Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Методи уроку



Об'єкти праці

Навчально-матеріальне оснащення уроку

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина (5 хв.)

1. Перевірка наявності учнів.

2. Перевірка наявності спецодягу.

3. Перевірка наявності зошитів і креслярського приладдя.

ІІ. Вступний інструктаж і тренувальні вправи (60 хв.)

1. Повідомлення теми й мети уроку.

2. Перевірка знань учнів з матеріалу, вивченому на уроках теорії, а також на попередніх уроках виробничого навчання, зв'язаному з матеріалом поточного уроку.

3. Активізування мислення учнів.

4. Пояснення і показ трудових прийомів й способів виконання навчально-виробничих робіт, організації робочих місць.

5. Тренувальні вправи.

6. Пояснення характеру і призначення роботи, що буде виконуватися на уроці, порядку виконання самостійної роботи учнів.

7. Розбір схем, технічних вимог, демонстрація зразків майбутніх навчально-виробничих робіт.

8. Ознайомлення учнів з матеріалами, інструментами, приладами, пристосуваннями й іншими засобами виконання робіт, що будуть застосовуватися на уроці.

9. Пояснення й показ найбільш раціональних прийомів, способів і послідовності виконання завдань, способів контролю якості роботи.

10. Розгляд типових помилок, способів їх попередження й усунення.

11. Пояснення та показ способів раціональної організації робочих місць при виконанні завдань.

12. Розгляд правил безпеки праці учнів.

13. Закріплення й перевірка засвоєння учнями матеріалувступного інструктажу, додаткові повторні пояснення й показ прийомів і способів роботи.

14. Видача завдань й розподіл учнів по робочих місцях.

ІІІ. Самостійна робота й поточне інструктування учнів (190 хв.)

ІV. Заключний інструктаж (15 хв.).

1. Зібрати й перевірити роботи учнів.

2. Відзначити кращі роботи.

3. Указати на типові помилки, з'ясувати причину їхнього виникнення.

4. Виставити оцінки.

5. Підбити підсумок заняття.

6. Видати домашнє завдання.

У процесі підготовки плану-конспекту навчального заняття та його проведення доцільно використатися табл.2.1 та 2.2.

Таблиця 5.1. Сценарій уроку теоретичного навчання

Етапи (елементи) уроку теоретичного навчання Час (хв) Зміст діяльності викладача Зміст діяль-ності учнів
       
1. Організаційний момент      
2. Мотиваційний момент      
3. Актуалізація базових знань      
4. Формування ЗУН      
5. Контроль дій      
6. Видача домашнього завдання      

Таблиця 5.2. Сценарій уроку виробничого навчання

Етапи організаційної структури уроку Етапи (елементи) дидактичної структури уроку Час (хв) Зміст діяль-ності майстра Зміст діяль-ності учнів  
         
1. Вступний інструктаж 1.1 Цільова настанова      
1.2 Актуалі-зація знань і досвіду учнів      
1.3 Форму-вання орієнтованої основи дій учнів      
2. Основна частина уроку: поточний інструктаж і вправи (самостійна робота) учнів Формування нових або закріплення засвоєних способів дій      
3. Заключний інструктаж Підведення підсумків      

Нижче наведено приклад оформлення плану-конспекту заняття з виробничого навчання.

Дата_________

Група №______

План уроку виробничого навчання

Тема програми: Механічна кулінарна обробка овочів, грибів.

Тема уроку: Обробка капустяних, листових, пряних, десертних овочів, форми нарізки і кулінарне використання

Мета уроку:

Сформувати в учнів початкові вміння правильно і якісно виконувати прийоми і операції по обробці капустяних, листових, пряних, десертних овочів; виконувати правила санітарії та гігієни, технічні вимоги ОП.

– Виховати в учнів мотиви праці, добросовісне відношення до праці, дисциплінованість, естетичні смаки.

– Розвинути в учнів загально трудові вміння (вміння користуватися приладами і інструментами, вміння планувати, оцінювати результати виконаних дій, регулювати і контролювати свої дії), волю і самостійність (вміння долати труднощі, вміння володіти собою - витримка, самовладання)

Тип уроку: Урок вивчення трудових прийомів і операцій.

Методи і прийоми: демонстрація, метод вправ.

Матеріально-технічне забезпечення: Устаткування (овочерізка)

Інвентар: (робочі столи, обробні дошки з маркуванням (О.С.), лотки, ємкості).

Інструмент: (ножі кухарські з маркуванням О.С.

Ілюстрації, схеми: (плакати «Схема обробки капустяних, листових, пряних десертних овочів»)

Сировина: (Капустяні: білоголова, червоноголова, савойська, кольрабі, вітна, брюссельська;

Листові: салат шпинат, щавель;

Пряні: кріп, чабер естрагон;

Десертні: спаржа, ревінь артишоки).

Міжпредметні зв'язки: Технологія приготування їжі з основами товарознавства, Устаткування підприємств харчування, Гігієна і санітарія, Організація виробництва і обслуговування, Охорона праці

Література:

1. Шуміло Г. И. Технологія приготування їжі: навч. посіб. – К.: „Кондор”, 2003.

2. Справочник технолога общественного питания. –М.:Экономика, 1984.

Хід уроку:

1. Організаційний момент

1) Перевіряю явку учнів.

2) Перевіряю зовнішній вигляду учнів (стан спецодягу, виконання правил особистої гігієни).

3) Перевіряю наявність щоденників.

2. Вступний інструктаж.

1) Повідомляю та пояснюю тему та мету уроку.

2) Перевіряю знання, уміння і навики по матеріалах уроків, пов'язаних з метою уроку і необхідних для його проведення:

– Правила охорони праці при роботі в овочевому цеху.

– Які овочі відносяться до капустяних?

(білоголова, червоноголова, савойська, кольрабі, цвітна, брюссельська).

– Які овочі відносяться до листових?

(салат, шпинат, щавель).

– Які овочі відносяться до пряних?

(кріп, чабер, естрагон).

– Які овочі відносяться до десертних?

(спаржа, ревінь, артишоки)

3. Поясняю нову навчальну інформацію

КАПУСТЯНІ:

Білоголова капуста й інші види капустяних овочів містять цукор, мінеральні речовини (калій, натрій, кальцій, фосфор, магній, залізо та ін.), вітаміни С, В1, РР, Е. Фолієва кислота, що міститься в капусті знижує кількість холестерину в організмі. При обробці білоголової, червоноголової та савойської капусти відділяють забруднене листя, що загнило, підрізуючи кочережки, вирізують частини, що загнили. Після цього капусту промивають в холодній воді, з крупних голівок зрізують на 1/3 верхню частину, а потім розрізають на дві або чотири частини, голівки малого розміру розрізають на дві частини. У кожній частині капусти видаляють кочережку. У білоголової капусти, призначеної для приготування голубців, після зачистки вирізують кочережку так, щоб качан залишився цілим, потім промивають, занурюють в киплячу підсолену воду і проварюють 12–15 хв. до напівготовності. У качана цвітної капусти відрізують листя, видаляють частини, що потемніли і загнили, забруднені місця зіскоблюють ножем або теркою. Кочережку відрізують, відступаючи 1 см від початку розгалуження качана. Якщо капуста пошкоджена гусеницями, її занурюють на 30 мін в холодну підсолену воду. При цьому гусениці спливають на поверхню, а капусту знов промивають. Цвітну капусту, пошкоджену гусеницями, обробляють так само, як білоголову. Щоб уникнути в'ялення качанчики брюссельської капусти зрізують безпосередньо перед тепловою обробкою. Потім їх разом із знятим капустяним листям ретельно промивають у великій кількості води. Кольрабі уручну очищають від шкірки, промивають і нарізують.

Форми нарізки з капусти:

Соломка – капусту ріжемо на 2, 4, 6 частин в залежності від величини качана, вирізуємо кочерыжку і шинкуємо на соломку завдовжки 4,5-5 см., шириною 0,2 см. КВ: для тушкування, для борщів, окрім «Полтавського»; соломка завдовжки 4,5-5 см.., шириною 0,1 см. – для салату зі свіжої капусти.

Шашки – капусту ріжуть на смужки завтовшки 2-2,5 см., потім упоперек на квадрати. КВ: борщ «Полтавський», суп «Селянський», рагу овочеве.

Січення – капусту ріжемо на соломку завтовшки 2-2,5 см., а потім упоперек на квадрати. КВ: для фаршу

Підготовка капусти для голубців

Видаляють пошкоджене листя, видаляють кочерижку круговим надрізом, потім бланширують до напівготовності, виймають, дають стекти воді і охолоджують. Листя відділяють один від одного, відбивають потовщену частину, кладуть фарш і формують НФ.

ЛИСТОВІ:

Обробка листових овочів. Листові овочі перебирають, відділяючи пошкоджене і мляве листя. В салаті обрізують коріння, в щавлі й шпинату видаляють черешки. Качановий салат розбирають на листя. Всі листові овочі ретельно промивають у великій кількості холодної води, потім відкидають на сито.

ПРЯНІ:

Зелень кропу обробляють так само, як салатні овочі. Стебла овочів можна використовувати при варінні бульйонів. Перебрану зелень краще зберігати при температурі від 1 до 7 °С.

ДЕСЕРТНІ:

Артишок, спаржа і ревінь містять вітамін С, мінеральні речовини, мають ніжну консистенцію, прекрасні смакові властивості.

Артишоки обробляють таким чином: зрізують верхню частину листя з гострими кінцями і видаляють стебло, місце зрізу змочують лимонною кислотою для зберігання від потемніння. Металевою ложкою вичищають внутрішню, неїстівну, частину артишоку, потім артишоки промивають. Аби під час варіння листя не розпадалося, артишоки перев'язують нитками (див. мал. 1-6).

Мал. 1. Артишоки

Мал.2. Зрізання стебла і зачистка артишоку

Мал. 3. Зрізання лусочок верхньої частини

Мал. 4. Вискоблювання внутрішньої частини

Мал. 5. Натирання лимоном перед варінням

Мал. 6. Скріплення артишоку перед варінням

Після обробки артишоки слід відразу ж варити; їх можна зберігати до варіння з лимонною кислотою, в холодній воді не більш за одну годину. При тривалому зберіганні очищені артишоки темніють.

Спаржу очищають від шкірки, промивають, зв'язують пучками (знімати шкірку треба дуже обережно, аби не відламалася верхівка — найбільш смачна і живильна частина спаржі).

Ревінь перебирають, з черешків відрізують нижню частину, зіскоблюють верхню плівку, промивають і нарізають.

4) Демонструю нові операції та прийоми трудової діяльності

5) Ознайомлюю учнів з матеріалами, інструментами і пристосуваннями, які вперше використовуватимуться на уроці, і з вимогами охорони праці при роботі з ними

Нагадую техніку безпеки при роботі в овочевому цеху (робота учнів з ножем, на овочерізці, картоплечистці).

Техніка безпеки в овочевому цеху

Електрична безпека

На підприємствах громадського харчування використовується велика кількість машин, що працюють від електродвигуна. Аби уникнути поразки людей електрострумом, кожну машину заземляють або занулюють, а струмовиходячі пристрої захищають сітками, кожухами.

Овочевий цех підприємства найбільш сирий, а вода добрий провідник електрики. Тому працівників овочевого цеху забезпечують гумовими чобітьми і фартухами, а біля машин укріплюють гумові килимки або дерев'яні решітки.

Для швидкого та безпечного включення і виключення електричного дроту пускові пристрої розташовують в безпосередній близькості від робочого місця.

Забороняється мити і чистити включене електроустаткування, а також залишати його без нагляду.

Пожежна безпека

В цілях пожежної безпеки всі теплові апарати, якщо нагрів їх зовнішніх стін перевищує +60°С розташовують на відстані 0,5 м від стін приміщення. До всіх цехів і підсобних приміщень забезпечують вільний доступ. У кожному приміщенні є обладнаний пожежний стенд, де встановлюють вогнегасник, шланг і ємність з водою.

6) Поясненюю і показую способи раціональній організації робочих місць

– Вимити стіл і інструмент гарячою водою

– Перед початком роботи вимити руки милом і про хлорувати їх 0,2% розчином хлорного вапна.

– Обробну дошку розмістити перед собою на відстані 5-6 см. від краю столу. Інструмент, інвентар, посуд розташувати справа, а оброблені овочі – зліва. Ніж покласти лезом до дошки. Обробна дошка повинна мати маркування «ОС».

7) Інформую учнів про типові помилки та способи їх попередження

Типові помилки і шляхи їх попередження

№ п\п   Помилки   Причини   Попередження  
1. Поріз пальця   Неправильне положення пальців   Неправильна хватка ножа   Неправильне положення ножа при організації робочого місця Знімали овочі руками з леза ножа     Не додали овочу стійкого положення   В кухонного ножа погано закріплена ручка Обробна дошка вигнута   Виконувати правило ОП, пальці лівої руки підігнути, лезо ножа притиснути до суглобів Палець не повинен знаходитися на лезі Ніж необхідно класти лезом до дошки, а якщо на дошці – лезом назовні Аби зняти овочі з ножа, проводять стороною леза по посуду або постукують кінчиком леза по дошці Для додання овочу стійкого положення необхідно підрізувати сторону овочу   Не використовувати несправний інструмент Використовувати лише рівні дошки
2. Низька продуктивність роботи   Неправильна стійка кухаря, швидка стомлюваність   Неправильна організація робочого місця   Неправильний підбір інструментів Неправильно виконуються прийоми нарізки, допускається багато зайвих рухів: перекладання і підрівнювання пластин   Кухар повинен стояти рівно, на половину повернений до столу, права нога попереду, упор на ліву ногу На робочому місці посередині кладуть дошку, зліва – посуд для очищених овочів, справа – посуд для нарізаних овочів Ніж має бути середньої величини з дерев'яною ручкою, гострим лезом і п'ятою Нарізувати пластини в тому положенні, яке вони зайняли після нарізки; правильно виконувати прийоми нарізки  

8) Опитування учнів і пробне виконання ними нових прийомів роботи з метою перевірки засвоєння матеріалу:

- Назвіть прості способи нарізки з капусти (соломкою, шашками, січенням).

- Як підготувати капусту до фарширування? (Видаляють пошкоджене листя, видаляють кочережку круговим надрізом, потім бланширують до напівготовності, виймають, дають стекти воді і охолоджують. Листя відділяють один від одного, відбивають потовщену частину, кладуть фарш і формують НФ)

3. Поточний інструктаж

1)Видаю завдання для самостійної роботи учнів:

- Організувати робоче місце для нарізки овочів

- Нарізувати капусту: соломкою, шашками, січенням з виконанням правил санітарії і гігієни, технічних вимог ОП.

3)Закріпляю учнів по робочих місцях.

4)Повідомляю учням про критерії оцінювання їх практичної діяльності.

5)Індивідуальний поточний інструктаж шляхом проведення цільових обходів робочих місць учнів.

- Перевіряю правильність організації робочих місць учнів і виконання ними правил охорони праці;

- Перевіряю правильність виконання учнями нових прийомів і технологічного процесу виконання робіт;

- Перевіряю вміння користуватися інструкційними та технологічними картами;

- Надаю допомогу учням;

- Перевіряю хід виконання робіт;

- Перевіряю якість роботи учнів і виконання ними норм часу;

- Приймаю та оцінюю роботи

3. Заключний інструктаж

1)Аналізую вміння учнів використовувати нову інформацію, яку отримали на уроці.

2)Аналізую причини помилок учнів і приводжу прийоми їх усунення.

3)Оголошую і обґрунтовую оцінки, отримані учнями на уроці.

4)Аналізую виконання вимог охорони праці, організації робочих місць учнями.

5)Розглядаю випадки нераціонального використання урочного часу.

6)Видаю домашнє завдання з інструкцією по способах його виконання:

Повторити теми: «Обробка цибульних, томатних, гарбузових, бобових, зернових овочів, грибів», замалювати в щоденник в/н прості форми нарізки з капусти.

Майстер виробничого навчання: ______________

5.2.2. Аналіз відвіданихзанять викладачів і студентів-практикантів

Протягом педагогічної (виробничої) практики студенту-практиканту необхідно відвідати не менше 3-х занять з різних циклів і дисциплін, що проводять провідні викладачі й майстри виробничого навчання навчального закладу-бази практики, а також студенти-практиканти. Аналіз відвідуваних занять звести в таблицю 5.3.

Таблица 5.3. Загальна характеристика відвіданих занять

  Загально-професійні Спец. техно-логія Виробниче навчання
Прізвище, ім’я, по батькові викладача      
Назва предмету        
Курс, група, спеціальність      
Число студентів у групі (є присутнім)      
Тема заняття      
Мета заняття      
Тип уроку        
Елементи структури уроку, методи навчання, що використовуються      
Засоби навчання, що використовуються      

Таблица 5.4. Критерії оцінювання відвіданих занять.

Критерії оцінювання відвіданого заняття     На задовільному рівні   На доброму рівні   На відмін-ному, творчо-му рівні
1. Чітке визначення теми і завдання її вивчення            
2. Показ перспектив вивчення теми            
3. Дозування викладеного матеріалу, закріплення блоків            
4. Доступність і переконливість викладу            
5. Логічна послідовність викладу            
6. Оптимальність темпу викладу для засвоєння      
7. Наявність пауз, акцентування головного      
8. Використання інтонації для найкращого засвоєння      
9. Контакт з аудиторією      
10. Доцільність використання засобів наочності      
11. Доцільність обраного методу викладу для ефективної реалізації мети заняття.      
12. Використання проблемних питань і пізнавальних завдань      
13. Ефективність використання прийомів активізації пізнавальної діяльності      
14. Раціональне використання дошки      
15. Використання засобів обчислювальної техніки      
16. Зовнішній вигляд      
17. Культура мови      
18. Емоційність викладу      

Запропонована вище схема аналізу уроку використовується студентом, як зразок для характеристики основних аспектів уроку. Рекомендується уважно вивчити схему аналізу, відповідно до неї зібрати матеріали на вдвіданих заняттях і узагальнювати аналізуючи відвідане заняття.

В процесі відвідання навчальних занять студент повинен сформувати наступні практичні уміння:

- спостерігати за ходом окремих занять;

- виділити в процесі спостереження складові частини заняття та надавати кожному з них психолого-педагогическую| характеристику;

- з'ясовувати в бесідах з викладачами та учнями питання, які виникли в процесі спостережень;

- доповнювати при необхідності спостереження бесідами, інтерв'юванням, анкетуванням, вивченням продуктів діяльності учнів, іншими методами збору даних;

- вести записи даних, отриманих в процесі спостережень і при використанні інших дослідницьких методів;

- систематизувати зібрані дані відповідно до запропонованої вище схеми аналізу навчального заняття.

5.3. Виховний розділ

План виховної роботи групи

Для складання плану виховної роботи студенту-практиканту необхідно ознайомитися із затвердженим планом куратора закріпленої групи (класного керівника), з метою вибора виховних заходів, які студент хотів би провести. Студент також може додати до плану власні теми виховних заходів за узгодженням із куратором (класним керівником).

План виховної роботи навчальної групи ПНЗ складається на період проходження студентом-практикантом педагогічної практики і повинен містити два розроблених студентом виховних захода із зазначенням іх назви та форми проведення. Всі напрями плану виховної роботи групи не можуть бути охоплені за час проходження практики, тому необхідно обрати деякі з них.

План виховної роботи навчальної групи ПНЗ складається за такою формою:

Таблиця 5.5. План виховної роботи групи

Дата Зміст заходу Відпові-дальний Відмітка про виконання  
Організаційна робота
  1.      
  2.      
Національно-патріотичне виховання  
  1.      
  2.      
Морально-правове виховання  
  1.      
  2.      
Художньо-естетичне виховання  
  1.      
  2.      
Трудове виховання  
  1.      
  2.      
Фізичне виховання  
  1.      
  2.      
Екологічне виховання  
  1.      
  2.      
Сімейно-родинне виховання  
  1.      
  2.      
Громадянське виховання  
  1.      
  2.      
Робота з активом групи  
  1.      
  2.      

Класний керівник групи ____________

Студент-практикант ____________

Виховні заходи

Виховні заходи повинні бути розроблені відповідно до плану виховної роботи з певного напряму виховання, професійної спрямованості, принципів виховання й інтересів учнів.

До звіту необхідно включити структуру двох виховних заходів; сценарії цих заходів (описи заходів) необхідно розмістити у додатках.

Зразок структури сценарію виховного заходу

Тема:

Мета:

Форма проведення:

Група, курс:

Місце, дата і час проведення:

Відповідальний за проведення:

Хід заходу

Підготовчий етап

    1. Робота з підготовки приміщення щодо проведення заходу.
    2. Підготовка необхідного обладнання та технічних засобів.
    3. Залучення учнів з визначенням завдань та мети підготовки до заходу.

Основна частина

1. План проведення заходу.

2. Відповідно до плану опис ходу заходу (розміщується в додатку).

Заключна частина

1. Підведення підсумків.

Аналіз виховного заходу

Під час проходження педагогічної практики студент-практикант повинен відвідувати виховні заходи куратора (класного керівника) закріпленої групи та інших студентів-практикантів. Один з цих заходів студент-практикант повинен проаналізувати за методикою, наведеною нижче.

Методика аналізу

та оцінювання ефективності виховного заходу

1. Тема, мета, форма проведення, група, курс, робоча професія, місце, дата і час проведення, відповідальний за проведення виховного заходу.

2. Оцінювання педагогічних якостей студента-практиканта.

2.1. Володіння матеріалом та загальна ерудиція.

2.2. Рівень педагогічної майстерності.

2.3. Культура мовлення, дикція, стиль проведення заходу (інтенсивний з постановкою гострих питань, або млявий і не викликає інтересу), образність (насичення прикладами), емоційність, загальна грамотність.

2.4. Ступінь тактовності та демократичності стосунків зі студентами, ставлення викладача до студентів (поважне, урівноважене, в міру вимогливе, байдуже).

2.5. Вміння управляти групою (як швидко встановлює контакт з групою, який стиль спілкування обирає).

2.6. Кваліфікованість, доказовість, переконливість коментарів та висновків студента-практиканта.

3. Оцінювання основних характеристик студентів під час заходу.

3.1. Ступінь активності та залучення учнів до проведення заходу.

3.2. Ступінь дисциплінованості, організованості та зацікавленості.

4. Оцінювання змісту виховного заходу.

4.1. Науковість.

4.2. Доступність.

4.3. Актуальність і зв'язок з життям.

4.4. Ступінь врахування вікових та особистісних особливостей учня.

4.5. Оптимальність обсягу матеріалу, підготовленого для проведення заходу.

5. Оцінювання ефективності педагогічної взаємодії.

5.1. Раціональність та ефективність використання часу заняття, оптимальність його темпу, а також чергування та зміна видів діяльності.

5.2. Ступінь доцільності та ефективності використання технічних засобів та засобів наочності (указати, які саме технічні засоби та засоби наочності були використані).

5.3. Ступінь раціональності та ефективності використання форм і методів роботи (та вказати, які саме форми і методи були використані).

5.4. Ступінь естетичного впливу виховного заходу на студентів.

6. Оцінювання результатів виховного заходу.

6.1. Ступінь конкретності, чіткість і лаконічність формулювання мети виховного заходу.

6.2. Доцільність, складність мети заходу.

6.3. Ступінь виховного впливу (що саме і як сприяло вихованню учнів).

Вивчення особистості учня

За результатами педагогічного спостереження за закріпленим учнем навчальної групи студенту-практиканту необхідно скласти індивідуальний листок щоденника педагогічних спостережень за нижче наведеною схемою. Щоденник повинен містити 5-6 спостережень, які виконуються протягом всьго терміну проходження практики.


Лист індивідуальних спостережень

Прізвище

Ім’я

По батькові

Число, місяць, рік народження

Домашня адреса

Телефон

Адреса під час навчання

Відомості про родину

Відомості: Батько Мати
Прізвище, ім’я, по батькові    
Домашня адреса, телефон    
Місце роботи, посада, адреса, телефон    
Примітки: про проживання разом з родиною інших членів сім’ї Брат Сестра

Педагогічне спостереження

Дата Деталь-ний опис вчинку При-чини План індивіду-альної виховної роботи Прийоми та засоби Конт-рольне спосте-реження
           
           
           

Педагогічне спостереження повинно містити:

1. Детальний опис вчинку (поганого чи гарного).

2. Визначення причин поведінки учня.

3. План виховної роботи, спрямованої на розвиток позитивних якостей чи подолання негативних.

4. Вибір прийомів та засобів для реалізації плану виховної роботи.

5. Контрольне спостереження для визначення правильності обраних методів і засобів педагогічного впливу.

Рекомендації по роботі з учнями, мають девіантну поведінку.

Якщо говорити про учнівський склад професійних училищ, то він характеризується низьким рівнем мислиневих процесів, емоційною нестійкістю, певною агресивністю учнів, відсутністю інтересів до навчання. Тому майбутній інженер-педагог повинен вміти здійснювати значну корекцію психіки таких учнів, забезпечити мотивацію їх до пізнавальної діяльності, сформувати такі професійно важливі якості як технічне мислення, емоційну стійкість, цілеспрямованість, наполегливість, дисциплінованість.

Основні ознаки «важких» учнів:

- зневажливе відношення до батьків, дорослих, товаришів, до своїх учбових і громадських обов'язків, критиканство, небажання доводити почату справу до кінця, нестриманість, замкнутість, підвищений інтерес до сексуальних питань, наявність шкідливих звичок.

- Питання для бесіди з важким учнем:

- Чим займаєшся після уроків?

- З ким товаришуєш?

- Який учбовий предмет подобається найбільше і чому?

- Кого з викладачів найбільше поважаєш і за що?

- Як допомагаєш сім'ї, як до тебе відносяться члени сім'ї?

- Чи хочеш ти, щоб твої батьки змінилися?

- Ким би ти хотів стати в майбутньому?

- Яким видом спорту вважаєш за краще займатися?

- У чому б ти міг себе реалізувати?

- Чи є у тебе бажання позбавитися від поганих звичок і поганих рис вдачі?

- Чим ти пояснюєш свою негативну поведінку?

Схема психолого-педагогічної характеристики колективу навчальної групи.

За результатами педагогічних спостережень за колективом закріпленої навчальної групи студенту-практиканту необхідно скласти характеристику за наведеною схемою.

1. Загальні відомості про колектив (кількість учнів, з них хлопчиків і дівчаток, віковий склад, коли сформувався колектив, чи було злиття з іншими колективами).

2. Керівництво і організація колективу:

а) організуюче ядро групи, його актив. Самостійність колективу, наполегливість, вимогливість до себе і інших, турбота про окремих учнів, відношення до громадської думки;

б) наявність в колективі неофіційних лідерів, характер їх впливу на колектив, причини їх впливу, відношення до цих лідерів офіційного активу класу; наявність «знедолених», причини їх ігнорування і можливі шляхи зміни відношення до них товаришів; взаємини всередині колективу (ступінь згуртованості колективу, наявність або відсутність угрупувань, їх внутрішня основа і ступінь зацікавленості у спільних справах, прояв взаємної вимогливості, чуйності, дружньої турботи, взаємодопомоги і пошани); критика і самокритика в колективі, особливості взаємин між хлопцями і дівчатами; прояв товариства і дружби між окремими членами колективу, емоційне благополуччя і неблагополуччя окремих членів колективу;

в) особа куратора (класного керівника) і її вплив на колектив (загальна культура, організаторські здібності, знання психології учнів, їх інтересів); відношення колективу до куратора, його авторитет серед учнів.

3. Зміст і характер колективної діяльності:

а) навчальна діяльність (загальна характеристика успішності і дисципліни, боротьба за високу успішність, наявність контролю за успішністю окремих учнів, взаємодопомога, її форма і організація); дисципліна в навчальній діяльності (на уроках, у виконанні домашніх завдань); негативні моменти в навчальній роботі;

б) життя колективу поза навчальними заняттями; інтерес до сучасних політичних подій, музики, літератури, спорту, колекціонування т.д.; форми вияву цієї цікавості (читацькі конференції, відвідини театрів, кіно, їх обговорення, диспути і так далі); участь колективу в громадському житті;

в) суспільно корисна праця і її місце в позакласному житті колективу; види праці; прояв свідомої дисципліни в суспільно корисній праці.

4. Загальні виводи. Рівень розвитку колективу. Характер загального «емоційного клімату» в колективі (бадьорий, життєрадісний, інертний, напружено-знервований і так далі). Стан дисциплінованості. Визначення основних недоліків організації життя колективу і взаємовідносин його членів, шляхи їх подолання.

Методичні вказівки

з вивчення колективу навчальної групи

Колектив навчальної групи повинен розглядатися, перш за все, з погляду виховних можливостей. Це багато в чому залежить від характеру і змісту колективного життя і діяльності. Важливо виявити відношення колективу до навчання: як сумлінно відносяться його члени до своїх обов'язків, чи зацікавлені навчальними дисциплінами і якими саме. Глибокий інтерес до навчання виявляється не тільки в успішності, але і в кружковой роботі, участі в предметних олімпіадах, конкурсах майстерності, тощо.

Важливо звернути увагу, наскільки навчальна діяльність об'єднує учнів, чи є в взаємодопомога, чи переживають учні успіхи і невдачі своїх товаришів, чи борються за високу успішність. Характер життя колективу виявляється і поза заняттями. Студент-рактикант виявляє, чи охоче учні беруть участь в суспільній праці, в загальнокорисних справах навчального закладу, чи виникає трудова співпраця, взаємодопомога, що формують відчуття колективізму.

Аналізуючи зміст і форми колективної діяльності, необхідно особливо відзначити, як вона пов'язана з життям всього колективу навчального закладу, зподіями в країні.

Слід також звернути увагу на міжособистісні стосунки, що склалися, оскільки їх система багато в чому визначає дію колективу на особистість, її самопочуття, створює загальний емоційний клімат.

Відношення між учнями в колективі складаються в двох напрямах: ділові стосунки і особисті. Ділові стосунки визначає громадська функція кожного члена колективу. При цьому учні не байдуже відносяться один до одного як особистості. Одни викликають сипатію, до іншіх байдужі; до когось тягнуться, хочуть дружити, інших ігнорують. Ці неформальні внутрішні стосунки вітчутно впливають на кожного учня і на діяльність колективу в цілому.

Відомо, що для кожного учня в навчальному колективі, як правило, своє коло найближчого спілкування, свій мікроколектив, в якому він прийнятий і займає своє місце, грає свою роль. Саме тут складаються особливі стосунки. Якщо групова етика і зміст малих груп протирічать вимогам всього колективу, то це часто зводить нанівець його виховні можливості.

Не завжди офіційна структура колективу навчальної групи відповідає реальним міжособистісним стосункам. Не завжди активісти є найбільш авторитетними. Часто лідерами є учні, що не обіймають ніяких «посад», негативно впливають на інших підлітків. Тому педагогу виявити міжособистісні стосунки підлітків, лідерів групи і «аутсайдерів», щоб ефективно управляти учнівським колективом і активно впливати на формування особистості кожного учня.





Дата публикования: 2015-04-06; Прочитано: 884 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.042 с)...