Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Практичне заняття № 1 1 страница



Передмова

Навчально-методичний посібник з дисципліни „Економіка підприємства” розроблено для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів.

Дисципліна побудована з урахуванням специфіки навчального закладу та особливостей сучасного економічного розвитку України. Структуру і коло питань курсу зумовив той факт, що вона є нормативною дисципліною циклу природничо-наукової та загальноекономічної підготовки для студентів.

Метою дисципліни „Економіка підприємства” є формування здатностей самостійно мислити, приймати управлінські рішення, виконувати комплексні економічні розрахунки для ефективного здійснення господарської діяльності на рівні підприємств.

Завданнями дисципліни є вивчення господарських процесів, що відбуваються у виробничо-комерційних системах підприємств; закріплення комплексу економічних знань і засвоєння досягнень теорії та практики управління підприємствами.

Предметом дисципліни є форми і методи господарювання підприємства.

У результаті вивчення цієї дисципліни студенти повинні знати: теорії та моделі підприємств; види підприємств та їх організаційно-правові форми, зовнішнє середовище господарювання підприємства, товарну та цінову політику підприємства, основний і оборотний капітал, сучасну кадрову політику, відтворення і використання основних фондів, формування і визначення ефективності інвестицій, розвиток підприємства на базі науково-технічного і організаційного прогресу, планування його діяльності, конкурентоспроможність продукції та підприємства, сучасні моделі розвитку підприємства, ефективність його діяльності в умовах ринкової економіки.

У результаті вивчення цієї дисципліни студенти повинні вміти: обґрунтовувати виробничу програму підприємства, визначати головні показники економічної діяльності підприємства.

Дисципліна „Економіка підприємства” тісно пов'язаний з такими дисциплінами як „Економічна теорія”, „Макроекономіка”, „Мікроекономіка”.

Навчальний процес здійснюється у таких формах: навчальні заняття (лекції, семінарські, практичні та індивідуальні заняття, а також консультації), індивідуальні завдання, самостійна робота, практична підготовка, контрольні заходи.

Лекція дозволяє викладати матеріал концентровано у логічно витриманій формі, де можна визначити зміст та завдання дисципліни, зв’язок з іншими дисциплінами, повно розкрити конкретні теми, ув’язуючи їх між собою.

Під час семінарського заняття викладач організує детальний розгляд студентами окремих теоретичних положень навчальної дисципліни, а під час практичного заняття формує вміння і навички шляхом розв'язання прикладів та задач.

Самостійна робота є основним засобом засвоєння навчального матеріалу у вільний від обов’язкових навчальних занять час. Самостійна підготовка передбачає вивчення основного змісту підручників, додаткових джерел, поточної інформації. Самостійна робота виконується відповідно до завдань та методичних вказівок, які доводяться до відома студентів заздалегідь.

З дисципліни „Економіка підприємства” передбачена курсова робота, як один із видів індивідуальних завдань навчально-дослідного характеру, який має на меті не лише поглиблення, узагальнення і закріплення знань студентів, а й застосування їх при вирішенні конкретного фахового завдання. Курсова робота виконується згідно з тематикою, затвердженою на кафедрі.

Після вивчення дисципліни „Економіка підприємства” передбачається підсумковий контроль, який проводиться у формі письмового іспиту.

Навчально-методичний посібник „Економіка підприємства” сформовано згідно з програмою навчальної дисципліни в якій враховані вимоги кредитно-модульної системи організації навчального процесу у вищих навчальних закладах.


1. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

ОПИС НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Мета: формування здатностей самостійно мислити, приймати управлінські рішення, виконувати комплексні економічні розрахунки для ефективного здійснення господарської діяльності на рівні підприємства.

Після вивчення дисципліни «Економіка підприємства» студенти повинні володіти інструментальними, міжособистісними, системними та спеціальними компетенціями, а саме:

Інструментальні компетенції

- здатність отримувати з різних джерел та аналізувати, систематизувати інформацію з базових питань програмного матеріалу навчальної дисципліни;

- здатність до самостійного поповнення і оновлення своїх знань з актуальних питань оцінки зовнішнього середовища та нормативного регулювання діяльності підприємств;

- здатність ефективно організовувати свій час при вивченні програмного матеріалу дисципліни.

Міжособистісні компетенції

- здатність здійснювати ефективні міжособистісні комунікації;

- здатність працювати та знаходити рішення проблем у команді;

- здатність здійснювати управління ефективністю підприємства та знаходити ефективні управлінські рішення на підприємстві.

Системні компетенції

- здатність застосовувати знання з питань створення, функціонування, реструктуризації у процесі діяльності підприємства.

Спеціальні компетенції

- здатність до набуття теоретичних нормативних знань з основ економіки підприємств;

- здатність до набуття теоретичних та практичних знань про створення підприємств різних організаційно-правові форм;

- здатність отримувати, опрацьовувати та аналізувати нормативну базу з питань створення, діяльності, банкрутства, злиття і поглинання підприємств;

- навичок практичного застосування;

- здатність здійснювати кількісну оцінку та планування показників ефективності функціонування підприємства;

- вміння вирішувати практичні задачі, пов’язані з управлінням ресурсним забезпеченням діяльності підприємства;

- здатність до оволодіння навичками аналітичного обґрунтування ефективності діяльності підприємства.


ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН навчальної дисципліни

Назва модуля, змістового модуля, теми
Модуль 1. Економіка підприємства
Змістовий модуль 1. Теоретично - нормативні основи економіки підприємств
Тема 1. Теорії та моделі підприємств
Тема 2. Основи підприємницької діяльності
Тема 3. Види підприємств, їх організаційно-правові форми
Тема 4. Зовнішнє середовище господарювання підприємства
Тема 5. Структура та управління підприємством
Тема 6. Ринкова система господарювання
Змістовий модуль 2. Планування в діяльності підприємства
Тема 7. Прогнозування та планування діяльності підприємства
Тема 8. Обґрунтування виробничої програми підприємства
Змістовий модуль 3. Ресурсне забезпечення діяльності підприємства
Тема 9. Персонал підприємства, продуктивність і оплата праці
Тема 10. Інтелектуальний капітал
Тема 11. Капітал підприємства
Тема 12. Оборотний капітал
Тема 13. Інвестиції
Тема 14. Інноваційна діяльність
Змістовий модуль 4. Організація операційної діяльності
Тема 15. Техніко-технологічна база та виробнича потужність
Тема 16. Матеріально- технічне забезпечення і виробнича логістика
Тема 17. Організація операційної діяльності
Змістовий модуль 5. Ефективність діяльності підприємства та його конкурентоспроможність
Тема 18. Витрати на виробництво і реалізацію продукції
Тема 19. Товарна та цінова політика підприємства
Тема 20. Системи забезпечення конкурентоспроможності продукції
Тема 21. Фінансово-економічні результати діяльності підприємства
Тема 22. Оцінювання ефективності інноваційно-інвестиційної діяльності
Тема 23. Інтегральна ефективність діяльності підприємств та його конкурентоспроможність
Змістовий модуль 6. Стратегічний розвиток підприємства
Тема 24. Сучасні моделі розвитку підприємств
Тема 25. Трансформація і реструктуризація підприємств
Тема 26. Оптимізація бізнес-процесів підприємства
Тема 27. Економічна безпека підприємства
модуль 2. Індивідуальне завдання
Підсумковий контроль: іспит

Зміст навчальної дисципліни

МОДУЛЬ 1.

Економіка підприємства

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І

Теоретично - нормативні ОСНОВИ ЕКОНОМІКИ підприємств

Тема 1. Теорії та моделі підприємств

Економічні системи (традиційні, командні, ринкові). Ринкова економіка та місце в ній підприємства. Підприємство, як відкрита система.

Економічна модель підприємства. Концепції підприємства (неокласична, інституційна, еволюційна, підприємницька)

Поняття підприємства як організаційно відокремленої та економічно самостійної первинної ланки виробничої сфери. Місія й різноманітні цілі підприємства. Головні напрямки діяльності підприємства.

Тема 2. Основи підприємницької діяльності

Підприємницька діяльність як основна сучасна форма господарювання. Принципи здійснення, форми, типи й моделі підприємницької діяльності. Правове забезпечення підприємництва. Франчайзинг як особлива форма організацій бізнесу. Виробнича та посередницька діяльність. Формування підприємницького середовища. Активізація підприємницької діяльності в Україні.

Підприємницькі договори (контракти, угоди). Структура договорів і порядок їх укладання. Типовий зміст, загальні й специфічні умови договору. Формулювання конкретних умов договору. Підприємницькі дії щодо реалізації бізнес-проектів. Партнерські зв'язки та угоди (операції). Основні напрямки співпраці партнерів. Форми співробітництва у сферах виробництва, товарообміну й торгівлі, фінансових відносин. Факторинг.

Міжнародний бізнес: поняття, суб'єкти, типи та види. Форми міжнародної підприємницької діяльності.

Тема 3. Види підприємств, їх організаційно-правові форми

Поняття підприємства як організаційно відокремленої та економічно самостійної первинної ланки виробничої сфери.

Нормативно - правова база функціонування підприємства (організації). Господарський кодекс України, його основні положення. Статут підприємства (організації). Генеральна тарифна угода й колективний договір. Інші правові документи, що регулюють окремі напрямки діяльності підприємства (організації).

Класифікація підприємств за окремими ознаками та її практичне значення.

Інтеграційні форми підприємств та організацій. Форми добровільного й інституційного об'єднання підприємств і організацій (асоціації, консорціуми, концерни, корпорації, фінансово-промислові групи, холдинги тощо). Мета їх створення, особливості та ефективність діяльності.

Тема 4. Зовнішнє середовище господарювання підприємства

Поняття зовнішнього середовища підприємства. Класифікація зовнішнього середовища на макро- та мікросередовище.

Зовнішнє середовище непрямого впливу та його діагностика. PEST-аналіз. Політичні, правові, економічні, соціокультурні, технологічні фактори та їх аналіз. Вплив факторів на положення та діяльність підприємства, на його стратегію. Вплив зовнішніх чинників на результативність виробництва.

Зовнішнє середовище безпосереднього впливу. Галузь та конкурентне середовище. Споживачі. Постачальники. Партнери організації. Профспілки. Місцеві органи влади. “П’ять сил” М. Портера.

Методика діагностики галузі. Ємність ринку. Конкурентне середовище в галузі. Галузеві ключові фактори успіху. Аналіз привабливості галузі.

Вплив на зовнішнє середовище. Протидія змінам у зовнішньому середовищі.

Тема 5. Структура та управління підприємством

Особливості управління як системи. Об’єктивна необхідність і поняття управління суб’єктами господарювання. Планування, організація, мотивація і контроль як основні функції управління підприємствами та організаціями.

Класифікації методів управління. Змістова характеристика економічних, організаційно-розпорядчих і соціально-психологічних методів управління. Організаційні форми реалізації методів управління суб'єктами господарювання різною рівня.

Сутність і параметри організаційної структури управління підприємством. Основні типи організаційних структур управління: лінійно-функціональні, дивізіональні, матричні. Принципи та етапи процесу побудови організаційних структур управління виробничими й невиробничими підприємствами. Особливості вибору організаційних структур управління для новостворюваних підприємств різних розмірів і форм власності.

Необхідність і принципи формування вищих органів управління підприємствами та організаціями. Міністерства і комітети, державні корпорації і концерни як вищі органи прямого управління підпорядкованими підприємствами й організаціями. Органи централізованого опосередкованого управління суб'єктами господарювання. Спрямування та ефективність адміністративної реформи в Україні. Зарубіжний досвід централізованого управління первинними ланками національної економіки.

Тема 6. Ринкова система господарювання

Загальна характеристика ринкової системи господарювання. Сутність, функції й типи сучасного ринку. Розвиток економічних систем. Ринкові відносини. Основні засади ринку та елементи ринкової економіки. Світовий ринок і міжнародна торгівля.

Інфраструктура ринку і система інститутів. Загальні принципи та етичні норми поведінки суб'єктів господарювання на ринку.

Визначення ринкових потреб на продукцію підприємства. Продукція підприємства її класифікація й вимірники обсягу. Номенклатура й асортимент продукції (послуг). Життєвий цикл продукції та виробництва.

Валова, товарна, чиста й реалізована продукція.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ II

Планування в діяльності підприємства

Тема 7. Прогнозування та планування діяльності підприємства

Прогнозування як наукова категорія. Мета, ознаки, об’єкти й принципи прогнозування. Предмет економічного прогнозування. Нормативне й пошукове прогнозування. Евристичні, фактографічні, якісні й кількісні методи прогнозування. Довгострокові та короткострокові прогнози і сфери їх застосування.

Планування як функція управління. Специфічні принципи планування. Система планів підприємства. Методи планування діяльності та розвитку підприємства.

Стратегічне планування на підприємстві: сутність, основні етапи, методи вибору стратегії підприємства. Різновиди стратегій: виживання, стабілізації, зростання. Сучасні проблеми розвитку системи стратегічного планування.

Тактичне й оперативне планування діяльності підприємства. Відмінність тактичного планування від стратегічного. Зміст і можливі розділи тактичних (середньо- і короткострокових) планів підприємства. Основні показники тактичних планів, їх класифікація і призначення. Сутність і системи оперативного планування діяльності виробничих підрозділів підприємства. Проблеми вдосконалення системи планування за умов ринкової системи господарювання.

Бізнес-планування: сутність і призначення. Стадії формування, логіка розробки й поліваріантність структури бізнес-плану. Типовий зміст і методика розробки окремих розділів бізнес-плану.

Тема 8. Обґрунтування виробничої програми підприємства

Зміст і порядок розробки виробничої програми підприємства. Портфель замовлень. Основні підходи до розробки виробничої програми (ресурсний і ринковий).

Взаємозв'язок та взаємообумовленість виробничої програми підприємства і підрозділів. План виробництва та його показники. Валова, товарна, чиста й реалізована продукція. Планові завдання основним, допоміжним і обслуговуючим підрозділам підприємства.

Ресурсне обґрунтування виробничої програми. Забезпечення достатнього обсягу матеріальних ресурсів для виробництва продукції. Забезпечення виробничої програми засобами праці. Забезпечення виробничої програми трудовими ресурсами.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ III

Ресурсне забезпечення діяльності підприємства

Тема 9. Персонал підприємства, продуктивність і оплата праці

Поняття персоналу в контексті економічних понять трудових ресурсів, кадрів, трудового потенціалу та ін. Категорії персоналу підприємства (керівники, спеціалісти, службовці, робітники). Поділ персоналу за професіями і кваліфікацією. Відокремлення й характеристика робітників за рівнем кваліфікації. Особливості структури персоналу різних підприємств та організації різних типів, розмірів і форм власності. Тенденції динаміки структури персоналу в окремих сферах діяльності.

Чинники, що потребують урахування у процесі розрахунків необхідної чисельності персоналу підприємства. Визначення чисельності працівників управління, спеціалістів і службовців для підприємств різних розмірів, сфер діяльності та форм власності. Розрахунки чисельності окремих категорій робітників виробничих підприємств. Обґрунтування раціональної структури персоналу підприємств різних типів та інфраструктурних організацій.

Поняття й основні елементи системи управління персоналом підприємств (організацій), інших суб’єктів господарювання. Сучасні вимоги держави й фірми до ділових якостей різних категорій персоналу. Адаптована до ринкових умов господарювання система формування та набору різних категорій персоналу. Методи оцінки й добору працівників для підприємств чи інших суб'єктів господарювання. Форми й ефективність підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації персоналу (кадрів).

Особливості систем управління у фірмах економічно розвинутих зарубіжних країн. Досвід формування та забезпечення ефективного використання кадрового потенціалу фірми. Участь держави в підготовці висококваліфікованих спеціалістів і керівників. Конкурсно-контрактна система наймання працівників фірми. Службова ротація кадрів. Сучасна система підвищення кваліфікації кадрів і забезпечення умов для високопродуктивної праці.

Продуктивність праці як економічна категорія. Методичні підходи до розрахунку продуктивності праці на виробничих підприємствах. Чинники зростання продуктивності праці. Динаміка продуктивності праці на підприємствах різних галузей. Наявні резерви зростання продуктивності праці та заходи для їх використання в сучасних умовах господарювання. Розрахунки можливого зростання продуктивності праці за рахунок дії окремих і певної сукупності чинників.

Мотивація як процес стимулювання людей до ефективної трудової діяльності. Можливі моделі мотивації трудової діяльності. Вимоги до формування системи мотивації праці на рівні підприємства. Загальноприйняті методи мотивації продуктивної діяльності: прямі й непрямі економічні, моральні. Принципи й можливий алгоритм регулювання поведінки працівників у трудовому колективі.

Поняття оплати праці. Основна заробітна плата й додаткова оплата праці. Функції оплати праці та їх реалізація. Залежність оплати праці від кінцевих результатів діяльності. Сучасна державна політика оплати праці. Механізм державного регулювання оплати праці та соціального захисту. Формування внутрішньофірмової політики оплати праці. Регулювання оплати праці на основі колективного договору.

Мінімальна заробітна плата. Тарифна система. Єдина тарифна система розрядів і коефіцієнтів з оплати праці. Диференціація оплати праці за певними ознаками. Оплата праці керівників, спеціалістів і службовців. Форми й системи оплати праці робітників. Вибір форм і систем оплати праці на підприємствах різних форм власності. Можливість колективних форм організації та оплати праці.

Сутність і стимулююча роль участі працівників підприємства в його прибутках (доходах). Системи участі працівників у прибутках за результатами виробничо-господарської діяльності й на основі відносин власності. Характеристика та ефективність окремих систем участі персоналу фірми в прибутках. Зарубіжний і вітчизняний досвід участі працівників у прибутках та власності приватизованих підприємств.


Тема 10. Інтелектуальний капітал

Інтелектуальний капітал підприємства: сутність, поняття.

Нематеріальні ресурси підприємства, їх вплив на конкурентоспроможність його продукції на ринку. Характеристика об'єктів промислової власності (винаходів, промислових зразків, корисних моделей, товарних знаків, знаків обслуговування). Інформаційні технології та програмні продукти. Інші нематеріальні ресурси („ноу-хау”, раціоналізаторські пропозиції, найменування місця походження товару, гудвіл фірми).

Нематеріальні активи як юридично оформлені права виключного користування об’єктами промислової та інтелектуальної власності. Їх вартісна оцінка й строки зношування (старіння).

Захист інтелектуальної власності. Сплата ліцензійних платежів за використання об’єктів інтелектуальної власності.

Франчайзинг, його види та практика застосування. Система франчайзингових відносин в Україні.

Консультаційне підприємництво, необхідність застосування та економічний ефект.

Тема 11. Капітал підприємства

Капітал підприємства. Матеріальні активи як сукупність виробничих фондів та іншого майна підприємства. Поділ виробничих фондів на основні й оборотні, їх роль у здійсненні процесу виробництва продукції або надання послуг. Вартісна оцінка майнового комплексу підприємства.

Первісна, відновна, залишкова, ринкова й ліквідаційна вартість основних фондів. Класифікація основних фондів за ознакою функціонального призначення та участі у виробничих процесах. Видова (технологічна) структура основних фондів, фактори й тенденції динаміки на підприємствах.

Техніко-економічне старіння знарядь праці та форми запобігання цьому (ремонт, модернізація, заміна). Амортизація основних фондів. Визначення норми амортизаційних відрахувань. Оцінка доцільності витрат на періодичний ремонт, модернізацію й заміну виробничого устаткування. Розширене відтворення основних фондів їх технічним переозброєнням, реконструкцією, розширенням і новим будівництвом.

Соціально-економічне значення і системи показників ефективності відтворення та використання основних фондів. Напрямки інтенсифікації відтворення та шляхи ліпшого використання основних фондів підприємства за нормальних умов господарювання.

Тема 12. Оборотний капітал

Місце оборотного капіталу в структурі ресурсів підприємства. Сутнісна характеристика оборотного капіталу. Кругообіг оборотних коштів. Виокремлення оборотних коштів, що обслуговують сфери виробництва й обігу. Нормовані й ненормовані оборотні кошти. Функціональна та елементна структура оборотних коштів, її динаміка на підприємствах різних галузей економіки. Джерела формування оборотних коштів.

Нормування оборотних коштів. Методи розрахунку нормативів оборотних коштів (аналітичний, коефіцієнтний, прямого рахунку). Обчислення нормативів оборотних коштів в окремих їхніх елементах (виробничих запасах, незавершеному виробництві, витратах майбутніх періодів, залишках готової продукції). Визначення сукупного нормативу оборотних коштів підприємства.

Основні показники рівня ефективності використання оборотних коштів: коефіцієнти оборотності і завантаження, тривалість одного обороту, рентабельність; методика їх розрахунку.

Шляхи підвищення ефективності використання оборотних коштів (оптимізація запасів ресурсів і незавершеного виробництва; скорочення тривалості виробничого циклу; поліпшення організації матеріально-технічного забезпечення; прискорення реалізації виробленої продукції). Проблеми нестачі оборотних коштів і поновлення їхньої величини до нормативного рівня за умови кризової ситуації на підприємстві.

Тема 13. Інвестиції

Сутність, характеристика інвестицій як найважливішого фінансового ресурсу для створення, функціонування й розвитку суб'єктів господарювання. Функціонально-елементний склад інвестицій підприємства. Внутрішні й зовнішні джерела інвестування. Прямі та портфельні іноземні інвестиції. Різновиди і структура реальних (виробничих) інвестицій.

Розрахунки обсягу потрібних виробничих інвестицій з урахуванням економічної ситуації на ринку і підприємстві (істотне зростання або зменшення попиту на продукцію фірми, урівноваження попиту й пропонування). Обґрунтування джерел фінансування та обчислення необхідного обсягу капітальних вкладень відповідно до можливих варіантів економічної ситуації на ринку і підприємстві.

Залучення інвестицій у підприємницьку діяльність. Цінні папери: види, порядок їх випуску й обігу. Державне регулювання й тенденції ринку цінних паперів в Україні.

Характеристика інвестиційного проекту. Форма здійснення й необхідний обсяг інвестицій для практичної реалізації проекту. Проектно-кошторисна документація. Ефективність інвестиційного проекту.

Тема 14. Інноваційна діяльність

Поняття, змістова характеристика та окремі види інноваційних процесів (новинок, нововведень). Локальні й глобальні новинки (нововведення). Взаємозв'язок між окремими видами інноваційних процесів. Вплив нововведень на будь-яку господарську (підприємницьку) діяльність.

Сутнісне тлумачення науково-технічного прогресу (НТП). Еволюційні й революційні форми НТП. Загальні й пріоритетні напрямки НТП.

Організаційний прогрес (ОП) як узагальнюючий фактор використання організаційних, економічних, соціальних та юридичних нововведень. Загальносистемний і внутрішньосуб'єктний напрямки ОП. Об'єкти ОП: організація виробництва й праці, окремі елементи економічною механізму господарювання (підприємства), соціальні та правові відносини. Основні тенденції ОП.

Автоматизована інформаційна система підприємства поняття та застосування у діяльності господарюючого суб’єкта.

Нововведення. Система нововведень на підприємствах різних галузей. Техніко-технологічні нововведення, управлінські, маркетингові нововведення.

Методика визначення ефективності технічних нововведень. Народногосподарський і внутрішньогосподарський (комерційний) економічний ефект від створення новинок і використання нововведень. Урахування чинника часу при розрахунках ефективності використання технічних нововведень. Чистий прибуток як визначальний показник економічної ефективності технічних новинок (нововведень). Особливості оцінки ефективності організаційних нововведень.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ IV

Організація операційної діяльності

Тема 15. Техніко-технологічна база та виробнича потужність

Поняття і значення техніко-технологічної бази виробництва. Складники техніко-технологічної бази, найефективніші способи її формування на підприємстві. Особливості формування виробничої бази на підприємствах різних галузей.

Змістова характеристика й форми технічного розвитку підприємства (розвиток шляхом модернізації і технічного переозброєння, підтримування через здійснення капітального ремонту та заміни застарілого устаткування). Діагностика стану технічного розвитку підприємства: необхідність, сутність. процедура й основні показники (технічна оснащеність праці, рівень технології, технічний рівень устаткування, рівень комп'ютеризації та автоматизації виробничих процесів і управлінських рішень). Організаційно-економічне управління технічним розвитком підприємства, його передбачуваність і комплексність.

Загальна характеристика, види та чинники формування (нарощування) виробничої потужності підприємства. Основні методичні принципи розрахунку виробничої потужності створюваного й діючого підприємства. Особливості визначення виробничих потужностей різногалузевих міністерств. Установлення і регулювання резервних потужностей на підприємствах різних галузей економіки. Показники й шляхи підвищення рівня використання виробничих потужностей. Конверсія та диверсифікація виробничих потужностей за ринкових умов господарювання.

Тема 16. Матеріально- технічне забезпечення і виробнича логістика

Змістова характеристика матеріально-технічного забезпечення (МТЗ). Форми й системи МТЗ.

Ресурсне забезпечення процесу виробництва. Система матеріального постачання на підприємстві. Умови постачання матеріальних ресурсів. Матеріальні ресурси та їх класифікація. Виробничі запаси: визначення причини створення, види запасів. Розрахунки основних параметрів запасів. Нормування виробничих запасів. Оперативне управління запасами. Оптимізація партій поставки матеріалів. Вибір постачальника.

Виробнича логістика. Поняття та формування логістичної системи підприємства. Організація служби постачання на підприємстві. Значення, функції та задачі матеріально-технічного постачання, структура служби постачання, принципи побудови структури.

Ефективність впровадження логістики постачання ресурсів, виробничої системи та відвантаження продукції на підприємствах.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 887 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.021 с)...