Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Облік грошових коштів на інших рахунках в банку



Підприємства можуть відкривати у банках також інші рахун­ки, кошти яких використовуються для різних операцій цільового характеру. Для їх обліку призначений рахунок 31 «Рахунки в банках», субрахунок 313 «Інші рахунки в банку в національ­ній валюті». На субрахунку 313 «Інші рахунки в банку в наці­ональній валюті» ведеться облік коштів на поточних рахунках за спеціальним режимом використання, на поточних бюджетних рахунках, акредитивах, лімітованих чекових книжках.

Поточні рахунки за спеціальним режимам використання відкриваються на підставі рішень Кабінету Міністрів України і Національного Банку України з визначенням режиму цих раху­нків.

Так Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 ро­ку № 805 «Про порядок нарахування, виплат і використання ко­штів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським виробникам за продані ними переробним підприємствам молока та м'яса у живій вазі» передбачено відкривати спеціальні рахун­ки переробним та сільськогосподарським підприємствам по зара­хуванню дотацій за молоко і м'ясо в живій вазі, а витрачати ці дотації можна тільки на розвиток галузі тваринництва.

При нараховані сум дотацій, що належать сільськогосподар­ським підприємствам від заготівельних (переробних) підпри­ємств складається кореспонденція:

Дебет 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»

Кредит 48 «Цільове фінансування і цільові надходження».

При перераховані сум дотацій на спеціальний рахунок у банку:

Дебет 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті» Кредит 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»

Акредитививиставляють для розрахунків з Іногородніми по­стачальниками. На кожний виставлений акредитив відкривають аналітичний рахунок з зазначенням постачальника. Акредитиви виставляють за рахунок власних коштів та залучених (кредитів банку). Для здійснення розрахунків у безготівковій формі між юридичними та фізичними особами з метою скорочення розра­хунків готівкою за отримані матеріальні цінності, виконані робо­ти та надані послуги застосовуються розрахункові чеки. Деталь­но порядок застосування акредитивів та розрахункових чеків для здійснення розрахункових операцій розглянуто в п. 2.3.2. Доку­ментальне оформлення безготівкових розрахунків.

Чекові книжкивидають у підзвіт працівникам підприємства для здійснення розрахунків. З метою контролю окремо облічують чекові книжки на субрахунку 372 «Розрахунки з підзвітними особами»та субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредито­рами».

При видачі чекової книжки в підзвіт:

Дебетують субрахунок 372 «Розрахунки з підзвітними особа­ми» та кредитують субрахунок 685 «Розрахунки з іншими кре­диторами».

Після подання підзвітною особою звіту про використання чеківпроводять зворотній запис. Отже, сальдо за субрахунками 372 і685 буде однаковим. Воно відображує залишок коштів по чеках у підзвітних осіб. Різниця між цими залишками та залишком за субрахунком 313 «Інші рахунки в банку в національній валю­ті» у частині коштів на чекових книжках показує суму вже вида­них, але ще не оплачених банком чеків.

Таблиця 2.5

КОРЕСПОНДЕНЦІЯ РАХУНКІВ З ОБЛІКУ ОПЕРАЦІЙ НА ІНШИХ РАХУНКАХ В БАНКУ У НАЦІОНАЛЬНІЙ ВАЛЮТІ (акредитиви, розрахункові чекові книжки)

№ з/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дебет Кредит
  Відкритий акредитив, одержана розрахункова чекова книжка за рахунок коштів поточного рахунка    
  Відкритий акредитив, одержана розрахункова чекова книжка за рахунок короткострокових кредитів банку    
  Оплачено через акредитив, з розрахункової чекової книжки постачальникам    
  Повернуті на поточний рахунок в банку в на­ціональній валюті невикористані суми акре­дитивів, розрахункової чекової книжки    
  Погашено короткострокову позику банку за рахунок невикористаних сум акредитивів, розрахункової чекової книжки    

На субрахунках 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті» та 314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті» ве­дуть облік грошових коштів на карткових рахунках. Відповідно до «Положення про впровадження пластикових карток міжнаро­дних платіжних систем (МПС) у розрахунках за товари, надані послуги і при видачі готівки», затверджено Постановою Прав­ління Національного Банку України від 29.02.1998 року №37, юридична особа — резидент України може відкривати в уповно­важеному банку корпоративний картковий рахунок, на який за­раховуються кошти, призначені для фінансування витрат, зокре­ма на відрядження, здійснення розрахунків з постачальниками та інше.

Порядок відкриття карткового рахунка регулюється «Інструк­цією про відкриття, використання і закриття рахунків у націона­льній та іноземних валютах», затвердженою постановою Прав­ління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 року за № 1172/8493.

Перш ніж перерахувати кошти на картковий рахунок, підпри­ємство визначає яким робітникам і на які цілі буде видана БПК. Після зарахування коштів на картрахунок, банк видає співробіт­нику підприємства його корпоративну пластикову картку. Розпо­рядження картрахунком здійснюється за допомогою банківської пластикової картки (БПК).

БПК — це пластиковий ідентифікаційний засіб із зазначенням номера і терміну дії картки, а також прізвища та імені працівни­ка, зразка підпису утримувача БПК.

БПК може бути дебетовою і надавати можливість розпоря­джатися картрахунком в межах залишку коштів ньому, а також кредитною, що дає можливість здійснювати операції кредиту­вання клієнта в межах виставленого банком-емітентом ліміту кредиту. При відкритті карткового рахунку складають бухгалтер­ський запис: Дебет 313, 314— Кредит 311, 312.

Кошти з карткових рахунків за допомогою БПК використову­ються для отримання працівниками готівки через банкомати і при цьому складають такі кореспонденції рахунків:

• на заробітну плату: Дебет 661 — Кредит 313;

• на відрядження: Дебет 372 — Кредит 313,314;

• для розрахунків з постачальниками, кредиторами: Дебет 63, 685 — Кредит 313, 314.

Договір на відкриття карткового рахунка діє один рік. Після цього дія договору припиняється або продовжується. При припи­нені дії договору залишок коштів з картрахунків повертається на основний поточний рахунок.

Синтетичний облік на рахунках 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті» та 314 «Інші рахунки в банку в інозем­ній валюті» ведеться в журналі-ордері 2 с.г. Для аналітичного обліку операцій за картрахунком підприємству видається випис­ка банку.





Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 1880 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...