Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Керівні органи Національного банку України



Відповідно до статті 8 Закону України «Про Націона­льний банк України» керівними органами Національного банку є Рада Національного банку України та Правління Національного банку України.

До складу Ради Національного банку входять члени Ради На­ціонального банку, призначені Президентом України та Верхов­ною Радою України. Голова Національного банку, який призна­чається на посаду Верховною Радою України за поданням Президента України, входить до складу Ради Національного бан­ку за посадою.

Членом Ради Національного банку може бути громадянин України, який має вищу економічну чи фінансову освіту або нау­ковий ступінь у галузі економіки та фінансів і при цьому має до­свід постійної роботи в органах законодавчої влади, або на керів­них посадах центральної виконавчої влади, або банківській установі, чи наукової роботи за фінансовою чи економічною те­матикою.

Президент України та Верховна Рада України призначають по сім членів Ради Національного банку.

Рада Національного банку має, зокрема, такі повноваження:

• відповідно до загальнодержавної програми економічного розвитку та основних параметрів економічного та соціального розвитку України розробляє Основні засади грошово-кредитної політики та вносить їх Верховній Раді України для інформуван­ня, здійснює контроль за їх виконанням.

• здійснює аналіз впливу грошово-кредитної політики Украї­ни на стан соціально-економічного розвитку України та розроб­ляє пропозиції щодо внесення відповідних змін до неї.

• затверджує Регламент Ради Національного банку України.

• затверджує кошторис доходів та витрат Національного бан­ку України і подає Верховній Раді України й Кабінету Міністрів України до 1 вересня поточного року прогнозовані відомості про сальдо кошторису для включення до проекту Державного бю­джету України на наступний рік.

приймає рішення про збільшення розміру статутного капіталу Національного банку.

• визначає аудиторську компанію для проведення аудиторсь­кої перевірки Національного банку, розглядає аудиторський ви­сновок та затверджує бухгалтерський баланс Національного бан­ку, публікує в офіційних друкованих засобах масової інформації щорічний баланс Національного банку.

• затверджує щорічно до 1 липня звіт про виконання кошто­рису Національного банку та розподіл прибутку за звітний бю­джетний рік.

• затверджує рішення Правління Національного банку про участь у міжнародних фінансових організаціях.

• вносить рекомендації Правлінню Національного банку в ме­жах розроблених Основних засад грошово-кредитної політики сто­совно: методів та форм прогнозування макропоказників економіч­ного й соціального розвитку України, а також грошово-кредитної політики; окремих заходів монетарного й регулятивного характеру та їх впливу на економічний і соціальний розвиток України; політи­ки курсоутворення та валютного регулювання; розвитку банківської системи та окремих нормативних актів з питань банківської діяль­ності; вдосконалення платіжної системи; інших питань, віднесених законом до компетенції Ради Національного банку.

• вносить рекомендації Кабінету Міністрів України стосовно впливу політики державних запозичень та податкової політики на стан грошово - кредитної сфери України.

• з метою забезпечення виконання Основних засад грошово- кредитної політики має право застосувати відкладальне вето що­до рішень Правління Національного банку з питань: диверсифі­кації активів Національного банку та їх ліквідності; лімітів поза­ балансових зобов'язань; формування резервів, покриття фінан­сових ризиків; порядку відрахувань доходів до Державного бю­джету України; мінімального розміру золотовалютних резервів; з інших питань, віднесених до її компетенції.

Рада Національного банку не може надавати рекомендації що­до доцільності призначення на посади чи звільнення з посад Го­лови Національного банку, членів Правління Національного бан­ку або давати персональну оцінку діяльності окремих посадових осіб Національного банку.

Правління Національного банку очолює Голова Національно­го банку. Кількісний та персональний склад Правління Націона­льного банку затверджується Радою Національного банку. Заступники Голови Національного банку входять до складу Правління за посадою.

Правління Національного банку:

1) приймає рішення:

• щодо економічних засобів та монетарних методів, необхід­них для реалізації Основних засад грошово-кредитної політики відповідно до прийнятих рішень Ради Національного банку з цих питань та необхідності забезпечення стабільності і купівельної спроможності національної валюти;

• про емісію валюти України та вилучення з обігу банкнот і монет;

• про зміну процентних ставок Національного банку;

• про диверсифікацію активів Національного банку та їх лік­відності;

• щодо лімітів позабалансових зобов'язань Національного банку;

• щодо розподілу прибутку та порядку відрахувань доходів до Державного бюджету;

• щодо мінімального розміру золотовалютних резервів Націо­нального банку;

• про встановлення лімітів операцій на відкритому ринку, які здійснює Національний банк;

• про перелік цінних паперів та інших цінностей, придатних для забезпечення кредитів Національного банку;

• про умови допуску іноземного капіталу до банківської сис­теми України;

• про встановлення економічних нормативів для банків;

• про розмір та порядок формування обов'язкових резервів для банків;

• про застосування заходів впливу до банків та інших осіб, ді­яльність яких перевіряється Національним банком відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»;

• про створення та ліквідацію підприємств, установ Націона­льного банку;

• про участь у міжнародних фінансових організаціях;

• про купівлю та продаж майна для забезпечення діяльності Національного банку;

• щодо встановлення плати за надані відповідно до закону по­слуги (здійснені операції);

2) подає на затвердження Раді Національного банку річний звіт Національного банку, проект кошторису доходів та витрат на наступний рік й інші документи і рішення відповідно до статті 9 Закону України «Про банки і банківську діяльність»; на вимогу Ради Національного банку надає для інформування бухгалтерсь­кі, статистичні та інші відомості щодо діяльності Національного банку та банківської системи України, необхідні для виконання її завдань;

3) визначає організаційні основи та структуру Національного банку, затверджує положення про структурні підрозділи та уста­нови Національного банку, статути його підприємств, порядок призначення керівників підрозділів, підприємств та установ;

4) затверджує штатний розпис Національного банку та фор­ми оплати праці;

5) установлює порядок надання банківських ліцензій банкам, інших ліцензій юридичним особам на здійснення окремих бан­ківських операцій, а також інших ліцензій та дозволів у випадках, передбачених законом;

6) видає нормативно-правові акти Національного банку;

7) затверджує Регламент Правління Національного банку;

8) виконує інші функції, що випливають із основної мети ді­яльності Національного банку.

Таким чином, Правління, на відміну від Ради Національного банку, яка визначає основні засади грошово-кредитної політики України, безпосередньо забезпечує реалізацію зазначеного на­прямку фінансової політики держави.

Голова Національного банку призначається на посаду Верхо­вною Радою України за поданням Президента України більшістю від конституційного складу Верховної Ради України строком на п'ять років. У разі не затвердження Верховною Радою України кандидатури, запропонованої Президентом України, питання ке­рівництва Національним банком, а також порядок внесення нової кандидатури регулюються Законом України «Про тимчасове ви­конання обов'язків посадових осіб, яких призначає на посаду за згодою Верховної Ради України Президент України або Верховна Рада України за поданням Президента України». Одна кандида­тура може вноситись не більше двох разів.

Голова Національного банку звільняється з посади Верховною Радою України за поданням Президента України у таких випадках:

• закінчення строку повноважень;

• набрання законної сили обвинувальним вироком суду у ско­єнні кримінального злочину;

у зв'язку з заявою про відставку за політичними або особис­тими причинами, поданою у письмовому вигляді та прийнятою Президентом України;

смерті або на підставі рішення суду про оголошення особи померлою або визнання безвісно відсутньою;

• припинення громадянства або виїзду за межі України на по­стійне місце проживання;

• за поданням Президента України в межах його конституцій­них повноважень.

Голова Національного банку України має такі повноваження:

1. Керує діяльністю Національного банку.

2. Діє від імені Національного банку і представляє його інте­реси без доручення у відносинах з органами державної влади, з банками, фінансовими та кредитними установами, міжнародними організаціями, іншими установами і організаціями.

3. Головує на засіданнях Правління Національного банку.

4. Підписує протоколи, постанови Правління Національного банку, накази та розпорядження, а також угоди, що укладаються Національним банком.

5. Розподіляє обов'язки між заступниками Голови Національ­ного банку.

6. Видає розпорядчі акти, обов'язкові до виконання усіма службовцями Національного банку, його підприємствами, уста­новами;

7. Приймає рішення з інших питань, що стосуються діяльності Національного банку, крім віднесених до виключної компетенції Ради Національного банку та Правління Національного банку.

8. Одноосібно несе відповідальність перед Верховною Радою України та Президентом України за діяльність Національного банку.





Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 840 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...