![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
На початку навчання аутична дитина часто може поводитися як
зовсім маленька: дорослих може цуратися, соромитися або, навпаки, бути занадто довірливою, відкритою. Дітей може теж або боятися, або використовувати найпримітивніші форми контакту: бігати навколо, обіймати, штовхати, заглядати в очі і сміятися.
Відносини з учителем досить швидко налагоджуються. Дитина відчуває симпатію до зацікавленого в ній, доброзичливого дорослого, вдячна за розуміння і підтримку, поступово, хоча і з труднощами, засвоює правила взаємодії з учителем у класі. Разом з тим без спеціальної роботи сформовані відносини можуть надалі не розвиватися.
З однолітками ж найпростіші відносини встановлюються значно важче. Навіть за умов взаємної симпатії дітей їхнє спілкування не налагодиться саме по собі, у кращому випадку залишиться на рівні біганини і метушні, що закінчується загальним безладом і дискомфортом.
Теоретично дитина, яка іде до школи, готова приязню ставитися до інших школярів, хоче бути разом з ними, але в реальності в неї можуть виникнути інші почуття. Діти швидко стомлюють дитину-аутиста, дратують, крім того, вона не хоче ділити з ними увагу і схвалення вчителя. Тому інтенсивність контактів з іншими учнями спочатку повинна бути суворо дозованою, а спілкування чітко організованим у межах стереотипу уроку і перерви. Спершу важливо просто не дозволити виникнути стійким конфліктним стосункам, спробувати сформувати ідеальні образи один одного. Дорослим варто розповідати дитині про її однокласників, вона повинна знати, що це - її друзі, що кожен з них має свій характер, свої переваги, по-своєму їй цікавий і важливий.
Таким чином складається певна легенда про дружній клас і «наших дітей», кожен з яких успішний у своїй галузі і тому ні в якому разі не може затьмарити переваг особливої дитини. Пізніше ці ідеальні образи повинні поступово індивідуалізуватися і конкретизуватися. Важливо розповідати дітям один про одного, пояснювати реакції, вчинки, особливості, згладжувати і запобігати неминучим образам і конфліктам.
При сформованому стереотипі навчальної взаємодії можна переходити до спроб організації спілкування дітей під час свят. їх треба проводити регулярно і теж дуже організовано, дозволяючи дітям підтримувати відчуття задоволення від спілкування. Надалі необхідно створювати можливість для розвитку форм більш вільного спілкування: обміну враженнями, спогадами, планами, захопленнями. Досвід свідчить, що дітей можна підготувати для повноцінного спілкування в дружній компанії.
Зрозуміло також, що психологічна підтримка в організації спілкування потрібна не тільки дитині з аутизмом, але і її звичайним однокласникам. Дуже багато залежить від їхнього ставлення до незвичай-
ної дитини. І якщо в молодших класах воно визначається, насамперед, позицією вчителя (його налаштованістю на допомогу, повагою, прагненням підкреслити перед іншими дітьми переваги незвичайної дитини), то в середніх і старших класах ситуація може змінитися. Діти можуть втрачати друзів, тому що спілкування з такою дитиною часом знижує статус у компанії підлітків. Треба сказати, що вони важко переживають таке «зрадництво». Треба враховувати, що без спеціальної підтримки нормальні діти в молодшому підлітковому віці можуть бути дуже жорстокими до своїх аутичних однокласників, наприклад, спеціально провокувати їхні афективні реакції і використовувати їх для маніпуляції вчителями (зривати уроки і т.п.).
У старшому віці підлітки звичайно стають менш агресивними, проте навчаються ігнорувати аутичну дитину: може виникнути повна ізоляція такого учня, навіть при його успішній реалізації в межах навчального стереотипу. У розмові з дитиною, яка потрапила в таку ситуацію, звичайно виявляються переживання самотності, нереалізована потреба в дружніх стосунках з однолітками. Наскільки нам відомо, спеціальна корекційна робота з підлітками, що ігнорують свого особливого однокласника, у даний час не проводиться, хоча необхідність її очевидна.
Таким чином, основними напрямками зусиль педагога у підтримці дитини з аутизмом, що навчається в звичайній школі, є: допомога в організації навчання; психолого-педагогічна підтримка вчителів; індивідуальна робота з дитиною, спрямована на її соціальний, емоційний і особистісний розвиток; робота з родиною і координація її взаємодії з фахівцями; робота з однокласниками дитини.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 417 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!