Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Типи релігійних вірувань і практик



Релігійна поведінка така різноманітна, що важко собі його представити, не удаючись до якої-небудь класифікації. Хоча ніякі категорії не не в змозі дати повної картини багатства релігійного досвіду людства, соціолог Рис Макджи пропонує схему, що відрізняється глибоким проникненням в предмет і в той же час зручну. Він виділяє простій супранатурализм, анімізм, теїзм і систему абстрактних ідеалів.

Простій супранатурализм переважав в доиндустриальных суспільствах. Він включав поняття маны - невизначеної, безособової надприродної сили, яка існує в природі. За допомогою маны люди намагалися не вмилостивити духів або богів і добитися від них сприяння, а змусити надлюдську силу поступати по їх бажанню, маніпулюючи нею чисто механічно. Наприклад, вважалося, що тому, хто носить з собою лапку кролика, супроводить удача; міра удачі залежить від кольору і ваги лапки. Людині досить було просто носити лапку з собою. Аналогічним чином і в наші дні багато забобонних спортсменів користуються талісманами і складними ритуалами для того, щоб захистити себе від травм і невдач в непередбачуваних змаганнях. Мана зазвичай застосовувалася для досягнення найближчих цілей - гарної погоди, щедрого урожаю, лікування хвороби, сприятливого результату при випробуваннях, успіху в любові або перемоги в битві.

Анімізм припускає віру в духів або потойбічні істоти. Люди бачать духів в тваринах, рослинах, каменях, річках, а іноді і в собі подібних. Оскільки духи персоніфіковані і, як вважається, діють, керуючись емоційними мотивами, люди при зверненні до них зазвичай використовують ті ж прийоми, що і в людських відносинах. Духів люблять, карають, шанують, обдаровують, а лестощі, підкуп і обман можуть вважатися такими ж ефективними, як і благоговіння. Крім того, надприродну силу часто підкорюють за допомогою ритуалів, щоб змусити духів діяти потрібним людині образом.

Теїзм - віра в могутніх богів, які, як передбачається, зацікавлені в людських справах і вимагають поклоніння. Іудаїзм, християнство і іслам - це форми монотеїзму, або віра в одного бога. У них є релігійні організації, релігійні лідери, або священнослужителі, і священні писання. Старогрецька релігія і індуїзм (поширений головним чином в Індії) - це види політеїзму, або віра в безліч богів, що мають відносно однакову владу. Індуїстські божества, яким поклоняються племена, села або касти, пов'язані з певним місцем (будинком, полем або горою) або предметом (твариною або деревом).

Абстрактні ідеали в деяких релігіях знаходяться на першому плані. Вони ставлять своєю метою моральну і духовну досконалість. До цього типу належать багато азіатських релігій, включаючи даосизм, конфуціанство і буддизм. Буддизм спрямований на досягнення піднесеного стану свідомості як способу очищення і звільнення від страждань, неуцтва і егоїзму. Безрелигиозный гуманізм базується на етичних принципах. Прибічники такого підходу відкидають усі теологічні уявлення про Бога, рай, пекло і безсмертя, прагнучи до добра тут і зараз. Рай розглядається як ідеальне суспільство на Землі, а пекло - як світ, в якому панують війни, хвороби і неуцтво. Душа - це людська особистість, а безсмертя - поділа, що продовжують існувати після смерті.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 193 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...