Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Проект Б



t при 10% при 10% при 15% при 15% при 20% при 20%
  -200 1,0 0,909 0,826 -2000 NPV=256 1,0 0,870 0,756 -2000 NPV=114 1,0 0,833 0,649 -2000 NPV=-15

IRR=15%+((114/(114+15))* (20-15))%=19,4%

Проект А має вищу NPV, але нижчу IRR. Якому проекту віддати перевагу?

t (рік) проекту А проекту Б (,)А-( Б при 10% NPVt,A-NPVtB
  -20 000 -2000 -18000 1,0 0,909 0,826 -18000 8838 NPV=564

Правильну відповідь здебільшого дає NPV. Це зумовлено тим, що проект А коштує більше (на 18000 в 0-му році), але його цінність порівняно з проектом Б більша.

Додаткові витрати по проекту А вигідні, оскільки додат­ковий прибуток дає позитивну NPV в сумі 564.

Коефіцієнт вигід/витратBenefit/Cost Ratio (BCR)

BCR є відношенням дисконтованих вигід до дисконтованих витрат. Основна формула розрахун­ку має такий вигляд:

Критерій відбору проектів полягає в тому, щоб вибрати всі незалежні проекти з коефіцієнтами BCR, більшими або рівними одиниці. При застосуванні цього критерію слід пам'ятати, що коефіцієнт BCR має такі недоліки:

– може давати неправильні ранжирування за перевагою навіть незалежних проектів;

– не годиться для користування при виборі взаємовиключних проектів;

– не показує фактичну величину чистих вигід.

BCR має кілька варіантів розрахунку.

1. При жорстких обмеженнях на капітал, на відміну від об­межень як по капіталу, так і по поточних витратах:

BCR = (В-О)/К,

де: О — поточні витрати; К — капітальні витрати.

2. За наявності дефіцитних або унікальних ресурсів:

BCR = (B-C)/R,

де: R — вартість дефіцитних ресурсів.

Прикладом дефіцитних ресурсів може бути іноземна валюта.

Головною потенційною проблемою при застосуванні цих різновидів критерію є подвійний рахунок, якого слід уникати.

Критерій BCR може бути використаний для демонстрації того, наскільки можливе збільшення витрат без перетворення проекту на економічно непривабливий. Основна перевага кри­терію полягає в можливості швидкого з'ясування його значень для оцінки впливу на результати проекту рівнів ризиків та непевностей.

Індекс прибутковості — Profitability Index (PI) є відношен­ням суми наведених ефектів (різниця вигід і поточних витрат) до величини інвестицій/

РІ тісно пов'язаний з NPV. Якщо NPV позитивна, то й РІ > 1, і навпаки. Якщо РІ > 1, проект ефективний, якщо РІ < 1 — неефективний.

Модифікована внутрішня норма рентабельності Modification Internal Rate of Return (MIRR) проекту дорівнює ставці дисконту, при якій чиста вартість капітальних витрат дорівнює майбутній вартості вхідних грошових потоків, що реінвестуються за ціною капіталу. Тобто MIRR передбачає, що позитивні грошові потоки проекту реінвестуються за ціною капіталу, що дає краще уявлення про реальну доходність проекту.

Розрахунок MIRR. здійснюється за формулою:

де X — значення МВСР, яке потрібно знайти.

Тут до витрат відносяться всі вихідні грошові потоки, а до надходжень — вхідні. Ліва частина рівняння — поточна вартість капітальних витрат, дисконтована на ціну капіталу, а чисельник правої частини — майбутня вартість вигід.

Строк окупності проекту — Payback Period (PBP) викорис­товується переважно в промисловості. Він вказує кількість років, потрібних для відшкодування капітальних витрат проекту з чистих сумарних доходів проекту. Критерій прямо пов'язаний з відшкодуванням капітальних витрат у найкоротший період часу і не сприяє проектам, які дають великі вигоди лише згодом. Він не може слугувати за міру прибутковості, оскільки грошові потоки після строку окупності не враховуються.

Критерій найменших витрат (НВ) використовується тоді, коли оцінка вигід проекту складна й ненадійна. При цьому по­рівнюють наведені витрати по різних варіантах проекту і ви­бирають той, який при найменших витратах забезпечує найкращі результати.

Критерій прибутку в перший рік експлуатації дає змогу перевірити, чи забезпечують вигоди за перший рік експлуатації проекту "достатню" доходність. При цьому порівнюється чистий доход за перший рік експлуатації з капітальними витратами про­екту, включаючи процентний доход у період робіт по будів­ництву (береться накопичена сума процентів, а не наведені про­центи). Якщо відношення вигід до витрат менше ціни капіталу, то проект, можливо, є передчасним, а при більшому відношенні можна зробити висновок, що з проектом, очевидно, припізнилися.

Використання цього критерію є першим наближенням до повномасштабної перевірки з метою визначити, чи передбачена максимізація NPV планом проекту.

Правила використання критеріїв

Якщо існують загальні бюджетні обмеження та вигоди і витрати змінюють знак не більше одного разу, то для ранжирування проектів використовують коефіцієнт вигоди/витрати або внутрішню норму рентабельності. Якщо немає ні бюджетних обмежень, ані обмежень на доступність грошей, тоді при неста­більності знака пoтоку використовують тільки чисту теперішню вартість, при стабільності — NPV та IRR.

Для відбору взаємовиключних проектів застосовується NPV. При високому ступені непевності використовується строк окупності.

У разі труднощів з вираженням вигід у грошовій формі розглядаються або постійні витрати для більшості комплектуючих продуктів, або найменші витрати для менш складних продуктів.





Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 534 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...