Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Складні випадки узгодження членів речення



Серед складних випадків узгодження членів речення слід виділити такі:

1 З підметами типу п'ять осіб, десять працівників присудок вживається переважно у формі однини: п'ять осіб пише; десять працівників відвідує заняття.

2 Якщо підмет має у своєму складі числівник, що за­кінчується на одиницю (21, 31, 141, 231 і под.), то при­судок із ним вживається у формі однини: двадцять один депутат балотується; тридцять одна жінка керує фірма­ми; сто сорок одне положення вимагає доопрацювання.

3 З підметами, до складу яких входять іменники біль­шість, меншість, частина, загал, ряд, прислівники бага­то, мало, чимало, числівники кілька, декілька, кільканад­цять, присудки вживаються також у формі однини: біль­шість людей читає; меншість людей навчається; ряд поло­жень потребує уточнення; багато дітей вивчає іноземні мови; кілька жінок працює в управлінні. З такими підмета­ми присудок вживається у формі множини лише тоді, коли між ними є багато інших членів речення, пор.: Біль­шість жителів потребує оздоровлення й Більшість жите­лів, які проживають на забруднених територіях, потребу­ють оздоровлення; Чимало киян шукає роботу й Чимало киян, які багато років пропрацювали на виробництві, тепер шукають роботу.

4 З підметами, до складу яких входять числівники два, три, чотири, означення вживаються у формі родово­го відмінка множини, пор.: два основних підрозділи; три найважливіших об'єкти; чотири останніх дні.

До складних випадків граматичного керування нале­жать такі:

1 Дієслова або віддієслівні іменники, які керують різ­ними відмінками, не можуть мати спільного додатка.

2 Керування може не збігатися в близькозначних словах, пор.: властивий (кому?) і характерний (для ко­го?), опанувати (що?) й оволодіти (чим?), повідомити (кому?), але поінформувати (кого?).

Порушення дієслівного керування в українській мові часто трапляється під впливом керування дієслів росій­ської мови.

Прикметники вищого ступеня порівняння керують кількома прийменниково-відмінковими формами. Основ­ними з них є за + знахідний відмінок та від + родовий від­мінок, пор.: рівень рентабельності мусить бути більшим за 60 %; зафіксовано показники, вищі від очікуваних. Менш уживаними є форми порівняно з + орудний відмінок та що­до + родовий відмінок, пор.: цьогорічні прибутки є більши­ми порівняно з минулорічними; цей проект перспективніший щодо інших. Слід запам'ятати, що вживання прикметни­ків вищого ступеня порівняння з родовим безприймен­никовим типу це завдання важливіше інших, прибутки більші витрат є ненормативним у сучасній українській літературній мові.

Питання для самоконтролю:

1 Яке значення мають вставні слова і словосполучення?

2 Що порушенням дієслівного керування в українській мові?





Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 4082 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...