Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Sídla státních zastupitelství a obvody jejich územní působnosti se shodují se sídly a obvody soudů



Ministerstvo spravedlnosti může právním předpisem stanovit výjimky ohledně sídel a územních obvodů státních zastupitelstev a zřizovat jejich pobočky.

Státní zastupitelství je příslušné k zastupování státu u soudu, u něhož toto státní zastupitelství působí, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.

Spory o příslušnost mezi státními zastupitelstvími rozhoduje státní zastupitelství, které je vůči oběma nejblíže vyšší.

Vyšší státní zastupitelství rozhoduje o přikázání věci jinému nižšímu státnímu zastupitelství, jestliže vedoucí státní zástupce je podle předpisů upravujících soudní řízení vyloučen z projednávání věci.

Vyšší státní zasèêàÒèÊØæèǬÚ@ÔæÞê@àβÚæØê˂ǜÂ@äÞôÐÞÈÞìÂè@Þ@ÞàäÂìǜúÆÐ@àäÞæèʲÊÈdžÚÆÐ@àäÞèÒ@äÞôÐÞÈÜêǨÚÚ@ÄÊôàäÞæèʲÊÈÜȶ@ÜÒ˼ςÚÆÐ@æǨÂèǜÚÆÐ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚ\@@@@@ò˂ςÚ@æǨÂèǜÚ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚ@ìòÖÞǜÂìÂǔÚ@ÈÞÐØÊÈ@ÜÂÈ@ȚÒÜÜÞæǨÚ@ÜÒ˼ςÚÆÐ@æǨÂèǜÚÆÐ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚ@ìÊ@æǬÒÚ@ÞÄìÞÈêX@Â@èÞ@œÊÔìò˂ςÚ@ǦŴÂèǜÚ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚ@ÜÂÈ@ìäÆÐǜÚÚÒ@æǨÂèǜÚÚÒ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚÚÒX@ìäÆÐǜÚ@æǨÂèǜÚ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚ@ÜÂÈ@ÖäÂÔæǖúÚÒ@æǨÂèǜÚÚÒ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚÚÒ@Â@ÖäÂÔæǖÂ@æǨÂèǜÚ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚ@ÜÂÈ@ÞÖäÊæǜÚÚÒ@æǨÂèǜÚÚÒ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚÚÒ\@@@@@ ʲÒ@ǬúÖÞÜê@ÈÞÐØÊÈê@ìò˂ςÚ@æǨÂèǜÚ@ôÂæèêàÒèÊØæèǬÚ@Ǡosuzují činnost nižších státních zastupitelství zejména z hlediska dodržování právních předpisů. Nižší státní zastupitelství podávají o své činnosti vyšším státním zastupitelstvím každý rok zprávu za uplynulý rok; podání zvláštní zprávy si může vyšší státní zastupitelství kdykoli vyžádat.

Nejvyšší státní zástupce je oprávněn vydat pokyn obecné povahy ke sjednocení a usměrnění činnosti státního zastupitelství.

Vyšší státní zastupitelství je oprávněno ve věci dát pokyn bezprostředně nižšímu státnímu zastupitelství ve svém obvodu. Pokud nižší státní zastupitelství odmítne splnit pokyn s poukazem, že je v rozporu se zákonem, je vyšší státní zastupitelství oprávněno věc nižšímu státnímu zastupitelství odejmout a působit ve věci samo. Totéž platí pro případ, že nižší státní zastupitelstvo je nečinné.

V čele každého státního zastupitelství stojí jeho vedoucí, který se podle označení státního zastupitelství označuje jako nejvyšší státní zástupce, vrchní státní zástupce, krajský státní zástupce, okresní státní zástupce, obvodní státní zástupce nebo městský státní zástupce. Vedoucího státního zástupce zastupuje jeho náměstek nebo náměstci v pořadí určeném vedoucím státním zástupcem.

Za státní zastupitelství jedná jeho vedoucí nebo jím pověřený státní zástupce.

Státní zástupci, působící v jednotlivých státních zastupitelstvích, jsou povinni řídit se příkazy vedoucího státního zastupitelství, v němž vykonávají svou funkci, s výjimkou příkazu, který by byl v rozporu se zákonem.

Oprávnění vůči státnímu zástupci pověřenému výkonem dozoru může vykonávat pouze pověřený státní zástupce nejblíže vyššího státního zastupitelství, kterému rovněž přísluší právo dohledu.

Nejvyšší státní zástupce je služebně nadřízen vrchním státním zástupcům, vrchní státní zástupci jsou služebně nadřízeni krajským státním zástupcům a krajští státní zástupci jsou služebně nadřízeni okresním státním zástupcům.

Vedoucí státních zastupitelství jsou služebně nadřízeni státním zástupcům, kteří u nich působí.

Postavení státních zástupců

Státní zástupci musí při výkonu své funkce postupovat odpovědně, respektovat a chránit lidskou důstojnost a lidská práva a svobody; musí se vystříhat všeho, co by vzbuzovalo pochybnosti o jejich objektivitě při chránění zájmů státu.

Se zastáváním funkce státního zástupce je neslučitelný výkon jakékoli jiné výdělečné činnosti s výjimkou správy vlastního majetku a činnosti vědecké, pedagogické, publicistické a umělecké za předpokladu, že jsou slučitelné s požadavky podle odstavce 1.

Státní zástupci jsou povinni zachovávat mlčenlivost o věcech, které se dozvěděli v souvislosti s výkonem povolání, a to i po skončení pracovního poměru.

Zprostit mlčenlivosti může státního zástupce pouze ministr spravedlnosti.

Za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem státního zastupitelství odpovídá stát. Zvláštní zákon stanoví, kdy a v jaké míře může stát vymáhat tuto škodu na státním zástupci.

06.Poskytování právní pomoci v ČR. Organizace a výkon advokacie. Postavení advokátů. Organizace a výkon notariátu. Postavení notářů.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 391 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...