Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Історія розвитку земної кори впродовж пізнього протерозою і в фанерозої



Таблиця 7.Геотектонічні цикли і їх прояви у межах території України

Геотек- тонічний цикл Ера, проміжок часу (млн. р. тому) Основні події
Байкаль-ський Пізній протерозой – ранній кембрій (650 - 540) На початку циклу – розкриття давньо-Атлантичного океану; в кінці – закриття океану, горотворення на захід і південь від платформи. Складчасті структури цього циклу пізніше були занурені й перекриті осадовим чохлом Скіфської плити, Львівського прогину (утворюють поверх фундаменту Карпат).
Каледо- нський Ранній палеозой (540 - 408) Протікав у межах нинішньої Західноєвропейської платформи. Каледонські складчасті структури є у фундаменті височини Розточчя. Упродовж циклу накопичувався осадовий чохол Волино-Подільської плити.
Герцинський Пізній палеозой (408 - 225) На початку циклу – розширення, утворення морського басейну на місці нинішньої Скіфської плити, Пра-Карпат. На початку герцинського циклу утворилися Д-ДЗ і Львівський прогин. У кінці циклу – інтенсивне стиснення земної кори, формування герцинських складчастих систем (Донецької, Пра-Карпатської, Пра-Кримської). Нині герцинські складчасті структури утворюють поверх фундаменту Карпат, Гірського Криму, Скіфської плити.
Кіммері-йський Ранній – середній мезозой (225 - 105) Почався з розколу материка Пангеї і закладання океану Тетис, нового опускання окраїн платформи. У кінці циклу протікало складкоутворення й гороутворення в межах Скіфської плити та Кримської складчастої системи. Сформувалась Причорноморська западина.
Альпій- ський Пізній мезозой – кайнозой (105 - 0) На початку циклу утворився Карпатський морський басейн. 25 млн. років тому розпочалося формування сучасного рельєфу: поступове загальне підняття суходолу в межах Східноєвропейської платформи, утворення сучасних Карпат і оновлення Кримських гір.

У кінці пізнього протерозою (600 млн. р.) почалось нове розширення Землі, яке знаменувало початок байкальського геотектонічного циклу. На захід і південь від платформи формувалось ложе океану (палео-Атлантичного, Япетусу). З цим пов’язане опускання окраїни Східноєвропейської платформи (на заході — Дністровського перикратонного прогину, на місці якого пізніше сформувалася західна частина її плити; на півдні — прогин на місці сучасної (Скіфської плити). Є дані про те, що існував рифт на місці нинішньої ДДЗ.

Так розпочався плитний етап у розвитку платформи.

У кінці байкальського циклу (кембрій) горотворення протікало на місці нинішніх Карпат і Скіфської плити. Їх залишками є “припаяні” до платформи Розтоцька зона (нині в фундаменті Львівського прогину), та Кілійська зона (в фундаменті Придобруджського прогину). У межах Волино-Подільської монокліналі сформувались субгоризонтальні пласти морських відкладів (виходять на поверхню в долинах річок східної частини Подільської височини). Більша частина Східноєвропейської платформи становила Сарматський щит.

У ранньому палеозої (каледонськийгеотектонічнийцикл) в межах платформи переважали повільні вертикальні коливання земної кори. Спостерігались трансгресії із заходу. У межах нинішньої Західноєвропейської платформи сформувались складчасті структури (каледоніди). А в межах Волино-Подільської плити сформувався синхронний каледонідам нижньопалеозойський потужний осадовий покрив (переважно вапняки, а також піски і глини з чисельними рештками фауни та флори). Загалом каледоніди мало поширені на території України. У похованому стані вони виявлені в Рава-Руській зоні Західноєвропейської платформи — фундаменті височини Розточчя та західного борту Львівського прогину).

Герцинський геотектонічний цикл (середній — пізній палеозой) розпочався з нової суттєвої структурної перебудови внаслідок розширення земної кори. В центральній частині Сарматського щита, на ділянці древнього рифейського палеорифту, в середньому девоні виник накладений рифт (Прип’ятсько-Дніпровсько-Донецький). Рифт розділив Сарматський щит на Український щит, Білоруський та Воронезький масиви. Утворився рифт і на південь від платформи (пізніше тут сформувалась Скіфська плита). По ньому проходило відсування Устюртського мікроконтиненту, який утворює древній геоструктурний поверх фундамент Скіфської та Туранської плити. Сформувався океан палео-Тетис. Опускання протікали також і на місці сучасних Карпат, у Львівському прогині.

Таким чином, трансгресія моря на територію України відбувалась в верхньому палеозої з півдня і заходу (на окраїни платформи, зумовлюючи утворення їх осадового чохла – плит). У межах Прип’ятсько-Дніпровсько-Донецького авлакогену в пізньому девоні протікав інтенсивний ефузивний вулканізм. В умовах мілководдя у девоні й пермі утворились потужні відклади солей. У самому авлакогені і на його бортах, що продовжували опускатись, накопичення осадових порід продовжувалось в пізньому палеозої та мезозої, їх загальна потужність 10-17км, місцями 22 км. Утворились нафтогазоносні родовища (особливо велика їх потужність в нижньокарбонових відкладах). Ранні етапи розвитку західної і східної (Донецької частини ДДЗ були спільними. У карбоні, в межах Донецької частини склались сприятливі умови для вугленакопичення (низька підтоплена суша та коливні тектонічні рухи невеликої амплітуди). Відомо до 330 вугільних пластів середньою потужністю 0,5 м. Подібні ж умови існували в межах Львівського пізньопалеозойського прогину. Він утворився як залишковий прогин внаслідок формування на заході ранньодевонських (каледонських) складчастих споруд. Девонські та карбонові відклади, утворені внаслідок руйнування цих споруд, відомі на заході Волино-Подільської плити.

У пермський період закінчився герцинський геотектонічний цикл. На захід від платформи утворився Середньоєвропейський складчастий пояс (в т.ч. Пра-Карпати), а на південь — складчаста гірська система (нині фундамент Скіфської плити). Настала довготривала континентальна перерва (до середньої юри) в розвитку Волино-Подільської плити. Умови розширення змінились стисненням у межах ДДЗ, поступовим підняттям території, перетворенням рифту в синеклізу. Особливо інтенсивні стискання відбулись в Донецькій частині ДДЗ в пізній пермі (утворення Донецької складчастої області з незавершеним орогенезом). Знову спостерігалась консолідація суші (утворився суперматерик Пангея-2).

Відклади верхнього палеозою багаті на горючі корисні копалини (нафту, газ, кам’яне вугілля); в Донбасі відомі родовища ртутних і поліметалевих руд цього віку.

В кінці палеозою та на початку мезозою територія України входила до складу суперматерика Пангея-2. Руйнувались пра-Карпати та гори на місці нинішньої Скіфської плити.

У мезозої (із тріасу) на платформенній частині території України спостерігалось прогинання окраїн. Опускання спостерігались в ДДЗ, Львівському прогині. Але найбільша інтенсивність опускань після розколу Пангеї-2 була в межах новоутвореного океану Тетис (його Кримсько-Кавказького і Карпатського басейнів).

У кіммерійську (ранньомезозойську) складчастість внаслідок закриття палео-океану Тетис утворились складчасті структури в межах нинішньої Скіфської плити, а також центральна частина мегаантиклінорію гірського Криму. Одночасно почав розростатись океан Тетис-2. У пізній юрі починає опускатись Північний Крим (Одесько-Джанкойський рифт). Гірський Крим являв собою острів. У крейдовий період утворився Карпатський морський басейн (область акумуляції уламкових гірських порід, що зносилися зі Східноєвропейської платформи).

Для платформної частини України початок і кінець крейди характеризувались регресіями, а середина періоду — значними трансгресіями. Утворилась Причорноморська і Кінсько-Ялинська западини.

Основні події неотектонічного етапу (з кінця олігоцену до голоцену) пов’язані з альпійським орогенезом у Середземноморському рухливому поясі внаслідок субдукції плити океану Тетис-2 і дрейфу Африканської літосферної плити на північ і схід. У кінці олігоцену — на початку міоцену протікали заключні стадії орогенезу на ділянці Кримського мегаантиклінорію (включає Гірський Крим і 50 км на захід в Чорному морі), а також на півдні Керченського півострова. Сформувався Індоло-Кубанський прогин. У кінці неогену південна частина цієї споруди опустилась по розлому (Південний берег Криму), у зв’язку з формуванням глибоководної Чорноморської западини. У той час (кінець олігоцену-міоцен) протікала субдукція Карпатського морського басейну і початкові фази формування Карпатської складчастої споруди. У зв’язку із зміною напрямку руху Африканської літосферної плити із півночі на схід в пліоцені відбулося дугоподібне відсування земної кори в районі Карпат. Нове підняття в Карпатах і Криму протікало в пліоцен-антропогеновий час. Формувався сучасний рельєф: у пліоцені та плейстоцені море поступово залишало межі Причорноморської западини. Кожна наступна трансгресія морських басейнів в меншій мірі поширювалась в бік платформи, залишаючи субгоризонтальні пласти вапняків, глин і пісків. Плейстоценові коливання берегової лінії, як правило, синхронізують з динамікою льодовикових покривів. Гляціальні та перигляціальні плейстоценові відклади займають більшу частину території України.


Геологічна будова України

4.1. Геохронологічна таблиця. Геологічні карти


Відносний відлік геологічного часу здійснюється за історією розвитку життя на Землі, сліди якого (залишки й відбитки організмів) містяться серед осадових гірських порід. Найбільші відрізки геологічного часу — ери (колонка 1 таблиці 8). Ери поділяють на періоди (колонка 2). Геологічна наука, яка вивчає вік і послідовність формування гірських порід, поділ геологічної історії Землі на ери, періоди тощо називається геохронологією. Нижче подається геохронологічна таблиця системи позначення геологічного часу (табл. 8).


На території України поширені гірські народи різного віку - від архейських (на УКЩ, віком до 3,9 млрд. р.), - до голоценових. Вони мають також різний склад (див. колонку 4 таблиці 8).

Ми живемо в останній період кайнозойської ери - антропогеновий (антропоген), який розпочався біля 1 млн. років тому. Протягом антропогену сформувалися невеликі форми рельєфу, сучасний рослинний і тваринний світ. З цим періодом пов’язано виникнення людини та історія розвитку людського суспільства.


Таблиця 8. Вік і склад комплексів гірських порід на території України

Ера Період (система) млн. р. тому Текто- нічна епоха Гірські породи (в т.ч. корисні копалини) та райони їх найбільшого поширення
       
Кайнозойська Антропогеновий, 1,8 Кіммерійська Альпійська Повсюди лесовидні суглинки; моренні валунні суглинки, алювіальні піски і супіски; торф; уламкові породи гір
Неогеновий, 25 Островами повсюди: глини, піски, вапняки, мергелі; гіпси, кам’яні і калійні солі (Передкарпаття); вулканічні породи — туфи, андезити, базальти (Закарпаття); осадові залізні руди (Керч); нафта, газ, озокерит (Передкарпаття)
Палеогеновий, 67 Потужний (3-4 км) фліш Карпат (пісковики, глини, мергелі); піски, глини, буре вугілля (УКЩ, островами); піски, пісковики, мергелі, глини (ДДЗ, схили Воронезького масиву, долини річок Причорномор’я, Внутрішнє пасмо Гірського Криму)
Мезозойська Крейдовий, 137 Потужний (3 км) фліш Карпат. Мергелі, вапняки, пісковики внутрішнього пасма Гірського Криму. Крейда, кремінь, вапняки, мергелі, пісковики півночі Волино-Подільської плити та Середньоросійської височини
Юрський, 195 Вапняки Головного пасма Кримських гір. Невеликі ділянки на заході Карпат (вапняки, конгломерати, пісковики), та на Донбасі (піщано-глинисті породи)
Тріасовий, 230 Фліш в основі Головного пасма Криму; невеликі ділянки в Донбасі (піщано-глинисті породи). В інших геоструктурах — занурені
Палеозойська Пермський, 285 Герцинська     Герцинська Піщано-глинисті відклади (Донецький кряж). В зануреному стані — ДДЗ (кам’яна сіль)
Кам’яновугільний, 350 Найпоширеніші в Донбасі (перешаровуються пласти аргілітів, пісковиків, кам’яного вугілля — потужністю 12 км). Є також доломіти, ртутні руди, поліметали. У зануреному стані на ДДЗ, Львівському і Переддобруджському прогинах (нафта, газ, кам’яне вугілля)
Девонський, 400 Відслонюються невеликі ділянки на заході Подільської височини (пісковики, сланці, доломіти, вапняки) та Донбасі; в зануреному стані — у Львівському прогині і ДДЗ (нафта, газ, сіль)
Силурійський, 440 Каледон- ська Каледонська   Байкальська Відслонюються у долинах річок Придністров’я (Волино-Подільської плити) — вапняки, пісковики
Ордовицький, 500 Разом із силурійськими відкладами (мало поширені)
Кембрійський, 570
Проте-розой-ська   УКЩ: вулканогенно-осадові метаморфізовані (кварцити, пісковики, порфірити, сланці, метаконгломерати, мармури); інтрузивні (граніти, гранодіорити, сієніти, габро, лабрадорити та інші)
Архей-ська   УКЩ: вулканогенно-осадові метаморфізовані (кристалічні сланці, гнейси, зеленокам’яні породи, залізисті кварцити); інтрузивні та дуже метаморфізовані (граніти, діорити, чарнокіти, ендербіти, дуніти, перидотити, пегматити та інші)
           

Вік гірських порід, що виходять на земну поверхню, показують різними кольорами на геологічних картах (рис. 36).Розгляньте легенду геологічної карти нижче. Ознайомтеся із прикладами гірських порід різного віку й районами їх найбільшого поширення в таблиці 8.

Так, архейські і протерозойські гірські магматичні й метаморфічні гірські породи виходять на поверхню по схилах річкових долин у межах УкЩ. Зокрема, по берегах Дніпра можна побачити архейські граніти і гнейси (рис. 37 – 38), протерозойські кристалічні сланці й кварцити.

Гірські породи осадового походження, утворені протягом палеозойської ери, відслонюються в межах Волино-Подільської плити (пісковики, вапняки), і Донецького кряжу (глинисті сланці з прошарками кам'яного вугілля, вапняки тощо). Мезозойські гірські породи відслонюються в Головному пасмі Гірському Криму (коралові вапняки, глинисті сланці), Волинської, Подільської і Середньоросійської височини (крейда, кремінь, мергель, глина).

Найчастіше на поверхню виходять кайнозойські гірські породи. Зокрема, у Карпатах – зім’яті у складки глинисті сланці, пісковики, конгломерати; на поверхні Придніпровської низовини – горизонтальні пласти глин і пісків.

Кожна гірська порода утворюється за певних палеогеографічних умов (під впливом тектонічних рухів певного напрямку та інтенсивності, в різних кліматичних умовах).

Палеогеографія — наука, яка вивчає природні умови нашої планети та її окремих частин у минулому, за певні проміжки геологічного часу (дивись палеогеографічні карти в шкільному атласі).

Наприклад, у Донбасі в карбоновий період, під впливом коливних слабо інтенсивних тектонічних рухів, в умовах жаркого вологого клімату на заболоченому суходолі накопичилися понад 300 пластів кам’яного вугілля, які чергуються з пластами пісків і глин (що утворилися в морських умовах внаслідок тектонічного опускання). Причому піски утворювалися на мілководдях (до 10 м), а глини — у періоди інтенсивніших опускань, на більших глибинах (із глин при ущільненні утворюються аргіліти – рис. 35).


Рис. 35. Відбиток листя в аргілітах карбонового віку, Донбас

Рис. 36. Геологічна карта України





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 2434 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...