Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Правила уживання присудка у формі однини чи множини



1. При підметі, вираженому поєднанням числівника один (та інших числівників із ним) з іменником, присудок ставиться у формі однини: На роботу вийшов двадцять один працівник.

2. При підметі, вираженому поєднанням числівників два, три, чотири, обидва з іменниками, присудок ставиться в однині лише за умови використання безособової конструкції з дієслівними формами на -но, -то: Три заяви розглянуто за півгодини; але Три заяви розглянуті за півгодини.

3. При підметі, вираженому поєднанням числівників п’ять і більше з іменниками, присудок уживається як в однині, так і в множині, що залежить від значення предмета (предметів), вираженого підметом:

а) якщо підмет співвідноситься з пасивними предметами, які виступають у вигляді нерозчленованої, цілісної групи, то присудок переважно ставиться в однині: П’ять аудиторів увійшло до складу комісії;

б) якщо підмет називає групу предметів, кожний з яких діє активно, то присудок ставиться переважно у формі множини: П’ять слухачів написали роботу на «відмінно».

4. При підметі, вираженому поєднанням кількісного числівника й іменника на позначення неістоти (неживого предмета), присудок може стояти як в однині, так і в множині: П’ятнадцять комп’ютерів списано (списані) за цим актом.

5. При підметі, вираженому поєднанням іменника в родовому відмінку множини та неозначено-кількісного числівника або слова на позначення приблизної, відносної або точно не визначеної кількості предметів, що виконують певні дії (більшість, меншість, частина, багато, кілька, решта тощо), присудок уживають переважно у формі однини: Значна частина студентів відвідала виставку; Більшість положень цього законопроекту не відповідає Конституції.

6. При підметі, вираженому поєднанням іменника із займенниками зі значенням невизначеної кількості (хто, ніхто, дехто), присудок ставиться в однині: Дехто з працівників віддає перевагу активному відпочинку в горах; Ніхто з опозиційної фракції не відгукнувся на заклик президії.

Вправа 1. Запишіть подані словосполучення літерами, уставивши, де потрібно, відсутні букви; скорочення розшифруйте.

531 студент.. присутн.., 3 важлив.. закон.., у 4 розбит.. вікна, за півтор.. місяц.., 4 тиж..н.., від 78-х депутат.., 67 міл..нам т, 2 конкретн.. план.., 5 ½ г, за півтор.. р., 84 стільц.., 56-ма грн., до 2-х із половиною га, на півтор.. раз...

Вправа 2. Відредагуйте речення щодо правильності дієслівних форм при числівниково-іменних сполученнях. Перепишіть, записуючи цифри словами.

1. Кілька районів поступово поліпшує (-ють) дисципліну. 2. Більшість американських експертів прибула (-и, -о) в Україну. 3. Як зазначено в доповіді міністра, уже не одне, а декілька бандитських угрупувань знешкоджено (-і,-е). 4. 80 підприємців прибули (-о) на виставку. 5. У село повернулося (-ися) 11 молодих спеціалістів. 6. 4 керівники провідних відділів приїхали (-ло) на конференцію. 7. Решта пацієнтів теж обстежені (-а,-о).

Вправа 3. Розкрийте дужки, поясніть особливості зв’язку підмета з присудком.

1. Авто (йти) суцільним потоком. (О. Гончар). 2. На мене Капрі (вплинути) дуже добре (М. Коцюбинський). 3. Двадцятеро (обізватись), що (бачити) все теє (Г. Квітка-Основ’яненко). 4. Троє (повернути) ліворуч, загін (рушити) праворуч, у луги (С. Скляренко). 5. Жінка-сержант (побажати) доброї ночі, (лягти), (вкритися) шинеллю й одразу (заснути) (Ю. Яновський). 6. Ґанок маленького будиночка на дві квартири (заплести) троянди й сині дзвіночки (М. Рудь). 7. Там три верби (схилитися), мов (журитися) вони (Л. Глібов). 8. (Снитися) мені поле, вечори барвисті, береги пахучі рідного Дінця (В. Сосюра).

Вправа 4. Виправіть помилки.

Щиро дякую батька за його поради. Вiн зрадив менi у найскрутнiшу хвилину. Футболiсти «Зенiта» в цьому матчi зазнали поразку. Хiрургiчним втручанням йому тiльки завдали шкоду. Дiвчина хворiла ангiною. Наш край славиться на пiснi. Цей край багатий хлiборобами. Засоби масової iнформацiї невчасно проiнформували населенню про цю подiю.





Дата публикования: 2015-02-20; Прочитано: 742 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...