Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Еволюція концепцій маркетингуМаркетинг розвивається, як і інші сфери виробничо-господарської діяльності. Підприємці завжди вели свій бізнес для отримання прибутку, але шляхи досягнення цієї мети в різні часи досить різні.

Маркетинг, орієнтований на виробництво, пошук шляхів виготовити більше продукції та заробити більше прибутку. Типовим пркладом цього підходу була імперія Г.Форда. З кожним роком він збільшував обсяг виготовлення єдиної моделі авто (модель “Т”), яка була найдешевшею за рахунок низьких витрат в умовах конвейєрного виробництва. Така концепція носить назву концепція інтенсифікації виробництва. Але з часом дешеві та надійні авто Форда стали втрачати частку на ринку, програвати в конкурентній боротьбі більш агресивним виробникам інших моделей, які виготовляли продукцію меншими партіями.

Після економічної кризи 20-30 років у Америці маркетинг вступив в нову еру.

Маркетинг, орієнтований на продукт (концепція покращення товару). Підприємства почали більше вивчати споживчі якості товару, робити їх покращення. Іноді це призводило до збільшення ціни, але це додавало цінності продукту. Маркетинг, орієнтований на продукт, дозволяє збільшити конкурентоспроможність товару, його цінність для споживача.

Маркетинг, орієнтований на споживання (концепція інтенсифікації збуту) припущує, що споживачі будуть купувати товари в достатньому обсязі, якщо виробник прикладатиме значні зусилля по їх просуненню та збільшенню продажу. Для цього широко застосовуються рекламні та промоційні акції, методи стимулювання збуту (знижки, дисконтні карти, лотереї, подарунки), методи психологічного впливу на споживачів, які рекомендують купувати більше.

Маркетинг, орієнтований на споживача (концепція маркетингу як виробничо-збутової системи). Вона базується на визначенні потреб, бажань і реальних споживацьких оцінок асортименту та якості товарів і визнає необхідність пристосування виробництва та збуту до цих потреб і оцінок. Також це повинно бути зроблено краще та ефективніше, ніж фірмами-конкурентами.

Концепція маркетингу відрізняється від інших концепцій тим, що:

- підприємство бачить своє завдання у задоволенні окремої групи споживачів (там, де це можна зробити краще конкурентів);

- підприємство розуміє, що для задоволення людських потреб необхідно провести маркетингові дослідження;

- маркетингова діяльність постійно контролюється та аналізується;

- підприємство упевнено, що результати його діяльності по задоволенню попиту призведуть до повторної закупівлі продукції та сприятливої громадської думки.

Зараз на українському ринку більшість підприємств діє за концепцією інтенсифікації збуту, але окремі підприємства успішно застосовують концепцію маркетингу. Маркетинг принципово відрізняється від концепцій збуту виробництва та покращення товару тим, що підприємство, яке його застосовує починає свою роботу ні з товару, а з пошуку реальних або потенційних покупців, вивчення їх потреб.

У розвинутих індустріальних країнах зараз багато говорять про кризу традиційного маркетингу, орієнтованого на споживання великої кількості товарів, неефективності розпродажів та пересиченість рекламою. Споживачі погано реагують на ці засоби стимулювання. Майбутнє полягатиме у нових підходах до маркетингу.

Концепція збуту
Концепція маркетингу
Товари
Потреби споживачів
Збут і стимулювання продажу
Інтегрований маркетинг
Отримання прибутку за рахунок обсягів продажу
Отримання прибутку за рахунок задоволення споживачів
Відправной пункт
Засоби досягнення цілей
  Мета


t

Рис. 1.1 – Порівняльна характеристика концепцій збуту та маркетингу

Маркетинг партнерських відносин зі споживачем Тім Амблер називає його “маркетинг відносин”. Підприємство запрошує споживача до співпраці, яка може бути у вигляді інформаційного обміну, участі в просуванні продукції. Для цього може бути розроблений компенсаційний план стимулювання споживачів (сітьовий маркетинг).

Деякі вчені, Ф.Котлер, багато майбутнє маркетингу в реалізації концепції соціально-етичного маркетингу, яка припущує, що для досягнення цілей підприємству потрібно задовольняти не тільки потреби окремих споживачів, так і усього суспільства. Згідно цієї концепції підприємство відмовляється від виробництва товарів, які суперечать інтересам суспільства (наркотики, шкідливі неякісні продукти). З іншого боку промисловці та торговці активно просувають на ринок товари, які покращують якість життя. Звичайно, мета досягнення прибутку залишається. Але значну увагу фірмам потрібно приділяти захисту навколишнього середовища, раціон

Дата публикования: 2015-01-25; Прочитано: 652 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...