![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Згідно зі ст. 261 ЦК перебіг строку позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права чи про особу, яка його порушила.
Існуючі підходи до визначення початку перебігу строку давності пояснюються тим, що при порушенні відносних (зобов'язальних) правовідносин особа дізнається про порушення свого права в момент закінчення строку виконання зобов'язання, тобто одночасно, а при порушенні абсолютних прав (права власності, інших речових прав, авторських прав тощо) можливий розрив у часі між самим фактом порушення права і моментом, коли особа, чиє право порушено, дізнається про це. Однак, як уявляється, помилковим є твердження законодавця про початок перебігу строку позовної давності з моменту, коли особа дізналася про порушення свого права чи про особу, яка порушила право. Вказані обставини повинні застосовуватись лише у сукупності, оскільки не маючи уявлень про порушника права (відповідача), потерпіла особа не має процесуальної можливості звернутись з позовом до суду, а відтоді й захистити власні права і охороню-вані законом інтереси.
Крім цього загального правила, у законі закріплено низку спеціальних правил про початок перебігу строку позовної давності:
1) за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання;
2) за вимогами про визнання недійсним правочину, вчиненого під впливом насильства, - з дня припинення насильства;
1 Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом: Інформаційний лист Вищого арбітражного суду України від 31 січня 2001 р.№ 01-8/98//Вісник господарського судочинства.-2001. -№2,-С 106.
ЧПІЙСНЕ ННЯ ТА ЗАХИСТ СУБ'ЄКТИВНИХ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ _____ 299
3) за вимогами про застосування наслідків нікчемного правочину -з дня, коли почалося його виконання;
4) у разі порушення цивільного права або інтересу неповнолітньої фізичної особи - від дня досягнення нею повноліття;
5) за регресними вимогами - з моменту виконання основного зобов'язання.
У цивільному праві існує низка зобов'язань, які виконуються частинами (поставка, підряд, будівельний підряд, зобов'язання по відшкодуванню шкоди). Право заявити вимогу про виконання зобов'язання виникає в окремі часткові строки, за кожною вимогою окремо обчислюється і строк позовної давності. Слід також мати на увазі, що у разі, коли продукцію поставляють (відвантажують) вузлами, однак за однією з відправок встановлено недостачу вузла або будь-якої його частини, строк позовної давності необхідно обчислювати не з моменту складання акта про недостачу цього вузла, а з дня складання акта про некомплектність продукції після закінчення відвантаження1.
ЦК передбачає випадки, коли перебіг строку позовної давності зупиняється (ст. 263) і переривається (ст. 264).
Підставами для зупинення перебігу строку позовної давності є: надзвичайна і невідворотна за даних умов подія (непереборна сила); мораторій - відстрочення виконання зобов'язань на підставах, встановлених законом; перебування позивача або відповідача у складі Збройних Сил України та інших створених відповідно до закону військових формуваннях, переведених на воєнний стан; зупинення дії закону або іншого нормативно-правового акта, який регулює відповідні відносини.
Слід зауважити, що позивач або відповідач повинні не просто перебувати у складі Збройних Сил України, а проходити службу у військових частинах, переведених наказом командування Збройних Сил України на воєнний стан.
Непереборна сила - це юридичний факт-подія, явище, що не залежить від волі, свідомості та бажання людини. Категорія непереборної сили містить в собі тільки стихійні природні явища; землетруси, повені, зсуви тощо1.
Прикладом введення мораторію в сучасних умовах є Закон від 29 листопада 2001 р. № 2864-Ш «Про запровадження мораторію на примусову реалізацію майна»3 щодо звернення стягнення за виконавчими документами на нерухоме майно та інші основні засоби виробництва, що забе зпечують виробничу діяльність державних підприємств.
Див.: Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 16 квітня 1993 р. № о 1 -6/438 «Про деякі питання застосування позовної давності при вирішенні господарських спорів» II Бюлетень законодавства і юридичної практики України. -1998.-№З,-С 5-11.
Баранова Л. М. Обставини, які звільняють від відповідальності в цивільному праві: Автореф. дис.... канд. юрид. наук. - Харків, 1998. - С. 11. 3 Відомості Верховної Ради України- 2002. - № 10. - Ст. 77.
Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 537 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!