Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Дитинець (Вал) - місце, де на початку 1 тис були поселення, а з VII ст. розташовувався укріплений центр міста. Тут у XI-XVI ст. складався унікальний архітектурний комплекс, від якого збереглися Спасо-Преображенський (XI ст.) і Борисоглібський (XII ст.) собори.
На Валу розташовані і пам'ятки цивільної архітектури: житловий будинок чернігівського полковника Якова
Лизогуба (1690-і рр.). Пізніше тут розміщувалася полкова канцелярія. Пам'ятками є відомий Чернігівський Колегіум (1700-1702), будинки архієпископа (1780) та губернатора (1804).
Неподалік від Дитинця розташована П'ятницька церква (ХІІ-ХІІІ ст.).
Єлецький Успенський монастир був заснований у 1060-і роки у хвойному лісі (з цим пов'язують його назву). Був час (1635-1649 рр.), коли він належав єзуїтам.
Головним храмом є Успенський собор (XII ст.). Тут розташовані також дзвіниця, Петропавловська церква з трапезною і келії.
В місті також збереглися храми XVIII ст. - Катерининська (1715) і Воскресенська (1775) церкви.
На території сучасного Новгород-Сіверського знайдені численні археологічні пам'ятки кам'яного віку, періоду бронзи, часів зародження слов'янства. В ІХ-Х ст. на Замковій горі існувало городище. У X ст. після пожежі на його місці споруджено нову фортецю.
Ще в XI ст. виник Спаський монастир. Однак монастирський комплекс, який дійшов до нашого часу, почав формуватися з другої половини XVI ст., коли він став резиденцією чернігівського митрополита Лазаря Барановича. У той час побудовано Спаський собор, Петропавлівську трапезну церкву, келії, нову муровану огорожу. В цей час ансамбль набув рис українського бароко.
Протягом 1674-1679 рр. при монастирі діяла перша на Лівобережній Україні друкарня, пізніше переведена доТроїцько-Іллінського монастиря у Чернігові.
У 1791-1796 рр. за наказом Катерини II на місці стародавнього Спаського ч храму побудували Спасо-Преображенський собор за проектом Джакомо Ква-ренгі — автора Смольного інституту та інших споруд у Петербурзі.
З 1979 р. територія Спасо-Преображенського монастиря є архітектурно-історичним заповідником.
Успенський собор розташований на місці, де, за переказами, стояли ідоли в дохристиянську епоху. Після хрещення цих земель на місці капища було збудовано храм на честь Богородиці (ХІ-ХІІ ст.). Коли було зведено будівлю собору, що прикрашає місто в наші дні, точно невідомо, Є відомості про закладку храму ще у XVII ст.
В Новгород-Сіверському збереглися також Михайлівська (1845) та Предтеченська (1834) церкви.
Своєрідність місту надають і пам'ятки цивільної архітектури. Серед них Тріумфальна арка з гербами 10 повітів, що була споруджена до приїзду Катерини II в січні 1787 р. Від тих часів збереглися в центрі міста і Торгові ряди. Торгові склади і Будинок земства репрезентують XIX ст. Батурин заснований на початку XVII ст. Назву виводять від батурив, батирів - богатирів. Ще одне пояснення пов'язує назву міста з польським королем Стефаном Баторієм, який заснував його у 1576 р.
У 1669-1708 рр. був резиденцією гетьманів Д. Многогрішного, І. Самойловича, І. Мазепи. У 1708 р. після переходу гетьмана І. Мазепи на бік шведського короля Карла XII Батурин був знищений російськими військами на чолі з О. Мєншіковим. Батурин знову стає столицею козацького Лівобережжя за К. Розумовського, який отримав дозвіл на відбудову гетьманської столиці (1750).
У 1799-1803 роках архітекторами А. Рінальді, Ч. Камероном був споруджений палацово-парковий комплекс (Палац Розумовського). На сьогодні збереглася лише центральна частина палацу.
На кошти Розумовських також було побудовано Воскресенську церкву (1803), у якій було поховано останнього гетьмана Кирила Розумовського.
Зберігся будинок Кочубея (ХУІІ-ХУІІІ ст.), в якому розмістився Батуринський історико-краєзнавчий музей. Уцілів Покровський собор (1789).
Сьогодні Батурин є історико-культурним заповідником «Гетьманська столиця».
Історичним містом є і стародавній Любеч, який вперше згадується в літописах під 882 роком. Поселення з'явилися на цій території в ранньому залізному віці. Про Любеч як значний торговий центр писав у 942 році візантійський імператор Костянтин Багрянородний у своєму трактаті «Про управління державою».
Любецький замок був побудований у другій половині XI ст. на місці стародавнього слов'янського укріпленого городища.
У XI ст. Антип (згодом Антоній Печерський) викопав печеру, що започаткувала діяльність Любецького Антонівського монастиря, який з перервами існував до 1786 р. Його споруди дійшли до XX ст., проте на сьогодні збереглася лише печера.
На початку XVIII ст. була збудована в межах старої фортеці на замовлення гетьмана І. Мазепи будівля господарського призначення, яка в історію увійшла під назвою кам'яниця Полуботка (з 1709 р. знаходилася в складі маєтку П. Полуботка).
Ніжин розташований на обох берегах р. Остер. У першій чверті XVII ст. на лівому березі Остра була побудована цитадель (замок). Після приєднання наприкінці XVIII ст. Правобережної України до Росії ніжинський замок втратив своє оборонне значення і почав руйнуватися. Великих руйнувань замку завдала пожежа 1797 р., коли в місті згоріло понад сто будинків, у т. ч. і на території замку. Згодом вали зрівняли, засипали рів. Планом забудови міста 1803 р. цю територію відвели під ринок, який існує і зараз у дещо зменшених розмірах.
З 1742 р. через Ніжин проходив поштовий тракт Глухів - Київ. У 1770-і рр. було споруджено приміщення Ніжинської поштової контори (зараз діє як музей), де зупинялися численні подорожуючі, у т.ч. Д. Фонві-зін, О. Пушкін, О. Грибоєдов, М. Глинка, Т. Шевченко, В. Даль, А. Міцкевич, С. Гулак-Артемовський та ін.
Ніжин був єдиним повітовим містом, що мав вищий навчальний заклад - Гімназію вищих наук, засновану 4 вересня 1820 р. на кошти князів О.А. та І.А. Безбородьків. Навчальний корпус був споруджений за проектом Л. Руска.
В місті збереглося баТато архітектурних пам'яток,: Миколаївський собор (1668), грецька Михайлівська (1731), Троїцька (1733), Преобра-женська (1748), Покровська (1757), Хрестовоздвиженська (1775), грецька Всіхсвятська (1786), Іоанна Богослова (XVIII ст.) церкви, Введенський собор (1788).
До пам'яток цивільної архітектури міста належить Купецький будинок (XVIII ст.) і приміщення Ліцею вищих наук (1820).
Остер - одне з найдавніших міст Придніпров'я. Запис у літопису під 1098 р. повідомляє про заснування Володимиром Мономахом «Городця на Вістрі» - фортеці для захисту Русі від половців. Городище «Городок Остерський» є пам'яткою археології (XI ст.).
У південно-східній частині городища збереглася божниця св. Миха-їла, згадувана в літопису, її збудовано, як гадають, за князя Володимира Мономаха. За його сина, Юрія Долгорукого вона була прикрашена фресками, тому її почали називати «Юр'євою божницею» (частково збереглася).
1240 р. Остерський Городець був спалений. На початку XIV ст. ближче до Десни виросло нове поселення, яке дістало назву Остер.
Палац (1782-1787), що був побудований фельдмаршалом П. Румян-цевим-Задунайським, частково зберігся в селі Вишеньки.
У селищі Короп розташована єдина на Лівобережжі церква-фортеця XVIII ст. - Ільїнська. Тут також збереглися Вознесенська церква (1764) і садиба Дараганів (Ю.Ф. Дараган - козелецький полковник XVIII ст.).
В с. Густині на початку XVII ст. на землях Вишневецьких серед густих дубових лісів (з цим пов'язують назву) було засновано монастир, архітектурний ансамбль якого складався протягом другої половини XVII-XVIII ст. Центром монастирського комплексу є Троїцький собор (1676). У 1994 р. монастир відродився як жіночий. При обителі є готель для паломників.
У селищі Седнів в XVII ст. зберігся маєток Я. Лизогуба. Тут також збереглася лизогубівська кам'яниця (1690) та Воскресенська (1690),
Георгіївська (1747, 1852), Успенська (1860) церкви. Про Седнів як давньоруське місто-фортецю Сновськ вперше згадується в 1068 р. Сучасна назва вживається з XVI ст.
Цікаву історико-культурну спадщину мають Козелець, Мена, Кага-нівка, Тростянець, Пфилуки, Короп, Сосниця тощо.
Прикінцеве хотілось би, зауважити, що Україна в цілому, а деякі регіони зокрема (Галичина, Закарпаття, Південний берег Криму, Київщина, Новгород-Сіверщина та ін.) мають надзвичайно багату і різнопланову культурно-історичну спадщину.
Серед туристичних ресурсів важливу роль відіграють місця, пов'язані з життям і діяльністю видатних людей, де створено меморіальні музеї-садиби: Т. Шевченка - с. Моринці Черкаської обл., Лесі Україки -м. Новоград-Волинський Житомирської обл. та с. Колодяжне Волинської обл., /. Франка - с. Нагуєвичі Львівської обл., /. Карпенка-Карого - с. Миколаївка (Хутір «Надія») Кіровоградської обл., К. Білокур - с. Богданівка Київської обл., О. Довженка - м. Сосниця Чернігівської обл., Г. Сковоро ди - с. Чорнухи Полтавської обл. та с. Сковородинівка Харківської обл., /. Котляревського та Панаса Мирного - м. Полтава, М. Гоголя - с. Гоголе-ве Полтавської обл., В. Даля - м. Луганськ, М. Пирогова - м. Вінниця, М. Коцюбинського - м. Чернігів, О. Кобилянської та Ю. Федьковича -м. Чернівці, А. Чехова - м. Ялта та м. Суми, /. Айвазовського - м. Феодосія. В Україні функціонує понад 50 літературно-меморіальних музеїв вітчизняних і зарубіжних письменників.
Музеї України є справжніми скарбницями національної культури. За профілем вони поділяються на історичні, краєзнавчі, мистецькі, літературні, етнографічні, галузеві тощо.
Перші в Україні /иузеі'були відкриті в Миколаєві (1806), Феодосії (1811), Одесі (1825) і при Київському університеті (1835). За даними довідника «Музеї України» в державі функціонує понад 550 офіційно зареєстрованих музеїв, з яких 18 мають статус національних. За кількістю музеїв лідерами серед міст є Київ, Львів, Кам'янець-Подільський, Чернігів, Одеса, Переяслав-Хмельницький; серед областей - Черкаська, Чернігівська, Вінницька, Донецька та Ар Крим. Однак, кожне містечко та чимало сіл України мають краєзнавчі музеї, де зібрано цікаві факти їх самобутньої історії. Всього на громадських засадах функціонує близько 7 тис. музеїв.
Своєю специфікою відрізняються музеї: історії соляних копалень (Солотвино Закарпатської обл.), писанки (Коломия Івано-Франківська обл.), лісу і сплаву (НПП «Синевир» Закарпатської обл.), авіації і космосу (Житомир і Полтава), діаспори (Чернівці), мініатюрної книги (Горлівка
Донецької обл.), рідкісної книги (Ніжин Чернігівської обл.), порцеляни (Баранівка Житомирської обл..), історичних коштовностей, гетьманства та однієї вулиці (Київ), ткацтва (с. Обуховичі Київської обл.), вишиваних ікон та образів, пива, аптека-музей «Під чорним орлом» (Львів), партизанської слави (в катакомбах с. Нерубайське Одеської обл.), цукру (с. Чорномик Вінницької обл.), бджільництва (Гадяч Полтавської обл.), коштовного каміння (смт. Володар-Волинський Житомирської обл.) та ін.
Список посилань:
1. Андриевский Н.Ю. Одесса: Путеводитель-справочник. - Одесса, 1984.
2. БагалійД.І. Історія Слобідської України. - Харків, 1990.
3. Багалей Д.И., Миллер Д.П. История города Харькова за 250 лет его
существования /с 1655 по 1905 гг/. - Харьков, 1905.
4. Барановская Г.И. Туристу о Закарпатье: Путеводитель. - Ужгород,
1986.
5. Бейдик О.О. Рекреаційно-туристські ресурси України: Методологія та
метелика аналізу, термінологія, районування. - К., 2001.
6. Белоус А.Г. УлицьІ ОдессьІ: Путеводитель-справочник. - Одесса,
1987.
7. Берг П. Население Бесарабии, зтнографический состав й численность.
- П.,1923.
8. Бондаренко Б.А. Каменная летопись: Архитектурньїе памятники Харь-
ковщиньї. - Харьков, 1972.
9. Бурдейний П.А. Вінницька область: Географічний нарис. - К., 1967.
10. Вечерський В. Спадщина містобудівництва України. - К., 2003.
11. Виборний П.М. Миколаївщина: Путівник по пам'ятних місцях. - Одеса,
1970.
'\2.Вирлич А.Є. Памятники природьі Херсонской области. - Симферополь, 1984.
ІЗ.Йихрущ В. Тернопільщина. - К., 1983. 14. Віроцький В.Д- Храми Чернігова. — К.: Техніка, 1998. ЇБ.Воронцова О. Лаврські печери. - К., 2000.
16.Все о Крьіме. - Харьков, 1998.
17.Все про Україну: В двох томах. - К., 1998.
18.Географічна енциклопедія України: У 3-х т. К., 1989-1993.
19. Гладьіш К.В. Архитектура й памятники ПолтавщиньІ. - Харьков,
1982.
20. Грищук Б.А. Хмельницький: Путівник. - Львів, 1989.
21.Гу/иенкж С.К. Туристські маршрути Хмельниччини: Путівник. - Львів,
1983. 22.Дегтярьов М., Реутов А. Михайлівський Золотоверхий монастир.
- К.,
23. Дуда І.М., Мельничук Б.І.Тернопіль. Що? Де? Як? Фотопутівник. - К.,
1989. 24.3аремба С.З. Українське пам'яткознавство: історія, теорія, сучасність.
- К., 1995.
25. Кальницький М. Київ. Верхнє місто: Путівник - К.,1998. 26.Кальницький М.Б, Григорук А.А. Прогулка по Києву: Путеводитель.
- К.,2002.
27. Крикун Е. Архитектурньїе памятники Крьіма. - Симферополь, 1977.
28.ЛавренюкВ.А. Тернопільщина туристська: Путівник, - Львів, 1983.
29.Лапко М.В. Дніпропетровська область: Географічний нарис. - К., 1967.
ЗО.Леонтьєво Г.Г. Села Сумської області: соціально-географічне дослідження. - Суми, 1996.
31./Иот/'вос Ю.УИ. Туристські маршрути Кіровоградщини: Путівник. -Дніпропетровськ, 1978.
32. Некрасов ЗА По Южному Бугу: Путеводитель. - Одесса, 1976.
ЗЗ.Нижура А. «Пещерньїе города» Крьіма. - Симферополь, 1971.
34.Пам'ятки архітектури та містобудування України. Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. / За ред. А. Мардера та В. Печерського. - К.: Техніка, 2000. - 664 с.
35. Петров С. Оборонні споруди Києва ХІ-ХІХ століть. - К.
36. Полтавщина: Енциклопедичний довідник / За ред. А.В. Кудрицько-
го.-К.:УЕ, 1992.
37.ПушикС.Г. Івано-Франківщина. - К. -1984.
ЗВ.Рибаков М. Невідомі та маловідомі сторінки історії Києва. - К., 1997.
39.Ситкарева О. Киевская крепость ХУІІІ-ХІХ вв. - К.,1997.
40. Слюсарський А.Г. Слобідська Україна: Іст. Нарис ХУІІ-ХУІІІ ст. - Харків,
1954.
41.Степоненко А.Г. Вінниччина. - К., 1985. 42.Стогний Н.П. Запорожская область. Природа й хозяйство. -
Запорожье, 1963.
43. Шкальний В. Чернігів. - К.: Мистецтво, 1990.
44. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник / За ред. А.В. Кудрицького.
- К.: Українська Радянська Енциклопедія, 1990.
Дата публикования: 2015-07-22; Прочитано: 401 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!