Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Рис. 4.3. Ваги настільні циферблатні
РН10Ц13: 1 - площадки для гир; 2 - квадрант;
З - гирьовий важіль; 4 - струни; 5 - шкала циферблата; б - вантажний
важіль; 7 - стрілки; 8 - тяга;
9 - вантажна площадка; 10 - ван-
тажноприймальна призма коромисла;
11- масляний заспокоювач;
12 - корпус; 13 - головний важіль;
14 - опорна призма; 75 - рідинний
рівень; 16 - гвинтова ніжка;
17 - тарувальна камера
Ваги (рис. 4.3) призначені для зважування товарів масою від 100 г до
10 кг. Механізм вагів змонтований на корпусі і закритий зверху металевим кожухом із.двосторонніми скляними вікнами. Основна частина вагів -здвоєний рівноплечовий важіль (коромисло). На кінцях важеля є вантажоприймальні призми, на які спираються передатні важелі з гирьовою, вантажною і товарною площадками. Гирьовий і вантажний важелі утримуються зверху рівнобіжними тягами (струнками), прикріпленими шарнірами до корпусу вагів. Вантажний важіль площадки з'єднаний тягою із квадрантом, на якому укріплені дві стрілки. Квадрант являє собою нерів-ноплечовий важіль, що вільно обертається у межах прямого кута. Коли на вантажну площадку кладуть товар, то через важіль і тягу зусилля передаються квадранту і він обертається доти, доки не настає рівновага. Стрілки показують на шкалі циферблата масу товару.
Коли вантаж знімають, квадрант повертається у попереднє положення, і стрілки встановлюються на нулі. Під гирьовою площадкою розташована тарувальна камера, всередині якої є баласт (металічні дрібні предмети) для урівноваження ненавантажених ваг. Під вантажною площадкою знаходиться масляний заспокоювач, який призначений для регулювання коливань стрілки. Для встановлення вагів у горизонтальне положення використовуються гвинтові ніжки з контргайками та рівень, розташований на станині, - це спиртова
капсула з пухирцем повітря. Для перевірки горизонтального
положення вагів призначений рідинний рівень J5.
На циферблаті вагів нанесено шкалу, на якій зазначено мінімальну та максимальну межі, ціну поділок, тип вагів, найменування заводу-виготовлювача, товарний знак, заводський номер, номер стандарту і рік випуску. На кожусі встановлюють пломбу з довірчим клеймом, і зверху закривають металевим (алюмінієвим) ковпачком.
Установлення вагів за допомогою рівня (рис. 4.4).
Рис. 4.4. Положення повітряного пухирця
Ваги настільні розташовують на поверхні, що не прогинається (на 15-20 см від краю). Горизонтальне положення вагів регулюють за рівнем за допомогою гвинтових ніжок. Ваги встановлені горизонтально, якщо пухирець повітря знаходиться в центрі контрольного кільця, накресленого на склі. Для цього контргайки опускають униз, а ніжки підгвинчують до корпусу до упору. Переконавшись, що ваги спираються на всі чотири ніжки, перевіряють пухирець повітря рівня. Якщо він відхиляється від центру, то гвинтові ніжки, розташовані на протилежній від повітряного пухирця стороні, починають підгвинчувати, досягаючи встановлення його по центру. Гвинтові ніжки варто вивертати тільки попарно, і якщо пухирець повітря став у центрі кола, ніжки закріплюють контргайками. У правильно встановлених ненавантаже-них вагах стрілки повинні знаходитися на нульовій поділці циферблата. При відхиленні стрілки від нульової поділки, її встановлюють, регулюючи баласт у тарувальній камері. Якщо стрілка розташована на білому полі, то з тарувальної камери забирають частину баласту, якщо стрілка розташована на шкалі з поділками, то в тарувальну камеру додають баласт. Тарувати ваги дозволяється тільки в присутності адміністрації. Забороняється підганяти стрілку за допомогою гир, оскільки в цьому випадку показання вагів будуть неправильними. Встановивши ваги, перевіряють коливання стрілки. Згідно з ДСТ стрілка повинна робити не більше трьох - чотирьох коливань. Регулюють коливання масляним заспокоювачем, що знаходиться під вантажною площадкою.
Правила зважування на вагах. При зважуванні необхідно дотримуватися деяких правил. Перед зважуванням перевіряють правильність установки вагів за рівнем/ Стрілки повинні знаходитися на нульовій поділці,, робити три-чотири коливання і швидко повертатися до стану рівноваги. Товар у межах шкали зважують без гир. Якщо маса товару перевищує значення шкали циферблата, то користуються цілими гирями, які кладуть на гирьову площадку. Масу товару обчислюють, складаючи масу гир із показанням шкали циферблата. При зважуванні на вагах необхідно користуватися меншим числом гир. Зважувати товар треба чистою масою, тобто при зважуванні в пакувальному матеріалі (пакет чи папір) на гирьову площадку потрібно покласти такий самий пакет чи папір. Якщо відпускається товар у тару покупця (сметана, олія та ін.), спочатку зважують тару, називають її масу, потім зважують товар разом з тарою (вага брутто). Щоб визначити вагу нетто, необхідно з ваги брутто вирахувати вагу тари. Товар та гирі необхідно класти на ваги обережно. Забороняється різати і пакувати товар на площадці вагів, використовувати умовні гирі на вагах РН-10Ц13У. При зважуванні спочатку на ваги кладуть товар, а потім ставлять гирі.
Ваги настільні циферблатні РН-ЗЦ13У (одноплощадкові, з круглим циферблатом)
На вагах РН-ЗЦ13У (рис. 4.5) можна зважувати від 20 г до 3 кг. Маса вантажу, що зважується, визначається за показаннями стрілки на круглій шкалі циферблата.
Корпус вагів закритий кожухом. Круглий двосторонній циферблат має 600 поділок з ціною поділки 5 г та стрілки. Під вантажоприймальною площадкою знаходиться масляний заспокоювач для регулювання коливання стрілки. Тарокомпенсуючий пристрій з ручкою (розташований з боку продавця) служить для тарування стрілки і компенсації ваги тари. Ізолір, розміщений у нижній частині станини, призначений для закриття товарної (вантажної) площадки. Рівень знаходиться у центрі станини; він необхідний для перевірки горизонтального положення вагів. У деяких видів вагів вантажоприймальна площадка являє собою знімну шальку для овочів і фруктів.
Рис 4.5. Ваги настільні циферблатні
РН-ЗЦ13У:
1 - стрілка; 2 - струнка; 3 - зубчаста пара; 4 - шарнірний паралелограм;
5 - квадратний вимірювач сили;
6 - стяжка; 7 - вантажоприймальний
важіль; 8 - рівень; 9 - вантажопри-
ймальна площадка; 10 -тарувальна
камера; 11 - ізолір; 12 - шток
заспокоювача; 13 - головний важіль;
14 - плита; 75 - кожух;
16 - тарокомпенсатор;
17 -корпус
При підготовці до роботи відкривають ізолір вагів, стрілку циферблата встановлюють на нульову поділку шкали поворотом ручки таро-компенсатора, попередньо встановивши ваги за рівнем у горизонтальне положення. Короткочасним натисканням руки на платформу виводять ваги з рівноваги. Після двох-трьох коливань стрілка повинна зупинитися на нульовій поділці. У разі потреби компенсують тару масою не більше 400 г. Для цього її ставлять на платформу вагів і після того, як коливання стрілки припиняться, повертають ручку тарокомпенсатора, встановлюючи стрілку на нульовому значенні.
Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 10233 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!