Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Етап з 1999 до тепер –з 1 січня 1999 року в Україні були введені постійні діючі національні нормативи з аудиту



У квітні 2003 року АПУ прийняла рішення про відміну ННА – і за погодженням МФБ здійснила переклад та видання державною мовою Стандартів аудиту та етики МФБ в якості Національних стандартів аудиту. На сьогоднішній день існує 38 стандартів аудиту, і 12 положень з міжнародної практики аудиту.

1 січня 2004 року Стандарти аудиту та етики підлягають обов’язковому застосуванні вітчизняними суб’єктами аудиторської діяльність.

У міжнародних стандартах аудиту (МСА) термін „аудит” трактується таким чином – аудиторська перевірка фінансових звітів що має на меті надання аудиторові можливості висловити думку про те, чи складені фінансові звіти (у всіх суттєвих аспектах) відповідно до визначеної концептуальної основи фінансової звітності.

Аудитор – це той хто може зробити відповідну перевірку бухгалтерського, екологічного та іншого характеру, тобто спеціаліст своєї справи відповідного рівня - бухгалтерського, екологічного.

Аудитор – це висококваліфікований спеціаліст, який володіє методологією фінансово-господарського контролю і аудиту, бухгалтерським обліком, аналізом господарської діяльності, статистикою, фінансовою і банківською справою, а також має необхідну професійну підготовку у галузі юриспруденції, судово-бухгалтерської експертизи.

Аудитор - це спеціаліст, який має не загальні знання з бухгалтерського обліку та економіки, а професійні, тобто фундаментальні та спеціальні знання методики та техніки вивчення документів і фактів господарського життя.

Яка різниця між бухгалтером і аудитором.

Аудитор виступає помічником і захисником свого клієнта. Але це не означає, що аудитор повинен захищати клієнта в усіх випадках, адже іноді клієнт допускає відхилення від норм і може здійснювати протиправні дії. У такій ситуації аудитор повинен своєчасно попередити клієнта про незаконність його дій і можливість негативних наслідків.

В економічній літературі зарубіжних і вітчизняних авторів аудит визнають незалежною експертизою фінансової звітності з метою підтвердження її достовірності.

Аудит – це надання практичної допомоги керівництву й економічним службам підприємства щодо ведення справ і управління його фінансами, а також щодо фінансового і управлінського обліку та фінансової звітності.

У першу чергу аудитор - це порадник, помічник підприємства, яке перевіряється. Він, виявляючи недоліки, радить, як їх ліквідувати, покращити роботу підприємства. Причому свої поради та побажання дає в коректній формі, а не у вигляді категоричних вказівок, обов'язкових до виконання. Підприємство може враховувати зауваження аудитора, а може й не враховувати їх.

Аудитор - це спеціаліст, який має не загальні знання з бухгалтерського обліку та економіки, а професійні, тобто фундаментальні та спеціальні знання методики та техніки вивчення документів і фактів господарського життя. Під фундаментальними маються на увазі знання, які дають розуміння внутрішніх і зовнішніх закономірностей діяльності підприємств. Вони складаються з твердих знань аудитором усіх важливих економіко-облікових та правових понять і категорій. Спеціальними називають конкретні знання з аудиту, що використовуються при здійсненні того чи іншого виду аудиторської роботи.

Отже, аудитор - це спеціаліст, який застосовує свої знання на практиці, тобто має навики дослідження документів й операцій і вміє виявляти недоліки та факти відхилень у діяльності господарюючого суб'єкта.

На підприємствах аудит проводиться на договірній, платній основі, і виявлені порушення не є надбанням громадськості, про них повідомляться тільки керівництву або власникові, а зібрана інформація є конфіденційною й не підлягає розголошенню. Аудитори в першу чергу захищають інтереси власника підприємства, що є його клієнтом, а не держави. Тому виявлені аудитором недоліки й порушення ніколи не стають надбанням громадськості й об’єктом судових розглядів.

Нині аудит виділений у самостійну сферу комерційної діяльності і є комплексом професійних послуг з підготовки та надання рекомендацій у сфері обліку та економіки, фінансів, і права, а також допомоги з їх практичного застосування, що дає можливість клієнту використовувати найкращі способи адаптації управлінського середовища в конкретній ринковій ситуації.

В Україні бухгалтерський облік підпорядкований потребами податкового законодавства, тому головне завдання аудиту теж зводиться до перевірки додержання вимог законодавства.

Тому аудит – це незалежна перевірка бухгалтерської звітності та іншої обліково-звітної інформації про господарську діяльність підприємства з метою підтвердження їхньої достовірності і законності.

Саме у незалежності висловленої думки полягає основна відмінність аудиту від ревізії чи податкової перевірки. Аудитор виступаючи як незалежний професіональний бухгалтер-практик, проводить аналіз фінансової звітності, зменшує ризик помилок у ній до прийнятого низького рівня і надає високий, але не абсолютний рівень впевненості користувачу.

Крім незалежності, великою перевагою аудиту перед податковою перевіркою чи ревізією є „допоміжний” характер аудиту.

На нашу думку, аудит має бути насамперед „швидкою допомогою” для підприємства, його „адвокатом”. Першочерговим завданням аудиту повинно бути не будь-яким методом знайти більшу кількість помилок, не звільнення керівника чи головного бухгалтера, а дієва допомога щодо виявлення помилок і недопущення їх у майбутньому. Але на жаль на сучасному етапі в Україні переважна більшість аудиторів працюють як ревізори, контролери, але не як аудитори в розумінні, яке нам дає МСА,

Тому на відміну від ревізії чи податкової перевірки, саме аудит дає змогу отримати інформацію, за допомогою якої користувач може реально оцінити фінансово-господарську діяльність підприємства, і, проаналізувавши її, внести своєчасні корективи в діяльність підприємства для підвищення його ефективності, при цьому до підприємства, навіть за наявності суттєвих помилок, виявлених аудитором не застосовується жодних санкцій. Крім того, тільки аудит, за потребою користувача (а користувачами як правило є власники, засновники господарюючого суб’єкта, вищий управлінський персонал підприємства, кредитори, інвестори, та інші особи які відповідно до чинного законодавства мають право на отримання такої інформації) може охоплювати всю господарську діяльність підприємства. Навіть у разі коли аудитору не вистачає професійних знань для висловлення думки, згідно МСА, та ЗУ „Про аудиторську діяльність” дозволяють залучати експертів (оцінників, юристів).

На сьогодні в нашій державі стрімко розвивається процес створення аудиторських фірм. Досить жорстку конкуренцію їм становлять міжнародні транснаціональні аудиторські фірми «великої четвірки», які мають тривалу історію діяльності на світовому ринку аудиторських послуг і які створили свої філії, дочірні підприємства і в Україні: «Прайс Уотерхаус», «Ділойт і Туш», «Ернс і Янг», «Артур і Андерсен».

В колишньому СРСР існував тільки державний контроль, який здійснювало спочатку Міністерство державного контролю, а потім – Комітет народного контролю та відомчі органи контролю – ревізійні управління міністерств і відомств. В сучасних умовах відомчий державний контроль не може задовольнити потреби користувачів фінансових звітів – акціонерів, власників, інвесторів, банків, керівництва та працівників підприємства. Слід зазначити їх інтереси часто не збігаються. Тому з’явилася нова форма незалежного фінансового контролю – аудит.

Контроль – це процес, який забезпечує відповідність функціонування конкретного об’єкта прийнятим управлінським рішенням і направлений на успішне досягнення поставленої мети.

Основною метою контролю є вивчення фактичного стану справ у різних галузях суспільного і державного життя, виявлення тих фактів і умов, які негативно впливають на виконання прийнятих рішень і досягнення поставленої мети.

В Україні існують різні види контролю:

Державний контроль здійснюють органи законодавчої влади (парламентський контроль, який здійснюється ВРУ.

Муніципальний контроль здійснюють місцеві ради народних депутатів і місцеві регіональні органи відповідно до Закону України «Про місцеві ради народних депутатів і місцеве регіональне самоврядування»

Незалежний контроль здійснюють за діяльністю господарюючих суб’єктів незалежними спеціалізованими аудиторськими фірмами, або приватними особами, які зареєстровані як суб’єкт и аудиторської діяльності.

Контроль власника поділяється на внутрішньо системний та внутрішньогосподарський і регулюється самим власником.

Господарський контроль можна класифікувати за такими ознаками:





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 380 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...