![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Згідно з першим підходом, ознакою акцентуації вважається величина, більша ніж 12 балів. За іншим, сума балів у діапазоні від 15 до 19 балів вказує лише на тенденцію до акцентуації. У випадку перевищення 19 балів якість характеру слід уважати акцентуйованою.
Отримані дані можуть бути зображені у вигляді «профілю особистісної акцентуації». Якщо сума балів після множення буде знаходитися в межах від 18 і більше, то це засвідчує діапазон акцентуйованих якостей та типів характерів; від 14 до 18 балів – діапазон тенденцій; від 11 до 14 балів – ознаку акцентуації; нижче 11 – норму.
К. Леонгард поділив 10 типів акцентуйованих особистостей на дві групи:
1) акцентуації характеру (демонстративний, педантичний, застряваючий);
2) акцентуації темпераменту (гіпертимний, дистимний, тривожно-боязкий, циклотимний, афективний, емотивний).
1. Демонстративний тип. Здатність до витіснення, демонстративність поведінки, жвавість, рухливість, легкість у встановленні контактів. Схильність до фантазування, брехливості, спрямованих на прикрашання власної персони, авантюризм, артистизм. Прагнення до лідерства, влади, реалізації потреби у визнанні, бути в центрі уваги. Обтяжує перспектива бути непоміченим.
Чітка здатність пристосовуватися до людей, емоційна лабільність за відсутності дійсно глибоких почуттів, схильність до інтриг (за зовнішньої м'якості в манерах спілкування), безмежний егоцентризм, жадоба до самозахоплення, ушанування, подив.
Як правило, похвала, спрямована на інших, викликає неприємні почуття, нетерпимість. Прагнення бути в компаніях пов'язане здебільшого з потребою почуватися лідером, зайняти особливе становище. Самооцінка далека від об'єктивності. Може дратувати самовпевненістю і високим рівнем домагань. Постійно провокує конфлікти й водночас активно захищається. Маючи патологічну схильність до витіснення, може повністю забути те, чого не хоче пам'ятати, що сприяє брехливості. Як правило, каже неправду з невинним виглядом, тому що в цей час цілком вірить у сказане. Мабуть, внутрішньо не усвідомлює свою брехню або усвідомлює, але не картається. Спроможний повести за собою неординарним мисленням та вчинками.
2.Застаряваючий тип. Помірна комунікабельність, схильність повчати, небагатослівний. Часто страждає від уявної несправедливості інших. Унаслідок цього недовірливий і насторожений до людей, чутливий до образ, вразливий, довго переживає те, що трапилося, не здатний легко забувати образи. Зверхній. Часто провокує конфлікти. Самовпевнений, має жорсткі настанови та погляди, дуже розвинене самолюбство. Енергійно захищає власні інтереси. Прагне в будь-якій справі досягати високих результатів. Якщо береться працювати, то впертий у досягненні поставлених цілей. Основна якість – схильність до афектів (правдолюбство, ревнощі, підозрілість, образливість), інертність у їх виявах, а також у мисленні та моториці.
3. Педантичний тип. Ригідність, інертність психічних процесів. Важкий на підйом, довго переживає травмуючі ситуації. Конфліктує нечасто, є пасивним у конфліктах. Водночас дуже емоційно реагує на будь-які прояви порушень прийнятого порядку. Бюрократична поведінка: до оточення висуває багато формальних вимог. Пунктуальний, охайний, особливу увагу надає чистоті та порядку, скрупульозний, добросовісний, чітко дотримується плану, діє неквапно, посидючий, орієнтований на високу якість роботи та особливу охайність, схильний до самоконтролю, вагається з приводу правильності виконаного завдання, формаліст. Із задоволенням поступається лідерством.
4. Збудливий тип. Малокерований. Послаблений контроль над прагненнями поєднується з перевагами фізіологічних потягів. Властива висока імпульсивність, інстинктивність, грубість, гнівливість, хамство, конфліктність. У конфліктах активний, провокаційний. Подразливий, запальний, часто змінює місце роботи, не вміє ладити з людьми. Неконтактний. Загальмовані вербальні та невербальні реакції. Жодна робота не викликає задоволення, працює лише за необхідності, не бажає вчитися. Байдужий до майбутнього, живе сьогоднішнім днем і прагне отримати побільше задоволень. Висока реактивність та імпульсивність важко контролюються, можуть бути небезпечні для оточення. Владний у спілкуванні, вибирає найслабших.
5. Гіпертимний тип. Рухливий, комунікабельний. Багата міміка, жести, пантоміміка. Надмірна самостійність. Схильний до пустощів, у стосунках не тримає дистанції. Схильний спонтанно змінювати попередню тему розмови, вносить багато гамору.
Любить компанії ровесників, прагне ними керувати. Майже завжди в доброму настрої, комфортно почувається, має добрий апетит, здоровий сон, високий життєвий тонус, квітучий зовнішній вигляд. Завищена самооцінка. Веселий, легковажний, поверховий і водночас діловий, винахідливий, блискучий співрозмовник; здатний розважати, енергійний, діяльний, ініціативний. Надмірне прагнення до самостійності може стати причиною конфліктів.Властиві спалахи гніву, роздратованості, особливо, коли протидіють його бажанням або він зазнає поразки. Схильний до аморальних вчинків, подразливий, прожектер. Поверховий у виконанні обов'язків. Важко переносить жорстку дисципліну, монотоннудіяльність, вимушену самотність.
6. Дистимний тип. Серйозний, навіть з пригніченістю настрою, повільний, слабкі вольові зусилля. Властиві песимістичне ставлення до майбутнього, занижена самооцінка, низька контактність, небагатослівність, навіть мовчазність. Любить бути вдома,індивідуаліст; уникає шумних компаній, веде замкнений спосіб життя. Часто загальмований, похмурий, схильний фіксуватися на тіньових сторонах подій. Відповідальний, цінує тих, хто з ними товаришує, готовий їм підкорюватися. Має загострене почуття справедливості, а також повільне мислення.
7. Тривожний тип. Неконтактний, переважає мінорний настрій, невпевнений у собі, полохливий. Часто боїться темряви, тварин, самотності. Уникає галасливих однолітків, надто шумних ігор, невпевнений і сором'язливий. Важко переживає екзамени, перевірки, контрольні. Часто соромиться відповідати перед класом. Охоче підкорюється опіці старших, їх нотації можуть викликати докори сумління, почуття провини, сльози, відчай. Рано формується почуття відповідальності, високі моральні та етичні стандарти. Почуття власної неповноцінності прагне замаскувати участю в діяльності, яка може розкривати здібності.
Образливість, чуттєвість і сором'язливість заважають налагодити відносини з бажаними людьми. Слабке місце – надмірні реакції на ставлення оточення. Боляче сприймає глузування, підозри, не вміє обстоювати себе, правду, якщо звинувачення несправедливі. Уникає конфліктів з оточенням, вибирає пасивну позицію, шукає підтримки в інших. Доброзичливий, самокритичний, відповідальний. Через свою беззахисність часто стає об'єктом глузування і жартів.
8. Екзальтований тип. Чітко виявлена схильність захоплюватися, бути в захваті, а також усміхненість, відчуття щастя, радості, насолоди, які нерідко виникають з незначних причин. Легко захоплюється радісними подіями і відчаюється від сумних. Дужеконтактний, балакучий, легко закохується. Часто сперечається, але не доводить справи до відкритих конфліктів. У конфліктних ситуаціях може займати як активну, так і пасивну позицію. Альтруїст, здатний співпереживати, прив'язаний до близьких і друзів, маєгарний смак, демонструє яскравість і щирість почуттів. Може панікувати, імпульсивний.
9.Емотивний тип. Близький до екзальтованого, але його властивості не такі бурхливі. Емоційний, чуттєвий, тривожний, балакучий, глибокі реакції у сфері тонких почуттів. Яскраво виявлені гуманність, співпереживання людям і тваринам, м'якість, чуйність. Уміє радіти чужим успіхам. Вразливий, будь-які життєві ситуації сприймає набагато серйозніше, ніж інші.Підлітки болісно реагують на сцени з кінофільмів, де комусь загрожує небезпека, сцени насильства можуть спричинити велике потрясіння, яке довго не забудеться і викличе безсоння.Рідко вступають у конфлікти, образу «носять» у собі, не «виплескують» на поверхню. Їм властиве загострене почуття обов'язку. Оберігають природу, люблять вирощувати квіти, доглядати за тваринами.
10. Циклотимний тип. Характеризується зміною гіпертимних і дистимних станів. Часті періодичні зміни настрою, які залежать від зовнішніх обставин. Радісні події викликають жагу діяльності, підвищену балакучість, нові ідеї. Сумні – пригнічують, уповільнюють швидкість реакцій та мислення. Так само швидко змінюється манера спілкування з оточенням. У підлітковому віці є два типи циклотимічної акцентуації – типові і лабільні. Типові циклоїди в дитинстві схожі на гіпертимний тип, але потім проявляється в'ялість, спад сил, те, що, раніше легко давалося, починає вимагати непомірних зусиль. Досі швидкі та непосидючі, вони стають в'ялими, прив'язаними до дому, спостерігається зниження апетиту, безсоння.
Додаток Н
Дослідження здібностей
1 Діагностика лідерських здібностей (Є. Жариков, Є. Крушельницький)
Інструкція. Вам пропонується 50 висловлювань, на які потрібно дати відповідь «так» або «ні». Середнього значення у відповідях не передбачено.
Довго не замислюйтеся над висловлюваннями. Якщо сумніваєтеся, усе-таки зробіть оцінку на «а» або «б» («+» або «-») на користь тієї альтернативної відповіді, до якої Ви більше схиляєтеся.
Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 357 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!