Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

1 страница. Рабочим телом ГТЭС (рис.35) являются продукты сгорания органического топлива



Плани-конспекти з природознавства 2 клас

Клас

Урок 1. Тема. Ми — українці 179

Урок 2. Тема. Грамотний — видющий і на все тямущий 181


Урок 3. Тема. Щоб бути здоровим і все встигати робити 184

Урок 4. Тема. Щоб бути здоровим і все встигати робити 188

Урок 5. Тема. Народний календар 191

Урок 6. Тема. Природа навколо нас 194

Урок 7. Тема. Сонце 197

Урок 8. Тема. У царстві рослин 201

Урок 9. Тема. У царстві тварин 204

Урок 10. Тема. Людина — частина живої природи 211

Урок 11. Тема. Осінь. Рослини восени. Охорона здоров'я восени 212

Урок 12. Тема. Як тварини готуються до зими. Як люди готуються до зими....217

Урок 13. Тема. Зима. Рослини взимку. Охорона здоров'я зимової пори 221

Урок 14. Тема. Як зимують птахи і звірі. Турбота людей про птахів

і звірів узимку 225

Урок 15. Тема. Зима щедра святами 229

Урок 16. Тема. Родина, рідня, рід. Сімейний календар 233

Урок 17. Тема. Твоя квартира. Будь обережним 237

Урок 18. Тема. Про працелюбних та лінивих 240

Урок 19. Тема. Урок чемності 244

Урок 20. Тема. Школа ввічливості. Гостини 249

Урок 21. Тема. Що таке культурна спадщина 252

Урок 22. Тема. Про доброту і милосердя.

Ніхто не має права ображати людину 254

Урок 23. Тема. Про доброту і милосердя.

Ніхто не має права ображати людину 259

Урок 24. Тема. Декларація прав дитини. Основний Закон держави.

Обов'язки батьків та дітей 263

Урок 25. Тема. Де ти живеш. Що дає місто селу, село — місту 265

Урок 26. Тема. Твоя країна — Україна. Символи держави 267

Урок 27. Тема. Народні промисли України 270

Урок 28. Тема. Київ — столиця України 275

Урок 29. Тема. Весна. Рослини навесні. Охорона здоров'я навесні 277

Урок 30. Тема. Тварини навесні. Зустрічаємо птахів 282

Урок 31. Тема. Весняні свята. Мамин день 285

Урок 32. Тема. Весняні свята. Великдень 288

Урок 33. Тема. Незабаром літо. Спостереження за природою влітку 292

Урок 34. Тема. Ми і природа 295

Урок 35. Тема. Узагальнення вивченого за рік 299

2 КЛАс

урок 1

Тема. Ми — українці

мета: поглибити знання учнів про Україну, розкрити зміст поняття громадянин України; розвивати мовлення учнів; виховувати патріотичні почуття приналежності до народу України.

обладнання: календар природи, карта України, тлумачний словник, портрети Т. Г. Шевченка, М. Лисенка, С. Корольова, К. Білокур.

ХіД УРОКУ

ознайомлення із завданнями курсу «Я і Україна» в 2 класі

Розповідь учителя.

У другому класі ми продовжимо вивчати курс «Я і Україна». Ви по- глибите знання про Україну — незалежну державу, про народ України, його звичаї та традиції, ознайомитесь із правилами поведінки в громад- ських місцях, під час урочистих подій, ознайомитесь із вимогами до осо- бистої гігієни. Протягом року будете вести спостереження за погодою та працею людей і результати спостережень заносити в класний «кален­дар природи».

Демонстрування підручника «Я і Україна».

Найкращим другом і вірним помічником у вивченні курсу стане підручник «Я і Україна».

Прослухайте лист-звернення до читачів (С. 3 підручника).

актуалізащя опорних знань

Діти, вочевидь, кожен із вас, не замислюючись, дасть відповіді на такі запитання: «Як називається країна, де ми живемо? Яку назву має на­род нашої держави? Хто ж ми з вами?».

На першому уроці ми поговоримо про українців, народ України.

(Учитель зачитує із дошки завдання уроку.)

Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя.

Україна — це отча земля, рідний край, де ти народився. Широкі й чарівні простори, прекрасні села та міста. Могутньо котить до Чорного моря хвилі найбільша річка України — Дніпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем розливається по безкраїх нивах жито-пшениця. Тут живуть працьовиті волелюбні люди. Погляньте на карту України. На ній позначено кордони української землі.

Робота з картою України.

Простір землі, заселений українським народом, надзвичайно ве­ликий! Щоб його перетнути, треба пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 кілометрів. Україна — одна з найбільших держав Європи.

Оскільки це країна велика, то й живуть у ній люди різних національ- ностей. Поряд з українцями в Україні живуть росіяни, білоруси, поляки, чехи, молдовани, болгари, євреї, греки. Усі вони знайшли в нашому краї свою батьківщину, називають матір'ю соборну й суверенну Україну.

Україно, соборна державо,

Сонценосна колиско моя,

Ще не вмерла

Й не вмре твоя слава,

Завойована в чесних боях!

Живи та міцній,

Українська державо!

Вмирали у битвах мільйони борців,

Щоб стяг синьо-жовтий піднявсь величаво

Й над Києвом стольним віки майорів.

Робота з підручником (С. 4—5). Читання та розгляд малюнків.

Робота з тлумачним словником.

Громадянин — людина, яка постійно живе в державі, користується її правами й виконує обов'язки, встановлені законами цієї держави.

Робота над віршем, записаним на дошці (читання вірша учнями).

Любі друзі! Хоч маленькі, Ми вже добре знаєм, Що звемося українці, Славних предків маєм. Батько, мати, брат, сестричка Й інші члени роду — Всі належать до одного Українського народу. Бо родитись українцем — Це велика честь і слава. Рідний край свій прославяти — Найважливіша для всіх справа.

Яка найважливіша справа для кожного українця?

Розповідь про видатних людей України. У ч и т е л ь

Благословенна хай буде година І та хата, і село, Що Україні принесло З великих найбільшого сина.

(І. Я. Франко)

Тарас Шевченко, великий Кобзар — так називали і називають його люди. Геніальний син українського народу прославив Україну на весь світ. Його книгу «Кобзар» перекладено багатьма мовами світу. Народ України береже пам'ять про видатного поета. Йому збудовано пам'ятники, його ім'ям названо вулиці, порти, театри, університети. Його вірші знають до- рослі й діти. Чи пам'ятаєте ви рядки з віршів великого Кобзаря?

До відомих людей України можна віднести композитора М. Лисен­ка, народну художницю К. Білокур, конструктора С. Корольова.

6. Конструювання речень зі словами українка, українець.

Підсумок уроку

Як називається наша держава?

Хто живе в Україні?

Кого із відомих українців ви знаєте?

Домашнє завдання

Опрацювати статтю підручника.

Створити малюнок чи фотоколаж (за допомогою батьків) за темою

«Моя Україна».

Вивчити невеличкий вірш про Україну.

За бажанням скласти кросворд «Україна» (за допомогою батьків).

урок 2

Тема. Грамотний — видющий і на все тямущий

мета: уточнити й розширити уявлення учнів про значення знань у житті людини; обговорити правила для учнів; розвивати почуття від- повідальності; виховувати у дітей бажання дотримуватись правил для учнів.

обладнання: плакат з прислів'ями, текст української народної казки «Розумна дівчинка», загадки.

ХіД УРОКУ

I. Перевірка знань учнів

Бесіда.

Як називається наша держава?

Хто живе в Україні?

Як єдиним словом можна назвати всіх жителів нашої держави?

Яких видатних українців ви знаєте? Чим вони прославили нашу країну?

Повідомлення теми заняття

Читання вірша Анатолія Костецького.

Спитай у тата чи у мами, Які професії у них. Професій в світі є чимало, Сповна їх вистачить на всіх. Та є одна поміж професій, Якої вчаться всі в житті, Яка для кожного найперша, Якої вчитиметесь ви. Учитель, лікар чи геолог, Письменник, слюсар чи шахтар — Всі називають головною Одну професію — школяр! Бо всім відомо, що без школи, Без знань, що мусиш там набуть, Не станеш у житті ніколи Тим, ким в дитинстві мрієш буть.

Які професії згадуються у вірші?

Яку професію називають головною?

Яке основне заняття кожного школяра?

Сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про значення знань у житті людини.

Вивчення нового матеріалу

1. Прослуховування й обговорення української народної казки «Розум- на дівчинка».

Було двоє братів: один бідний, а другий багатий. Пожалів багатий брат бідного і подарував йому корову. Через якийсь час роздумав і велів бідному повернути корову.

Бідний сказав, що не віддасть, бо діти вже звикли до молока. Багач повів бідного до пана, щоб той їх розсудив. Пан каже:

Хто скаже, що найсолодше в світі, того корова.

Багач приніс панові мед. А бідний передав слова своєї доньки: «Най­солодше у світі — сон». Пан погодився зі словами розумної дівчинки і го­ворить до бідняка:

Ось тобі п'ятнадцять яєць, я хочу, щоб назавтра твоя розумниця їх висиділа і принесла курчат, тоді вже корова твоя.

Дівчинка яйця взяла, засмажила, а татові каже:

Іди до пана і скажи, що курчата будуть, але хай він сьогодні поле виоре, посіє просо, завтра скосить, вимолотить, зробить пшоно, щоби курчата мали що їсти.

Пан визнав, що йому не перемогти таку розумну дівчинку, і віддав корову бідному братові.

Читання прислів'їв та приказок, записаних на плакаті.

Голова без розуму, як ліхтарик без свічки.

Ученому — світ, невченому — тьма.

Людина без розуму, як млин без води.

Чого Івась не навчиться, того Іван не буде знати.

Розповідь учителя.

У північних народів є просте і мудре висловлення: «Якщо подару- вати людині одну рибину, вона буде ситою один день. Якщо подарувати дві, буде ситою два дні. Якщо ж навчити людину ловити рибу, вона буде сита все життя».

Так і в навчанні: корисно багато знати, а ще корисніше самому здо- бувати знання, гартувати свою волю, долати лінощі.

Послухайте поради, як налаштувати себе на роботу на уроці.

На перерві слід підготуватися до наступного уроку.

Добери все, що потрібно для роботи.

На парті не повинно бути нічого зайвого.

Усі предмети слід розмістити на звичних місцях.

Гра-змагання «Хто швидше підготується до уроків мови (читання, математики)».

Учитель ставить завдання: «Підготуйтесь до уроку читання». Учні швидко дістають з портфеля все необхідне. Перемагає той, хто швидко все поклав на парту.

Повторення правил для учнів.

Учень повинен не тільки успішно навчатись, він повинен ще й ви- конувати правила, встановлені для учня.

Учні читають з дошки вірші, імітуючи рухи.

Заходить вчитель — треба встати. Як він тобі дозволить — сядь. Спитати хочеш — не гукай, А тільки руку піднімай. У школі парту бережи І на парті не пиши. Щоб урок пройшов не марно, Треба сісти рівно, гарно. І не стрекочи на уроках, Як папуга чи сорока.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Обговорення й розв'язування ситуацій, вміщених у підручнику «Я і Україна» (С. 8-9).

Розумова гімнастика. Відгадування загадок.

Вчить читати й рахувати, І писати, і співати

Всіх дітей довкола Наша люба... (школа).

Ось до класу всіх скликає Голосистий наш дзвінок, І ми радо поспішаєм

Не в садок, а на... (урок).

Він нам, як мама, дорогий, Він хоче нас навчити Любити край чудовий свій. Це мудрий наш... (учитель).

Підсумок заняття

— Послухайте вірш Ю. Федьковича, запам'ятайте побажання, вис- ловлені у вірші, і намагайтесь виконувати їх у своїй навчальній діяль- ності.

Учітеся, діти любі, читайте, гадайте,

Як та бджілка медок з квітки, розуму збирайте.

Бо в мудрого й на камінні пшениця уродить,

А дурному не вродить ніщо і в городі.

Бо в мудрого і кропива іде на ужиток,

А в дурного і пшениця обернеться в збиток.

Домашнє завдання

Опрацювати статтю підручника.

Дібрати прислів'я та приказки про навчання, знання, розум.

За бажанням взяти невеличке інтерв'ю у батьків про те, як і де вони навчалися.

урок 3

Тема. Щоб бути здоровим і все встигати робити

мета: уточнити й розширити знання учнів про режим дня; розвива- ти елементарні звички здорового життя; виховувати такі риси, як органі- зованість, відповідальність.

обладнання: плакат «Режим дня», матеріал для дидактичної гри «Ре­жим дня», тести.

ХіД УРОКУ

I. Повідомлення теми уроку

ДОБРА ПОРАДА

Добре вчитись — це не значить, Що не можна грати в м'ячик, Що ховатись слід від мами Із цікавими казками.

Все встигає той зробити, Хто уміє час цінити.

Сьогодні ми з вами на занятті поговоримо про те, що слід робити, щоб бути здоровим і все встигати.

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Якщо ти будеш суворо дотримуватись розпорядку дня: спати, їсти, гуляти, читати, готувати уроки завжди в один і той же час,— твоєму ор- ганізмові буде легше працювати, ти почуватимеш себе бадьорим і здоро­вим, все встигатимеш робити.

Розгляд плаката з режимними моментами. 7.00 — підйом;

7.05 — ранкова зарядка;

7.15 — вмивання та водні процедури;

7.30 — сніданок;

9.00 — 13.40 заняття в школі;

14.00 — обід;

14.30 — 15.30 — післяобідній відпочинок; 15.30 — 17.00 — самопідготовка; 17.00 — підвечірок;

17.30 — 19.00 — прогулянки, ігри на свіжому повітрі; 19.00 — вечеря;

19.30 — 21.00 — читання художньої літератури, домашні ігри, пере­гляд дитячих телепередач;

21.00 — водні процедури, сон.

Читання та обговорення вірша О. Орача «Галя-невстигаля».

Галю, вставай, умивайся, Та швидше до столу.

Галю, мерщій убирайся, Бо спізнишся в школу! Галя вилежує, ніжиться

І позіхає,

Довго з портфелем вовтузиться І — не встигає. В школі дзвінок продзвенів І давно почалися уроки. А коридором чиї то Лунають поспішливі кроки? Клас уже знає: Це знову спізнилася Галя. Ні, не даремно прозвали Її Невстигаля.

Чому Галя завжди запізнюється?

Як можна їй зарадити?

Чи дотримуєшся ти режиму дня?

Чи робиш ти ранкову зарядку?

Дидактична гра «Режим дня». Робота в групах.

ХІД ГРИ

Учням роздають сюжетні картки (кожному ряду — повний набір картинок, де зображено режимні моменти протягом дня). Виграють учні того ряду, що швидше стануть одне за одним так, щоб зберегти послідовність режимних моментів.

Хвилинка-веселинка.

ВАСИЛЬКО

Коли йдеш до школи, Васильку, завжди руки миєш. А за стіл чому з брудними руками сів? — розсердилася мама.

Та дома ж у нас санітарки немає,— пояснив хлопчик.

САНКОМІСІЯ

Одарка і Таїсія — це наша санкомісія. Ретельні санітарки з Таїси і Одарки.

Показуй руки, другий клас! А вуха вимиті у вас? Схвильована Таїса очима грізно блиска.

І заявляє Віті, що в нього довгі нігті. І вимага, щоб Мила чорнило з носа змила. Одарочка не жартома зробила огляд партам І виявила в Гоші під партою галоші. А в парті у Параски — шкуринки від ковбаски!

А що в кишені в Прісі є, не бачиш ти, комісіє?

Ах, Прісенько, яка ж ти в нас! Хіба насіння носять в клас? Лузати — це не гарно. Це — антисанітарно! Кишені зараз вивертай і... санітаркам трохи дай. Одарка і Таїсія — серйозна комісія!

(І. Кульська)

Діти, з якою метою Василько миє руки?

А ви як вчиняєте?

Які вимоги ставить перед класом санкомісія? А чи виконують ви- моги самі члени санкомісії?

III. Закріплення матеріалу 1. Робота з підручником (С. 10).

Розгляньте малюнки. Чи додержувався хлопчик режиму дня? Роз- кажіть про це.

Що ви йому порадите?

Чому треба додержуватись режиму дня?


Читання учителем оповідання про хлопчика Юрка.

Юрко прийшов зі школи, швидко поїв і сів за уроки. Крізь відчине- не вікно долинають крики: «Держи його! Обводь зліва! Промазав!» Юрко затулив вуха долонями і пробує читати умову задачі. Врешті, не витримав і побіг на подвір'я рятувати свою команду. Гра була захоплюючою й тривала до самого вечора. Наш Юрко був і воротарем, і захисником, і форвардом.

Тут почувся голос сестри: «Ти уроки зробив?» Юрко побіг додому. На порозі його зустріла бабуся і попросила сходити в магазин. Та онук змушений був відмовити бабусі, бо не виконав домашнє завдання. Юрко швидко сів за стіл: «Швидше, швидше!» Криві літери лягають в рядку. А на читання вже не вистачає часу, бо сім'я сідає вечеряти. «Ні, завтра буде інакше»,— вирішив Юрко.

Чому Юрко не встиг виконати домашнє завдання?

На що ще не вистачило в Юрка часу?

Що б ви порадили хлопцеві?

Робота з підручником (С. 11-13).

Розгляд малюнків, де зображено, як відпочивають діти. Читання уч- нями розповіді дітей про те, як вони проводять вільний час.

робота над тестами Тести

Щоб бути здоровим, треба прокидатись:

а) в один і той же час;

б) тоді, коли виспишся;

в) коли розбудить мама.

Ти чистиш зуби:

а) вранці і ввечері;

б) вранці;

в) коли йдеш у гості.

Телевізор ти дивишся:

а) коли йде передача для дітей;

б) коли заманеться;

в) коли виконав домашнє завдання.

Дотримуюсь режиму дня, бо:

а) вимагають батьки;

б) хочу бути здоровим і все встигати робити.

Підсумок уроку

Що ж слід робити, щоб бути здоровими і все встигати робити?

Домашнє завдання

Опрацювати статтю підручника.

Скласти таблицю «Мій режим дня».

За допомогою батьків скласти невеличкий кросворд «Здоров'я».

урок 4

Тема. Щоб бути здоровим і все встигати робити

мета: поповнити та узагальнити знання учнів про здоровий спосіб життя; збагатити словниковий запас учнів; розширити знання учнів про лікарські рослини та їх цілющі властивості; виховувати людину, яка буде свідомо вести здоровий спосіб життя.

обладнання: сторінки усного журналу, гербарій «Лікарські рос- лини».

ХіД УРОКУ

і. Повідомлення теми, завдань уроку.

мотивація навчальної діяльності

Діти, в наш час з'являється багато нових різноманітних видань: га­зет, журналів, але вони переважно адресовані дорослим. А чи хотілося б вам мати власний дитячий журнал? Сьогодні з вашою допомогою вийде дитячий журнал про найдорожчий скарб людини.

Що, на вашу думку, є найбільшим багатством людини? (Відповіді учнів.)

Я запрошую вас завітати на планету Здоров'я. А допоможе нам у цьому журнал. Правда, він ще не має назви. Щодо назви було багато цікавих пропозицій. Ми вибрали три з них. Вам потрібно шляхом голо- сування вибрати з трьох назв одну:

«Нехворійко»;

«Айболить»;

«Планета Здоров'я».

(Учитель підраховує кількість голосів.)

Наш журнал називається...

(Учитель вставляє заготовлену назву на титульний листок.)

II. робота над темою уроку

1. Перша сторінка журналу — «Поштова скринька».

Для чого використовують поштову скриньку?

У нашій поштовій скриньці — листи, які надійшли в редакцію на- шого журналу. Я хочу зачитати лист від Мийдодіра.

«Друже! Чи бережеш ти свої іграшки, телевізор, інші прилади? Чи пе- реживаєш, коли вони псуються, ламаються? Чи радієш, якщо їх полаго- дили? Коли людина «поламалася», її називають хворою. Лікарі і ліки до- помагають подолати хворобу. Проте людина часто може запобігти хво- робі. Що потрібно для того, щоб уникнути хвороби?

Чистота тіла;

чистота і порядок у домі, у власних речах;

правильна постава, хода;

рухливість, жвавість;

правильне харчування;

відпочинок;

безпечна поведінка;

добрий настрій;

доброзичливість.

Якщо всі ці умови виконано, то це означає, що людина веде здо­ровий спосіб життя і хвороба їй не загрожує. Вона повинна оберігати й зміцнювати свій найбільший скарб — здоров'я. Іграшку, одяг, книжку можна купити за гроші, але здоров'я не купиш. Про нього треба дбати самому. Хіба розумна людина сама собі буде шкодити, сама себе «ла- мати»? А ти знаєш, що саме тобі може зашкодити? Якщо ні, то я, Мий- додір, навчу тебе, як самому дбати про своє тіло, що ти сам маєш ро­бити для здоров'я твого організму. ЗАПАМ'ЯТАЙ!

Ти — господар свого організму. Якщо добре дбатимеш про нього, то він довго не буде ушкоджуватись. А коли виростеш, то не шкодуватимеш про свою недбалість у дитинстві».

Продовжимо читати наш журнал.

Друга сторінка нашого журналу — «Сторінка професора Пілюль-

кіна».

Ми опинилися на сторінці «Професора Пілюлькіна». Він надру- кував свою лекцію під назвою «Чому люди хворіють». Матеріали лекції передруковано у ваш підручник (С. 13-14), прочитайте.

(Діти уважно читають статтю з підручника «Я і Україна».)





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 414 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.026 с)...