виробник може продати те, що він зробив. Однак велику виробничу вигоду одержить той, хто уживе знання ринкової кон'юнктури при формуванні виробничої програми, орієнтованої на продукцію підвищеного попиту. Більш висока ціна попиту визначить великий прибуток. В міру насичення ринку і задоволення кількісного попиту, посилення конкуренції вже не виробництво, а збут буде визначати мети підприємства. У конкурентній боротьбі підприємство повинне робити тільки те, що воно може продати, чи ж узагалі нічого не робити. Зміна структури й обсягу виробленої продукції як фактор збільшення поступово поступиться місцем росту якості продукції як сукупності нових споживчих властивостей товару: надійності, ефективності застосування, зручності обслуговування, доступній ціні і т.д.

У господарській діяльності великих промислових об'єднань, концернів підсилюється значення зовнішньоекономічної діяльності. Необхідність виробництва продукції для реалізації на зовнішніх ринках може бути обумовлена такими факторами, як мала чи ємність насиченість внутрішнього ринку, високий рівень внутрішньої конкуренції, можливість використання монопольного положення на світовому ринку, кон'юнктура цін. Для вітчизняних підприємств більш важливими є в даний час фактори, обумовлені особливостями економічної системи і тих процесів, що зв'язані з переходом до ринкової економіки. Наприклад, неконвертованість гривні надає руху такому часовому фактору стимулювання зовнішньоекономічної діяльності, як необхідність одержання вільно конвертованої валюти.

Про взаємозв'язок виконання планів виробництва, постачань і реалізації продукції, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку вже згадувалося в попередньому питанні. У процесі комплексного економічного аналізу виробництва і реалізації продукції можна виділити наступні основні етапи.

Перший базується на маркетингу і про нього вже згадувалося, розкривалася його суть.

Другий етап зводиться до виявлення додаткових (у порівнянні з попереднім періодом) резервів використання основних засобів, матеріальних і трудових ресурсів з метою оптимізації обсягу і структури виробництва в планованому періоді під найбільш вигідні пропозиції про висновок договорів. При цьому варто враховувати і постачання продукції для державних нестатків. Для цього необхідно вчасно одержати інформацію про обсяг державного контракту по конкретній продукції, рентабельності її виробництва з урахуванням додаткового стимулювання. У залежності від того, як виконання державного контракту позначиться на збільшенні прибутку, підприємство повинне організувати роботу з висновку і виконання інших договорів.

На третьому етапі аналізу виробництва і реалізації продукції робиться оцінка виконання договорів по обсязі і ритмічності постачання, якості і комплектності продукції. Визначаються розміри втрат у результаті несвоєчасного чи неповного виконання зобов'язань по договорах і ступінь їхнього впливу на основні економічні показники діяльності підприємства: обсяг реалізації, прибуток, рентабельність, продуктивність праці, фонд споживання й ін.

Четвертий етап складається у встановленні внутрішніх і зовнішніх причин невиконання договірних зобов'язань. Для внутрішньозаводського стимулювання виконання договірних зобов'язань цехами і службами використовуються диференційовані шкали преміювання працівників. При виявленні зовнішніх винуватців порушення договірних зобов'язань (постачальників матеріалів і комплектуючих, транспортних і інших організацій) юридичні і комерційні служби підприємства повинні домагатися повного відшкодування винуватцями всієї суми втрат через порушення термінів і умов договорів.

Виробництво продукції оцінюється показниками по наступним одиницях виміру:

натуральним;

умовно-натуральним, тобто показникам, приведеним до будь-яких єдиних одиниць виміру для декількох різнорідних виробів;

трудомісткості, для виміру кількості витраченої роботи на одиницю продукції;

вартісним, для виміру різнорідної продукції.

Вартісні показники підрозділяються на показники:

обсягу виробництва;

обсягу випуску продукції;

обсягу реалізації продукції.

До першої групи відносяться наступні показники:

валова продукція, обмірювана сумою витрат засобів праці, матеріалів, і живої праці;

чиста продукція, обмірювана як різниця між валовою продукцією і матеріальними витратами.

До другої групи відносять показники:

готової продукції рівна валової продукції (бувають випадки нерівності, якщо є незавершене виробництво, і воно враховується у валовому виробництві);

товарної продукції обмірюваною сумою виготовленої готової продукції, напівфабрикатів для реалізації, роботою і послугами промислового характеру, готових виробів на складі.

До третьої групи показників відносять:

відвантажена товарна продукція, рівна товарної продукції (без залишку готових виробів на складі) = інша товарна продукція + залишки відвантажених товарів);

реалізована товарна продукція, рівна відвантаженої товарної продукції, в оплату якої цілком надійшли засобу на розрахунковий і інші рахунки підприємства й у касу.

Напрямкі аналізу показників виробництва і реалізації продукції:

оцінка динаміки зміни показників;

перевірка збалансованості, оптимальності, напруженості і реальності показників;

виявлення ступеня впливу основних факторів на зміну показників;

розробка заходів щодо використання резервів зростання виробництва і реалізації продукції.

Для аналізу виробництва і реалізації продукції в основному використовують засоби і прийоми, що включаються в логічну і математичну групи методів економічного аналізу. Порядок їхнього застосування викладений у темі «Методи і прийоми економічного аналізу».





Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 377 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...