![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Індивідуальна програма реабілітації - це комплекс мір (медичних, психологічних, педагогічних, соціальних), спрямованих на відновлення, компенсацію порушених або втрачених функцій організму і відновлення (або формування) здатності до виконання певних видів діяльності, у тому числі професійно-трудової. У рамках індивідуальної програми реабілітації проводиться професійна орієнтація людини з врахуванням її інших, особливих можливостей працездатності.
Індивідуальна програма реабілітації для кожної людини з обмеженою працездатністю має рекомендаційний характер, не будучи обов'язковою. Іншими словами, людина може відмовитися як від усієї про-
програми, так і від окремих її складових.
Одна частина індивідуальної реабілітаційної програми є безкоштовною, інша частина може бути оплачена самою людиною, установою або організацією, де вона працює, або добродійником.
Індивідуальна програма реабілітації складається фахівцями Державної служби медико-соціальної експертизи після всебічного обстеження людини з обмеженою працездатністю. У складанні програми беруть участь медики, психологи, педагоги, соціальні працівники, представники служби зайнятості.
Попередня установа медико-соціальної експертизи, провівши обстеження, визначає групу інвалідності, відповідно До якої будується індивідуальна реабілітаційна програма.
Перша група інвалідності надається особам, що мають стійко і значно виражений розлад функцій організму, що є наслідком захворювання, травм або дефектів розвитку. Внаслідок цього можуть бути в значній мірі порушені: здатність до самообслуговування, пересування, орієнтації в навколишньому просторі, здатність до спілкування і контроль за своїми діями.
До другої групи інвалідності можуть бути віднесені ті особи, у яких є стійкий, виражений розлад функцій організму унаслідок хвороби, травм, дефектів розвитку. Порушення здоров'я веде до обмеження можливостей навчання і трудової діяльності, самообслуговування, пересування, орієнтації, спілкування, контролю за своїми діями. Дорослим друга група інвалідності надається зв'язку з утрудненнями в навчанні, коли вони пов'язані з деякими іншими обмеженнями життєдіяльності (наприклад, пересуванням).
Третя група інвалідності надається в тому випадку, якщо в результаті захворювань, травм або дефектів розвитку є стійкий, але незначно виражений розлад функцій організму, що веде до деякого обмеження здатності до навчання, трудової діяльності, самообслуговування, пересування, орієнтації в навколишньому просторі і спілкування.
Таким чином, інваліди другої і третьої групи можуть навчатися і працювати.
Для дітей і підлітків з відхиленнями в розвитку, що мають у перспективі обмеження працездатності, профорієнтаційна і профконсульта- ційна робота починається ще в період навчання в школі.
В залежності від характеру і ступеня важкості порушення зміст і методи профорієнтаційної роботи різні для різних категорій молоді з обмеженими можливостями. У той же час є загальні закономірності в організації і проведенні такої роботи.
Здатність людини з обмеженою працездатністю до тієї або іншої діяльності залежить від внутрішніх і зовнішніх факторів, виявити і ви-
вчити які повинні фахівці.
Технології такої роботи створювалися за кордоном протягом декі- лькох десятиліть, певний внесок у наукове і практичне рішення про- блеми професійної орієнтації осіб з обмеженою працездатністю внес- ли і вітчизняні фахівці.
Підліткові або дорослому з обмеженими можливостями нерідко тикко вибрати самостійно сферу діяльності, яка їх цікавить, тому на допомогу приходять педагоги і психологи.
І Іпсамперед, важливим є встановлення характеру і ступеня важко- сті порушень різних систем організму, інтелектуальних і психофізіоло- гічних особливостей і можливостей того або іншого дорослого або під- літка для того, щоб визначити доступні для них види праці, виявити їх особистості інтереси і схильності у виборі тієї або іншої діяльності, професії.
Важливо одержати відомості про стан розумової і фізичної праце- здатності в зв'язку з можливістю займатися тим або іншим видом праці; про стан емоційно-вольової, сенсомоторної, інтелектуальної сфер; про розвиток мовлення і комунікативних навичок, значущих для професійної діяльності; про характер змін психологічного і соціально-психологічного статусу людини, пов'язаних із захворюванням, травмою або порушеннями розвитку.
Психологи встановили, що люди, які мають уроджене або рано на- буте порушення розвитку (інваліди дитинства), нерідко травмовані і психологічно. Усвідомлення наявності дефекту розвитку і пов'язаних з ним обмежень веде до неадекватної самооцінки, вразливості психіки, маргіналізації, обмеження спілкування з навколишніми. Велику роль у посиленні і закріпленні негативних стереотипів соціальної взаємодії відграє негативний досвід спілкування дитини, підлітка з однолітками або дорослими, що демонструють переваги здорових людей, підкрес- люючи неповноцінність людини (неприйняття або жалість), виключа-ють її з життя суспільства. Виникає ефект соціальної ізоляції людини з обмеженими можливостями.
Інвалідність у зрілому віці також значно психологічно травмує, тому що людина нерідко змушена змінювати середовище і спосіб життя, коло спілкування. Посилюється її залежність від навколишніх, нерідко необхідна зміна трудової діяльності, пов'язана з матеріальними і мо- ральними збитками.
З практики профорієнтаційної роботи відомо, що свій остаточний професійний вибір людина здійснює тільки в зрілому віці. Робити новин професійний вибір у цей час дуже важко. Для людини з обмеже-
ною працездатністю виправити неправильний професійний вибір осо-
бливо важко. Тому вже в шкільному віці важливою є висококваліфіко- инна профорієнтаційна робота, що виключає поверхневий підхід до
вибору професії.
Для служб профорієнтації і діагностики професійної придатності створені комп'ютерні технології (наприклад, розроблена автоматизована система експертної оцінки психологічних особливостей особистості), що дозволяють швидко й ефективно вести професійну орієнтацію й організацію працевлаштування осіб з обмеженою працездатністю в умовах індивідуалізації реабілітаційних програм.
Комп'ютерна система містить перелік професій і їхнє кодування за факторами трудових обмежень. Показники психологічної оцінки можливостей тієї або іншої людини з обмеженою працездатністю співвідносяться з психологічними вимогами до тієї або іншої професії, що входить у перелік. Відповідно конкретне робоче місце стосовно відповідної професії оцінюється з погляду вимог, що передбачаються до функцій організму. Співвіднесення психофізіологічних можливостей людини з параметрами конкретної професії і робочого місця дозволяє досить точно підібрати для осіб з обмеженою працездатністю групу професій, що найбільш відповідають їх можливостям.
Система доповнюється відомостями про вакансії робочих місць у даному регіоні.
Така технологія ґрунтується на принципі партнерства і дозволяє вирішувати проблему працевлаштування на основі діалогу з усіма зацікавленими сторонами.
В залежності від характеру і ступеня важкості порушення людина з обмеженою працездатністю може одержувати різні види професійної освіти - від початкової до вищої професійної.
При наявності інтелектуальної норми можливо говорити про рівні можливості навчання для осіб з обмеженою працездатністю у вищій і середній професійній освітній установах. Сучасна закордонна практика показує, що для осіб з обмеженими можливостями, що не мають порушень інтелекту, можна створювати спеціальні освітні умови і спеціальне середовище життєдіяльності, що знімають бар'єри й обмеження для цих людей в одержанні вищої і середньої фахової освіти (спеціальне переустаткування міського середовища - транспорт, архітектура, забезпечення життєдіяльності і пересування в міських умовах, технічні й інші засоби підтримки і супроводу в процесі освіти, спеціальні корек- ційні і реабілітаційні програми, наявність асистентів, перекладачів і ін.).
Особи з обмеженою працездатністю отримують у цьому випадку дійсно рівні з іншими можливості освіти і подальшої трудової діяльності. Відсутнє ставлення до людини з обмеженою працездатністю як до неповноцінної і немічної істоти. Людина з обмеженою працездатністю дістає рівні права і має рівні обов'язки і як студент, і згодом як співробітник установи, підприємства.
У нашій країні люди з обмеженою працездатністю не завжди мають
рівні з іншими можливості для одержання професійної освіти. Так, се-ред сотень тисяч студентів, що навчаються сьогодні у вузах України, студенти-інваліди складають усього біля тисячі осіб. Багато хто з них не має можливості вступити до вузу внаслідок неякісного шкільного навчання або відсутності у вузах необхідного для них середовища жиїтєдіяльності й умов освіти.
Одночасно формується традиція спеціальної вузівської освіти для студентів з обмеженими можливостями життєдіяльності у вигляді спеціалізованих вищих навчальних закладів. Крім цього існує досвід включення груп студентів з обмеженими можливостями в загальний освітній потік вузу у вигляді окремої групи або факультету. Більш доступною дня осіб з обмеженими можливостями працездатності є система середньої професійної освіти. Тут існує невеликий вибір професій для осіб з порушеннями слуху, опорно-рухового апарату, зору. Це технічні та культурознавчі спеціальності.
У процесі одержання професійної освіти молодь з обмеженими можливостями потребує спеціального психолого-педагогічного супроводу. Необхідною є корекційна робота, надання спеціалізованої допомоги в освоєнні тих предметів, що є важкими в зв'язку зі специфікою обмеження можливостей тієї або іншої групи студентів. Так, студенти, що не чують, відчувають утруднення в розумінні професійного словника, в оволодінні словесними моделями викладання навчального матеріалу. Для надання спеціальної допомоги створюються допоміжні системи підтримки, у тому числі засновані на використанні сучасних комп'ютерних технологій.
У порівнянні з європейськими країнами в Україні різко звужений перелік професій, якими реально можуть оволодівати особи з обмеженою працездатністю, а ті, які традиційно пропонуються в багатьох спеціальних школах, не тільки не є привабливими для учнів, але і не мають попиту на сучасному ринку праці.
Сьогодні в Україні працює тільки 7 % від загального числа інвалідів, хоча за даними закордонного досвіду близько 2/3 від загального числа осіб з обмеженими можливостями мають бажання і можуть працювати.
Тому шкільна система професійної орієнтації, початкової професійної підготовки перебудовується, знаходячи нові моделі організації такої роботи з метою забезпечення випускників вміннями і навичками, що відповідають спеціальностям, які мають попит на ринку праці: перукар, масажист, робочий друкарні, зубний технік, програміст, робочий подвір'я, флорист, сантехник, взуттьовик і ін. Цьому сприяють нові моделі спеціальних шкіл, що поєднують у собі не тільки освітні, але й профорієнтаційні структури, мають підрозділи для одержання учнями початкової професійної освіти, а іноді і їхнього працевлаштування.
У розвинутих країнах людині з будь-якою формою і ступенем обмеження працездатності надане реальне право на повноцінне професійну освіту й освоєння професій і видів праці, що мінімально обмежу- ють інтереси інвалідів. Якщо людина не може через певні обмеження своїх можливостей брати участь у продуктивній праці, їй надається можливість зайнятості на рівні її здібностей і інтересів.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 731 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!