![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
В українській мові наявні синоніми й антоніми серед прийменникових конструкцій. Деякі прийменники вступають у синонімічні відношення, наприклад: поїхав до Києва — поїхав у Київ; зайшов до аудиторії — зайшов в аудиторію; старший за мене — старший від мене; біля мене, поруч мене, коло мене. А ще інші прийменники виступають із протилежним значенням: увійти в аудиторію — вийти з аудитори; покласти на стіл — покласти під стіл; пішов на службу — повернувся зі служби.
Прийменник в(у) для вираження просторових стосунків уживається:
а) з назвами міст, сіл, районів, областей, країн, держав: у Львові, у Київській області, у Кирилівці. Проте є ряд сполучень з таким самим значенням, що уживаються із прийменником на: на Кубі, на Полтавщині, на Тернопільщині, на Русі, на Поліссі.
Існують думки, що прийменник у (в) уживається на окреслення великого простору, а прийменник на визначає лише частину цього простору: в Голландії, у Франції, у Києві на Подолі. Хто каже "на Україні", той мислить Україну частиною іншої держави. Вираз "в Україні" визначає цілу велику державу. Пригадайте у Шевченка: В Україну ідіть, діти, в нашу Україну. Або: У нас в Україні старий Котляревський отак щебетав.
б) з назвами навчальних закладів: навчатися в технікумі, в інституті, в університеті, в середній школі, в гімназії, в коледжі. Якщо треба наголосити на частині навчального закладу, то уживається на: на факультеті, на відділенні, на курсах, але: у групі, у класі;
в) з назвами видовищних закладів: у театрі, в кіно, у цирку, в опері; однак з назвами заходів-імпрез уживається на: на концерті, на виставі;
г) у професійному мовленні: виступ у концерті, працювати на радіо, на телебаченні.
Прийменник на для вираження просторових понять уживається:
а) з назвами гір, гірських місцевостей: на Кавказі, на Уралі, на Памірі, на Алтаї, але: у Криму, у Карпатах, в Альпах;
б) з назвами островів, півостровів, мисів: на Сахаліні, на Кіпрі, на Камчатці, на Алясці;
в) з назвами вулиць, площ: на вулиці Пасічній, на площі Перемоги, але з назвами провулків уживається у(в): проживаю у провулку Шахтарів тощо.
Не слід уживати прийменник на у таких випадках: поїхав на гриби, пішов на поліклініку.
Норма: поїхав по гриби, пішов у поліклініку.
Питання для самоконтролю:
1 У чому полягає службова функція прийменників?
2 Доведіть або спростуйте тезу: прийменник має лексичне значення чи ні?
3 Яка характерна синтаксична ознака цієї частини мови криється в самій назві – прийменник?
4 Якими аргументами можна пояснити не однотипне написання цих слів: услід – у слід, згори – з гори, назустріч – на зустріч, внаслідок – в наслідок?
Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 1679 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!