Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Номінальні параметри трансформатора
Робота трансформатора супроводжується втратами енергії, що виділяється у вигляді тепла в обмотках і магнітопроводі. Втрати потужності в обмотках D Р е (електричні втрати або втрати в міді) пропорційні квадрату струму. Для трифазного трансформатора:
D Р е = 3(І 12 R 1 + I 22 R 2) = 3(I 12 R 1 + I¢ 22 R¢ 2)» 3 I 12 R к.
Ці втрати залежать від величини навантаження трансформатора.
Втрати потужності в сталі магнітопроводу D Р м (магнітні втрати) пропорційні квадрату магнітного потоку і, отже, квадрату напруги U 1, оскільки U 1» E 1 = 4,44 × f × w 1 × Ф m.
Змінний магнітний потік Ф індукує в сталевому осерді вихрові струми (струми Фуко), що замикаються в площині, перпендикулярній до осі потоку. Ці струми викликають нагрів сталі і призводять до втрат потужності. Крім того виникають втрати, що обумовлені явищем гістерезису при періодичному перемагнічуванні сталі. Сумарні втрати називають магнітними втратами або втратами в сталі. Величина цих втрат визначається за емпіричною формулою D Р м = [sв f 2 B m2 + sг fB m2] G, де f – частота перемагнічування, sв, sг – емпіричні коефіцієнти; B m – максимальна магнітна індукція; G – вага магнітопроводу.
Загальні втрати із збільшенням навантаження збільшуються, а відповідно збільшується температура нагріву трансформатора і може досягти найбільшого допустимого значення. Величина цих втрат визначається максимально допустимим довготривалим навантаженням трансформатора, тобто його номінальною потужністю .
Номінальні U 1н, U 2н, І 1н, І 2н вказуються в паспорті на спеціальному щитку трансформатора. Номінальна потужність трансформатора вказується в кіловольт–амперах [кВА].
Дослід короткого замикання
Треба розрізняти поняття «дослід короткого замикання», який проводиться при зниженій напрузі і номінальних струмах в обмотках, і аварійний «режим короткого замикання».
Електричні втрати (втрати в міді) в трансформаторі, що відповідають його номінальному струму, визначаються з досліду короткого замикання (а).
Потужність Р к, яку в цьому досліді показують ватметри, що включені в коло первинної обмотки, рівна електричним втратам при номінальному навантаженому режимі трансформатора
Р к = D Р е.н = 3 І 1н2 R к
Магнітні втрати в цьому досліді дуже малі (з огляду того, що підведена напруга мала) і ними можна нехтувати.
Виходячи з даних досліду короткого замикання (U к, І 1н, Р к) і користуючись схемою заміщення для цього досліду (б), визначаються опори трансформатора:
Дослід холостого ходу
Магнітні втрати (втрати в сталі) в трансформаторі, що обумовлені гістерезисом і вихровими струмами в магнітопроводі, визначають при досліді холостого ходу.
D Р м = Р 0.
Це можна прийняти на тій підставі, що втрати в первинній обмотці при холостому ході І 02 R 1 незначні, оскільки струм холостого ходу малий (І 0 = 0,025 ¸ 0,1 І н), а втрати у вторинній обмотці відсутні.
Коефіцієнт корисної дії (к.к.д.) трансформатора.
Коефіцієнт корисної дії трансформатора h визначається як відношення корисної потужності Р 2, що віддається трансформатором, до потужності Р 1, що споживається ним з мережі живлення при даному навантаженні.
h = Р 2 / Р 1
Коефіцієнт корисної дії силових трансформаторів має значення близько 95–99 %.
На практиці для визначення к.к.д. трансформатора користуються формулою
Враховуючи коефіцієнт завантаженості трифазного трансформатора
і те, що
попередню формулу можна представити в такому вигляді:
Цією формулою можна користуватись і для визначення к.к.д. однофазних трансформаторів.
Автотрансформатори
В тих випадках, коли вторинна напруга мало відрізняється від первинної, тобто коли коефіцієнт трансформації близький до одиниці, більш економічним є використання так званого автотрансформатора.
Автотрансформатор відрізняється від звичайного трансформатора тим, що у нього первинна і вторинна обмотка з’єднані в одне спільне електричне коло. При цьому обмотка нижчої напруги є частиною обмотки вищої напруги.
Розглянемо схему автотрансформатора, що знижує напругу U 1 до напруги U 2.
Якщо знехтувати падінням напруги в обмотці, то індуковані в витках w 1 і w 2 ЕРС Е 1 і Е 2 будуть відповідно дорівнювати напругам U 1 і U 2.
Коефіцієнт трансформації автотрансформатора
k АТ = U 1/ U 2 = E 1/ E 2 = w 1/ w 2.
Через витки w 1 – w 2 протікає струм , а через витки w 2 – струм ().
Нехтуючи струмом холостого ходу і враховуючи напрямок струмів в обмотках, запишемо рівняння намагнічуючих сил:
Звідки
Сумарна потужність обмоток трансформатора не залежить від коефіцієнта трансформації
U 1 І 1 + U 2 І 2» 2× U 2 І 2.
Загальна же потужність обмоток автотрансформатора залежить від коефіцієнта трансформації
І 1 (U 1 – U 2) + (І 2 – І 1) U 2» 2× U 2 І 2(1– 1/ k АТ).
Порівнюючи отримані вирази, можна побачити, що чим ближче коефіцієнт трансформації k АТ до 1, тим менша сумарна потужність обмоток і тим вигідніше використання автотрансформатора.
В багатьох випадках автотрансформатори виготовляють з пристроями, що дозволяють змінювати коефіцієнт трансформації в умовах експлуатації.
Приклад – ЛАТР (лабораторний автотрансформатор). Одна з клем вторинного кола є ковзаючим щітковим контактом. Його за допомогою рукоятки можна переміщувати по витках обмотки, очищеної в місцях дотику від ізоляції. Таким чином відбувається плавне регулювання вторинної напруги.
Автотрансформатор не можна використовувати для живлення установок низької напруги (наприклад 220 в) від високовольтної мережі (наприклад 1000 в), оскільки в цьому випадку приєднані низьковольтні споживачі є пов’язані безпосередньо з мережею високовольтної напруги. Це неприпустимо за умов безпеки обслуговування установок і цілісності ізоляції струмоводних частин.
Автотрансформатори можуть бути однофазними і трифазними. В останніх обмотки з’єднуються “зіркою”.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 3068 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!