Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Глибина свердловин



Проектна глибина свердловин поряд з її значенням визначає тип і потужність обраного бурового верстата, основні параметри бурового обладнання та інструменту, почасти початковий діаметр свердловини та ін.

Відповідно до глибини буріння свердловини умовно поділяються:

· до 10 м (неглибокі);

· від 10 до 30 м (середньої глибини);

· від 30 до 100 м (глибокі);

· понад 100 м (вельми глибокі).

Особливості й область застосування різних способів буріння свердловин.

Колонкове буріння - найбільш поширений спосіб проходки свердловин. Основною перевагою такого виду буріння є універсальність (можливість проходки свердловин майже у всіх різновидах гірських порід), можливість отримання керна з незначними порушеннями природного складання ґрунту, порівняно великі глибини буріння, гарна освоєння технології. Істотні недоліки - малий діаметр свердловин.

Медленновращательное буріння. Сутність його полягає в тому, що добре поглиблюється інструментом різального типу шляхом зрізання з вибою суцільний стружки. Спосіб буріння відрізняється простотою технології.

Шнековий буріння. Особливість способу полягає в тому, що процеси поглиблення свердловини і продуктів руйнування суміщені. Переваги: висока механічна швидкість, порівняно великий діаметр свердловин, не потрібна вода для промивання.

Гвинтове буріння. Застосовується рідко. Сутність полягає в тому, що гвинтовий породоразрушающий інструмент закручується в грунт, а потім вибирається на поверхню. При цьому розміщений на лопатях інструменту грунт зрізується по бічних поверхнях. Спосіб може використовуватися тільки в пухких і м'яких ґрунтах.

Роторний буріння. Застосовується тільки для буравлення гідрогеологічних шпар на воду, дозволяє бурити свердловини будь-якого діаметру на будь-яку глибину.

Ударно-кабель буріння. Відрізняється простотою технології, високою продуктивністю (до 15м/зміну і більше). Недоліки методу: неможливість проходки свердловин в скельних ґрунтах, мала довжина рейсу, неможливість відбору якісних монолітів.

Вібраційний метод буріння. Найбільш продуктивний метод (до 50-70 м/зміну). Вібраційне буріння забезпечує проведення якісної геологічної документації досліджуваного розрізу.

Рекомендації щодо раціонального використання різних способів буріння.

Вид і спосіб буріння слід вибирати залежно від властивостей прохідних ґрунтів, призначення і глибини свердловини, а також умов виробництва інженерних вишукувань. Обраний спосіб буріння повинен забезпечувати задовільна якість інженерно-геологічної інформації і ґрунтах і досить високу продуктивність.

При незначних обсягах бурових робіт слід орієнтуватися на універсальні способи, які забезпечують буріння свердловин в більшості різновидів ґрунтів. При наявність великих обсягів робіт приблизно в однакових умовах слід обирати такі способи, які володіють високою продуктивністю (вібраційний, пневмоударні, вібраційно-обертальний).

Роторний і ударно-канатний способи буріння слід застосовувати тільки при бурінні гідрогеологічних свердловин.

Загальні положення про геологічної документації та відбір зразків при проведенні бурових робіт.

До числа найбільш важливих завдань проходки свердловин при інженерних вишукуваннях відносяться вивчення геологічного розрізу і визначення фізико-механічних властивостей ґрунтів.

Зразки, що відбираються для вивчення геологічного розрізу, повинні відображати всі структурні, текстурні і інші особливості ґрунту: послідовність у залягання шарів, потужність шарів і положення контактів, наявність включень, гнізд, примазок, тонких прошарків, консистенцію і водоносность ґрунтів.

Основним методом вивчення таких зразків в польових умовах є візуальний. При цьому використовуються лупа, ніж, кислота. Матеріалом для вивчення є змінний і свердловин керн, перемятые грудки ґрунту, в окремих випадках шлам.

Физико-механічні властивості ґрунту визначаються за отбираемым з свердловин монолитам і з допомогою досвідчених робіт у шпарах.

Що відбираються з свердловин моноліти повинні забезпечувати максимальну відповідність їх властивостей властивостей шарів, з яких ці зразки відбирають. Основним методом оцінки монолітів є виконується з високою точністю лабораторний аналіз.

Для відбору зразків з метою геологічної документації можуть бути використані практично всі способи буріння, які забезпечують отримання керна або перемятых грудок ґрунту. Як бурового інструменту застосують колонкові труби, зонди, склянки, шнеки, спіральні й ложковые бури. Найчастіше використовуються свердловини діаметром 108-168 мм.

Для відбору монолітів використовуються спеціальні пристрої - грунтоносы. Розміри відібраних монолітів, способи і режими занурення суворо регламентовані. Процес відбору моноліту - спеціальна операція і вона не може бути віднесена до процесу поглиблення свердловин.

В дослідницьких організаціях України свердловини для геологічної документації становлять 60-70 %, технічні свердловини - не більше 30-40 %..





Дата публикования: 2014-12-08; Прочитано: 658 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...