Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Виробництво шоколаду



Основною сировиною для виготовлення шоколаду є какао-боби, какао-масло і цукор. В якості додаткової сировини використовують горіхи, каву, сухе молоко, ванілін і інші продукти.

Власне, виробництво какао-мас проводиться на комплексі машин, які дозують рецептурну суміш інгедієнтів шоколаду – какао-терте, какао-масло, цукор, ваніль, подрібнюють готову суміш на валкових млинах і отриману суміш активно вимішують в так званих „конш-машинах”. Валкові млини – це і є ті пристрої, які доводять спектр часточок в шоколадній масі до потрібного. Коншируюча машина за рахунок інтенсивного перемішування і стискування шоколадної маси сприяє її зневодненню, додатковому вивільненню какао-масла з клітковини какао-бобів, а також вивільненню ароматичних речовин, які надають незабутній смак шоколаду. Вцілому, тривалість приготування 3-х тон шоколадної маси складає від 6 до 12 год. Отримана маса в розтопленому стані при температурі 40-50 оС зберігається в збірниках і по мірі необхідності передається на відділення виливання шоколадних плиток.

Виробництво шоколаду відрізняється високим рівнем механізації і проводиться на поточних автоматичних лініях. Основними операціями при виробництві є наступні:

- сортування (розділення за формою, розміру та щільністю) і обсмажування какао-бобів;

- відокремлення від оболонки і подрібнення какао-бобів на крупку;

- отримання шоколадної маси;

- формування і загортання шоколаду.

Сортують какао-боби за розмірами і якістю: великі відправляють для отримання кращих видів шоколаду; дрібні та роздріблені використовують для виробництва звичайного шоколаду і шоколадної глазурі. Обсмажують какао-боби при температурі 130 оС; при чому покращується їх колір, аромат і смак, полегшується відокремлення від оболонки, і боби стають більш хрусткими при подрібненні.

Після охолодження і відокремлення оболонки (какавелли) какао-боби подрібнюють. Велику крупку відправляють для отримання вдосконалених видів шоколаду, а дрібну крупку, яка містить більше оболонок і менше поживних речовин, - на виготовлення звичайних видів шоколаду.

Шляхом тонкого розтирання крупки отримують рідку какао-масу, або какао терте, до якого додають цукрову пудру, какао-масло і інші продукти у відповідності до рецептури для кожного виду шоколаду. Какао-масу ретельно розтирають (конширують) напротязі доби для отримання звичайного шоколаду і 2-3 доби для отримання десертного шоколаду. Довготривалість відокремлення покращує смак і аромат шоколаду.

Потім шоколадну масу темперують, тобто нагрівають до 29-31 оС, для надання йому текучості, розливають в форми у вигляді плиток або фігур і охолоджують до температури 8-12 оС напротязі 20-40 хв. Готовий шоколад витягують з форм, загортають на автоматах (продуктивністю 120-180 шт. за хвилину) в алюмінієву фольгу і яскраві етикетки.

Шоколад – кондитерський виріб, що складається з шоколадної маси, начинки або без неї, сформований у вигляді плиток, батонів або фігур різних обрисів. Шоколадну масу готують із какао тертого, цукрової пудри, какао масла з додаванням ароматизаторів. Багато видів шоколадної маси включають інші речовини, що поліпшують органолептичні властивості, склад і харчову цінність шоколаду: горіхи смажені терті і подрібнені, молоко і вершки сухі, молоко згущене, ізюм, фосфатиди, глюкозу, вафлі подрібнені, коньяк, лікер тощо.

Приготування шоколадних мас починається зі змішування тонко подрібнених напівфабрикатів: нагрітого до температури 55-600С какао тертого і цукрової пудри, до яких під час перемішування додають близько половини передбаченого рецептурою какао масла. На цій стадії дуже важливо одержати добре вимішану і однорідну пластичну тістоподібну масу.

Для тонкого подрібнення змішаних компонентів (до розміру менш як 30 мкм) і надання ніжного і приємного смаку шоколадну масу пропускають крізь багатовалкові млини. Таку обробку шоколадних мас називають валкуванням. Одержану порошкоподібну масіїу вимішують із залишками какао масла у підігрітій місильній машині. Для більш рівномірного розподілу жиру в шоколадній масі, зниження в”язкості і створення міцнішої емульсії додають розчинений у какао маслі соєвий або соняшниковий фосфатидний концентрат, який є одночасно емульгатором і розріджувачем. Після перемішування з ароматизаторами маса для звичайного шоколаду готова і її направляють на формування.

Шоколадну масу для десертних видів шоколаду піддають додатково механічній і тепловій обробці у коншмашинах. Такий процес називають коншируванням – це механічна обробка шоколадної маси при підвищеній температурі з метою покращення смаку та аромату виробів. Завдяки цьому суттєво поліпшується якість шоколаду, з”являється ніжний смак, приємний і добре виражений аромат. Збільшуючи гомогенність шоколадної маси, досягають більш виражених смакових властивостей. Це пов”язано з структуроутворенням, яке відбувається внаслідок поступового зближення частинок твердої фази, зчепленням їх через тонкі прощарки какао масла.

Готову масу перед формуванням темперують охолодженням до температури початку твердіння, тобто до 320С, при інтенсивному перемішуванні. Якщо шоколадну масу охолодити при звичайній температурі, то це призведе до жирового посивіння і утворення із частинок какао тертого і цукру конгломератів, закріплених какао маслом.

Схема виробництва звичайного шоколаду складається з наступних операцій:

Сортування і очищення какао бобів від сторонніх домішок
Обсмажування какао бобів (до температури 130-1400С)
Дроблення бобів і звільнення від оболонки
Розмелювання крупки і одержання рідкої (внаслідок плавлення масла какао при розігріванні під час розмелу) какао маси
Змішування какао маси з цукровою пудрою, маслом какао та іншими додатками
Розтирання суміші та її подрібнення (на вальцових машинах), тобто одержання шоколадної маси
Вирівнювання температури шоколадної маси в межах 29-32 0С
Формування шоколадної маси шляхом розкладування її в металеві форми і заповнення цих форм на вібротранспортері
Охолодження шоколадної маси в формах (при 8-9 0 С і затвердіння її внаслідок остигання масла какао
Виймання шоколаду з форм
Загортання та упакування шоколаду





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 1998 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...