![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Zákon č. 85/1996 Sb. o advokacii upravuje podmínky, za nichž mohou být poskytovány právní služby, jakož i poskytování právních služeb advokáty (dále jen "výkon advokacie").
Poskytováním právních služeb se rozumí zastupování v řízení před soudy a jinými orgány, obhajoba v trestních věcech, udělování právních porad, sepisování listin, zpracovávání právních rozborů a další formy právní pomoci, jsou-li vykonávány soustavně a za úplatu.
Právní služby mohou poskytovat jen advokáti, a to za podmínek stanovených tímto zákonem a způsobem v něm uvedeným.
Není dotčeno oprávnění:
a) notářů, patentových zástupců a daňových poradců, popřípadě dalších osob, jimž zvláštní zákon svěřuje poskytovat právní služby,
b) zaměstnance právnické nebo fyzické osoby, popřípadě člena družstva poskytovat právní služby osobě, k níž je v pracovním nebo jiném obdobném poměru, pokud je poskytování právních služeb součástí pÞìÒÜÜÞæǨÚ@ìòàǘúìÂǔÚdžÚÆÐ@ô@èÞÐÞèÞ@àÞÚȶäê\ äÎÂÜÒôÂÆÊ@ÂÈìÞÖÂÆÒÊ\ @@@@@ÈìÞǖÂèÊÚ@ÔÊ@èÊÜX@ÖÈÞ@ÔÊ@ôÂàǦÂÜ@ì@æÊôÜÂÚê@ÂÈìÞǖÂè˞@ìÊÈÊǜÒÚ@ȘÊæÖÞê@ÂÈìÞǖÂèǜÚ@ÖÞÚÞäÞê@PLjÂØÊ@ÔÊÜ@DÞÚÞäÂDR\@@@@@ÞÚÞäÂ@ôÂǠÚ˂Ê@ÜÂ@ϼÂÈÞæè@ÈÞ@æÊôÜÂÚê@ÂÈìÞǖÂè˞@ÖÂ˼LjÒÐÞXÂR@@ÖÈÞ@ǚÂ@àØÜÞê@ôà˞æÞDŽiØÞæè@Ö@àǤÂìǜÚÚŀôÖÞÜ˞ÚXÄR@ÖÈÞ@ǴÚæÖÂØ@ìòæÞÖÞ˂ÖÞØæǖÒ@ìôÈȶǘÂǜÚ@ì@ǤÂÚÆÒ@ÚÂÎÒæèÊäæǖÒÐÞ@æèêÈÒÔǜÚÐÞ@àäÞÎäÂÚê@ì@ÞÄØÂæèÒ@àǤÂìÂ@æèêÈÒÊÚ@ÜÂ@ìòæÞǖÒ@˂ÖÞØÊ@ì@ȘÊæǖÒ@äÊàêÄØÒÆÊXÆR@ÖÈÞ@ìòÖÞǜÂìÂØ@àÞ@ÈÞÄê@ÂØÊæàÞʐ@èβÚ@ØÊè@àǤÂìǜÚ@àäÂðÒ@ÔÂÖÞ@ÂÈìÞǖÂèǜÚ@ÖÞÜÆÒàÒÊÜèXÈR@ÖÈÞ@ÔÊ@ÄÊôúhonný,
e) komu nebylo uloženo kárné opatření vyškrtnutí ze seznamu advokátů nebo na něhož se hledí, jako by mu toto kárné opatření nebylo uloženo,
f) kdo nebyl vyškrtnut ze seznamu advokátů nebo uplynula-li od vyškrtnutí doba pěti let,
g) kdo není v pracovním nebo jiném obdobném poměru, s výjimkou pracovního poměru vysokoškolského učitele, ani nevykonává jinou činnost neslučitelnou s výkonem advokacie,
h) kdo složil advokátní zkoušku, a
i) kdo po splnění podmínek uvedených pod písmeny a) až h) složil do rukou předsedy Komory tento slib: "Slibuji na svou čest a svědomí, že budu ctít právo a etiku povolání advokáta a chránit lidská práva. Slibuji, že budu dodržovat povinnost mlčenlivosti a dbát důstojnosti advokátního stavu."
Do seznamu advokátů zapíše Komora po složení slibu též toho, kdo splňuje podmínky a
a) prokáže, že je oprávněn poskytovat právní služby způsobem uvedeným v § 3 v jiném státě za podmínek slučitelných s tímto zákonem, a
b) složí uznávací zkoušku
Advokát, který byl zapsán do seznamu advokátů je oprávněn poskytovat právní služby pouze v oblasti práva státu, v němž získal oprávnění k poskytování právních služeb, a v oblasti práva mezinárodního.
Komora po uhrazení poplatku ve výši stanovené Komorou a nepřevyšující částku 5 000 Kč vydá advokátovi osvědčení o zápisu do seznamu advokátů; v osvědčení Komora vyznačí omezení rozsahu poskytování právních služeb.
Za advokátní zkoušku se pokládá též justiční zkouška, soudcovská zkouška, jednotná soudcovská zkouška, jednotná soudcovská a advokátní zkouška, prokurátorská zkouška, závěrečná zkouška státního zástupce, arbitrážní zkouška a notářská zkouška; Komora může uznat i jinou odbornou zkoušku v oblasti právní praxe za zkoušku advokátní.
Za praxi advokátního koncipienta se pokládá též praxe soudce, prokurátora, státního zástupce, státního arbitra, státního notáře, notáře, justičního čekatele, právního čekatele prokuratury, arbitrážního čekatele, právního čekatele státního zastupitelství a notářského koncipienta; Komora může uznat za právní praxi advokátního koncipienta i jinou právní praxi.
Jinou odbornou zkoušku v oblasti právní praxe lze uznat za advokátní zkoušku pouze v souvislosti se žádostí o zápis do seznamu advokátů; jinou právní praxi lze uznat za právní praxi advokátního koncipienta pouze v souvislosti se žádostí o vykonání advokátní zkoušky nebo se žádostí o zápis do seznamu advokátů.
Nestanoví-li zákon jinak, Komora umožní do devíti měsíců od doručení písemné žádosti vykonat advokátní zkoušku každému, kdo prokáže, že splňuje podmínky a uhradil poplatek za zkoušku ve výši stanovené Komorou a nepřevyšující částku 5 000 Kč; ve stejné lhůtě po uhrazení poplatku za zkoušku umožní Komora vykonat uznávací zkoušku každému, kdo splňuje podmínky.
Ten, kdo při advokátní zkoušce nebo uznávací zkoušce neuspěl, může do jednoho měsíce ode dne jejího konání písemně požádat Komoru, aby mu umožnila její opakování. Komora mu v takovém případě umožní opakování advokátní zkoušky nebo uznávací zkoušky, nejdříve však po uplynutí šesti měsíců ode dne konání zkoušky, při které žadatel neuspěl; zkoušku lze opakovat pouze dvakrát.
Ten, kdo při advokátní nebo uznávací zkoušce neuspěl a nepodal ve lhůtě žádost o její opakování, nebo ten, kdo při zkoušce neuspěl ani při jejím druhém opakování, může podat novou žádost o vykonání advokátní nebo uznávací zkoušky až po uplynutí tří let ode dne konání zkoušky, při které naposled neuspěl. Ten, kdo takto žádá o vykonání advokátní zkoušky, musí dále prokázat, že v posledních třech letech před podáním žádosti vykonával alespoň po dobu dalších dvou let právní praxi advokátního koncipienta.
Komora umožní do jednoho měsíce od doručení písemné žádosti o složení slibu a zápis do seznamu advokátů složení slibu každému, kdo prokáže, že splňuje podmínky. Komora zapíše žadatele do seznamu advokátů ke dni složení slibu nebo k pozdějšímu dni uvedenému v žádosti, nepřesahuje-li doba mezi složením slibu a tímto dnem tři měsíce; jinak Komora žádost zamítne s tím, že uznání jiné zkoušky nebo uznání jiné praxe pozbývají platnosti.
Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 428 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!