![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
474 Визначити резонансну частоту коливальної системи, якщо власна частота коливань = 300 Гц, а логарифмічний декремент
= 0,2.
Відповідь: =299,7 Гц.
475 Власна частота коливань деякої системи складає =500 Гц. Визначити частоту
затухаючих коливань цієї системи, якщо резонансна частота
= 499 Гц
Відповідь: 499,5 Гц.
476 Період затухаючих коливань системи складає 0,2 с, а відношення амплітуд першого і шостого коливань дорівнює 13. Визначити резонансну частоту даної коливальної системи.
Відповідь: 4,98 Гц.
477 Гиря масою т = 20 г, яка підвішена на спіральній пружині жорсткістю k = 50 Н/м, здійснює коливання у в'язкому середовищі з коефіцієнтом опору r = 0,2 кг/с. На верхній кінець пружини діє сила, яка змінюється за законом , H. Визначити: 1) частоту
власних коливань; 2) резонансну частоту
; 3) резонансну амплітуду Арез.
Відповідь: =7,96 Гц;
=7,88 Гц;
2 см;
478 До коливального контуру, що містить послідовно сполучені резистор опором R = 40 Ом, котушку індуктивністю L = 0,36 Гн і конденсатор електроємністю С = 28 мкФ, підключена зовнішня змінна напруга з амплітудним значенням Um = 180 В і частотою = 314 рад/с. Визначити: 1) амплітудне значення сили струму Im в колі; 2) зміщення фаз між струмом і зовнішньою напругою.
Відповідь: Im = 4,5 А; = -10 (струм випереджає напругу).
479 До коливального контуру, що містить котушку індуктивністю L = 0,2 Гн з активним опором R = 9,7 Ом, а також конденсатор електроємністю С = 40 мкФ, підключена зовнішня змінна напруга з амплітудним значенням Um = 180 В і частотою = 314 рад/с. Визначити: 1) амплітудне значення напруги UmL на котушці; 2) амплітудне значення напруги UmC на конденсаторі.
Відповідь: UmL =589 В; UmC =738 В.
480 У коливальний контур, що містить послідовно сполучені конденсатор і котушку з активним опором, підключена зовнішня змінна напруга, частоту якої можна міняти, не змінюючи амплітуди. При частотах зовнішньої напруги = 400 рад/с і
= 600 рад/с амплітуди сили струму в колі виявилися однаковими. Визначити резонансну частоту струму.
Відповідь: = 490 рад/с.
481 У незатухаючій біжучій хвилі задана точка М на відстані від джерела коливань у напрямку поширення хвилі. Амплітуда коливань А = 0,05 м. Вважаючи в початковий момент часу зміщення точки Р, що знаходиться в джерелі, максимальним, визначити зміщення від положення рівноваги точки М для моменту
, а також різницю фаз коливань точок М і Р.
– період коливань.
Відповідь: 0,025 м;
=
.
482 Плоска хвиля поширюється вздовж осі х у середовищі, яке не поглинає енергію, зі швидкістю 15 м/с. Дві точки, що знаходяться на цій прямій на відстанях
5 м і
5,5 м від джерела хвиль, коливаються з різницею фаз
. Амплітуда хвилі
0,04 м. Визначити: довжину хвилі; зміщення першої точки в момент часу
3 с.
Відповідь: 5 м;
0,04 м.
483 Хвиля поширюється в пружному середовищі зі швидкістю 150 м/с. Визначити частоту коливань, якщо мінімальна відстань між точками середовища, фази коливань яких протилежні, дорівнює
0,75 м.
Відповідь: 100 Гц.
484 Хвилі поширюються зі швидкістю 400 м/с при частоті коливань
500 Гц. Чому дорівнює різниця фаз двох точок, які знаходяться на відстані
=0,2 м одна від одної?
Відповідь:
.
485 Хвиля поширюється вздовж шнура зі швидкістю 10 м/с і має довжину
20 м. Найбільше відхилення точок шнура 0,02 м. Знайти фазу коливань, зміщення і швидкість точки, яка знаходиться на відстані
48,3 м від джерела хвилі в момент часу
5 с.
Відповідь:
;
0,01 м;
2,6 м/с.
486 Звукові коливання з частотою 450 Гц і амплітудою
0,003 м поширюються у пружному середовищі. Довжина хвилі
0,8 м. Визначити: швидкість поширення хвиль; максимальну швидкість частинок середовища.
Відповідь: 360 м/с;
0,848 м/с.
487 Людське вухо може сприймати звуки, які відповідають граничним частотам 16 Гц і 20000 Гц. Знайти область сприймання звукових хвиль, якщо швидкість поширення звуку в повітрі 343 м/с.
Відповідь: 1,7·10-2 < <1,4 м.
488 Для визначення швидкості звуку в повітрі методом акустичного резонансу використовується труба з поршнем і звуковою мембраною, що закриває один з торців труби. Відстань між сусідніми положеннями поршня, при яких спостерігається резонанс на частоті 2500 Гц, становить
0,068 м. Визначити швидкість звуку в повітрі.
Відповідь: 340 м/с.
489 Знайти швидкість звуку в матеріалі, модуль Юнга якого дорівнює 0,24 ГПа, а густина
1240 кг/м3.
Відповідь: 440 м/с.
490 Визначити інтенсивність звуку (Вт/м2), рівень інтенсивності якого становить 67 дБ. Інтенсивність звуку на порозі чутності 10-12 Вт/м2.
Відповідь: 5,01 мкВт/м2.
491 На відстані 100 м від точкового джерела звуку рівень гучності при частоті
500 Гц дорівнює 20 дБ. Визначити потужність джерела звуку.
Відповідь: 10-10 Вт.
492 Два електропоїзди їдуть назустріч один одному із швидкостями 20 м/с і
15 м/с. Перший електропоїзд дає сигнал на частоті
600 Гц. Знайти частоту звуку, який почує пасажир другого електропоїзда: до зустрічі електропоїздів; після зустрічі. Швидкість поширення звуку в повітрі
340 м/с.
Відповідь: 666 Гц;
542 Гц.
493 По річці рухається катер і дає свисток на частоті 400 Гц. Спостерігач, який стоїть на березі, сприймає звук свистка частотою 395 Гц. Швидкість звуку в повітрі
340 м/с. Визначити: швидкість руху катера; наближається чи віддаляється катер від спостерігача?
Відповідь: 4,3 м/с, віддаляється.
494 Джерело звуку невеликих розмірів має потужність N = 1 Вт при частоті = 400 Гц. Вважаючи, що звук у повітрі поширюється від джерела однаково в усі боки, і нехтуючи поглинанням звуку, визначити амплітуду звукового тиску на відстані
=100 м від джерела звуку.
Відповідь: 82,5 мПа.
495 Визначити різницю фаз коливань двох точок, що лежать на промені і знаходяться одна від одної на відстані
= 1 м, якщо довжина хвилі
= 0,5 м.
Відповідь: = 4
, точки коливаються в однакових фазах.
496 Дві точки лежать на промені і знаходяться від джерела коливань на відстанях = 4 м і х2 = 7м. Період коливань Т = 20 мс і швидкість поширення хвилі
= 300 м/с. Визначити різницю фаз коливань цих точок.
Відповідь: =
, точки коливаються в протилежних фазах.
497 Хвиля поширюється в пружному середовищі із швидкістю =150м/с. Визначити частоту
коливань, якщо мінімальна відстань між точками середовища, фази коливань яких протилежні, дорівнює
=0,75 м.
Відповідь: = 100 Гц.
498 Визначити довжину хвилі , якщо числове значення хвильового вектора дорівнює k= 0,025 см-1.
Відповідь: = 2,5 м.
499 Звукові коливання з частотою = 450 Гц і амплітудою А = 0,3 мм поширюються у пружному середовищі. Довжина хвилі
= 80 см. Визначити: 1) швидкість поширення хвиль; 2) максимальну швидкість частинок середовища.
Відповідь: 360 м/с;
84,8 см/с.
500 Плоска синусоїдальна хвиля поширюється вздовж осі х у середовищі, що не поглинає енергію, із швидкістю = = 10м/с. Дві точки, що знаходяться на цій прямій на відстанях xl = 7 м і х2 = 10м від джерела коливань, коливаються з різницею фаз
=
. Амплітуда хвилі А = 5 см. Визначити: 1) довжину хвилі
; 2) рівняння хвилі; 3) зміщення
другої точки у момент часу t = 2с.
Відповідь: = 10 м; 2)
м;
3) = 5 см.
501 Поперечна хвиля поширюється вздовж пружного шнура із швидкістю = 10 м/с. Амплітуда коливань точок шнура А = 5 см, а період коливань Т = 1 с. Записати рівняння хвилі і визначити: 1) довжину хвилі; 2) фазу коливань, зміщення, швидкість і прискорення точки, розміщеної на відстані х = 9м від джерела коливань у момент часу t = 2,5 с.
, см.
Відповідь: =10 м;
= 3,2
;
= -4 см;
=18,5 см/с;
= 160 см/с2.
502 Визначити довжину хвилі , якщо відстань між першим і четвертим вузлами стоячої хвилі дорівнює
= =30 см.
Відповідь: 20 см.
503 Швидкість поширення електромагнітних хвиль в деякому середовищі складає = 250 Мм/с. Визначити довжину електромагнітних хвиль в цьому середовищі, якщо їх частота у вакуумі
= 1 МГц.
Відповідь: 250 м.
504 Для демонстрації заломлення електромагнітних хвиль Герц застосовував призму, виготовлену з парафіну. Визначити показник заломлення парафіну, якщо його діелектрична проникність = 2 і магнітна проникність
=1.
Відповідь: 1,41.
505 Електромагнітна хвиля з частотою = 5 МГц переходить з немагнітного середовища з діелектричною проникністю
= 2 у вакуум. Визначити приріст її довжини хвилі.
Відповідь: 17,6 м.
506 Після того як між внутрішнім і зовнішнім провідниками кабелю помістили діелектрик, швидкість поширення електромагнітних хвиль в кабелі зменшилася на 63%. Визначити діелектричну проникність речовини прошарку.
Відповідь: 6,3.
507 Коливальний контур містить конденсатор електроємністю С = 0;5 нФ і котушку індуктивністю L = = 0,4 мГн. Визначити довжину хвилі випромінювання, що генерується контуром
Відповідь: 843 м.
508 Визначити довжину електромагнітної хвилі у вакуумі, на яку настроєний коливальний контур, якщо максимальний заряд на обкладках конденсатора Qm = =50 нКл, а максимальна сила струму в контурі Im = 1,5 А. Активним опором контуру знехтувати.
Відповідь: 62,8 м.
509 Довжина електромагнітної хвилі у вакуумі, на яку настроєний коливальний контур, дорівнює =12 м. Нехтуючи активним опором контуру, визначити максимальний заряд Qm на обкладках конденсатора, якщо максимальна сила струму в контурі Im = 1 А
Відповідь: Qm =6,37 нКл.
510 Два тонкі ізольовані стрижні занурені в трансформаторне масло і індуктивно сполучені з генератором електромагнітних коливань. При частоті коливань 505 МГц в системі виникають стоячі хвилі, відстань між двома пучностями яких дорівнює
20 см. Вважаючи магнітну проникність масла
такою, що дорівнює одиниці, визначити його діелектричну проникність.
Відповідь: 2,2.
511 Відстань між двома щілинами в досліді Юнга дорівнює d =1 мм, відстань від щілин до екрана - l= 3 м. Визначити довжину хвилі , що випромінюється джерелом монохроматичного світла, якщо ширина смуг інтерференції на екрані дорівнює b =1,5 мм.
Відповідь: 500 нм.
512 В досліді Юнга відстань між щілинами дорівнює d = =0,8 мм. На якій відстані l від щілин слід розмістити екран, щоб ширина інтерференційної смуги виявилася такою, що дорівнює b =2 мм? Довжина світлової хвилі l =640 нм.
Відповідь: 2,5 м.
513 В досліді з дзеркалами Френеля відстань між уявними зображеннями джерела світла дорівнює d =0,5 мм, відстань від них до екрана - l = 3 м, довжина хвилі складає = =0,6 мкм. Визначити ширину b смуг інтерференції на екрані.
Відповідь: 3,6 мм.
514 Два когерентні джерела коливаються в однакових фазах з частотою v = 400 Гц. Швидкість поширення коливань в середовищі = 1 км/с. Визначити, при якій найменшій різниці ходу, що не дорівнює нулю, спостерігатиметься: 1) максимальне посилення коливань; 2) максимальне ослаблення коливань.
Відповідь: 2,5 м;
1,25 м.
515 Два когерентні джерела збуджують поперечні хвилі в однакових фазах. Періоди коливань Т = 0,2 с, швидкість поширення хвиль в середовищі = 800 м/с. Визначити, при якій різниці ходу у разі накладання хвиль спостерігатиметься: 1) ослаблення коливань; 2) посилення коливань.
Відповідь: ±80(2 m + 1), м (т = 0, 1, 2,...); 2) ±160 m, м (т = 0, 1, 2,...).
516 Два динаміки розміщені на відстані d = 0,5 м один від одного і відтворюють один і той же музичний тон на частоті = 1500 Гц. Приймач знаходиться на відстані l = 4 м від центра динаміків. Вважаючи швидкість звуку такою, що дорівнює
= 340 м/с, визначити, на яку відстань від центральної лінії паралельно динамікам треба відсунути приймач, щоб він зафіксував перший інтерференційний мінімум.
Відповідь: 90,7 см.
517 Два динаміки розміщені на відстані d = 2,5 м один від одного і відтворюють один і той же музичний тон на певній частоті, який реєструється приймачем, що знаходиться на відстані l = 3,5 м від центра динаміків. Якщо приймач пересунути від центральної лінії паралельно динамікам на відстань х = 1,55 м, то він фіксує перший інтерференційний мінімум. Швидкість звуку = 340 м/с. Визначити частоту звуку.
Відповідь: 175 Гц.
518 Мікрохвильовий генератор випромінює вздовж осі х плоскі електромагнітні хвилі, які потім відбиваються назад. Точки M1 і М2 відповідають положенням двох сусідніх мінімумів інтенсивності і віддалені одна від одної на відстані l = 5 см. Визначити частоту мікрохвильового генератора.
Відповідь: 3 ГГц.
519 На тонку плівку у напрямі нормалі до її поверхні падає монохроматичне світло з довжиною хвилі = 500 нм. Відбите від неї світло максимально посилене внаслідок інтерференції. Визначити мінімальну товщину dmin плівки, якщо показник заломлення матеріалу плівки складає n = 1,4.
Відповідь: dmin= 89 нм.
520 Між скляною пластинкою і плоско-опуклою лінзою, що лежить на ній, знаходиться рідина. Знайти показник заломлення рідини, якщо радіус третього темного кільця Ньютона при спостереженні у відбитому світлі з довжиною хвилі = 0,6 мкм дорівнює r3= 0,82 мм. Радіус кривини лінзи R = 0,5 м.
Відповідь: 1,34.
521 Відстань від щілин до екрана в досліді Юнга дорівнює L =1 м. Визначити відстань між щілинами, якщо на відрізку довжиною l = 1 см укладається N = 10 темних інтерференційних смуг. Довжина хвилі = 0,7 мкм.
Відповідь: 0,7 мм.
522 На скляну пластину встановлена опуклою стороною плоско-опукла лінза. Зверху лінза освітлена монохроматичним світлом довжиною хвилі = 500 нм. Знайти радіус R лінзи, якщо радіус четвертого темного кільця Ньютона у відбитому світлі становить r4 = 2 мм.
Відповідь: 2 м.
523 На тонку гліцеринову плівку товщиною d =1,5 мкм нормально до її поверхні падає біле світло. Визначити довжини хвиль l проміння видимої ділянки спектра (0,4≤ ≤ 0,8 мкм), яке буде ослаблене в результаті інтерференції.
Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 9648 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!