Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Правопис часток не, ні



Разом Окремо
Частка не
а) з будь-якими словами, якщо вони не вживаються без не: невтямки, негода, немовля, ненавидячи, нехтувати; б) з іменниками, прикметниками, прислівниками, якщо до них можна підібрати синонім без не: недруг (ворог), невеселий (сумний,), непокоїтися (хвилюватися,), недалеко (близько); в) у складі префікса недо-, який означає неповноту ознаки чи дії недоїдати, недооцінка, недолік, недозрілий, недоказаний; г) з дієприкметниками, які виконують функцію означення і не мають пояснювальних слів незакінчена праця, непрочитана книга, нез'ясовані питання. а) з усіма частинами мови при протиставленні: не поважати, а зневажати, не слава, а ганьба; не широка, а вузька; б) з дієсловами, дієприслівниками, числівниками, прийменниками, сполучниками, частками, з більшістю займенників, прислівників, а також із незмі­нюваними присудковими словами: не бачити, не підходячи, не до ладу, не зовсім, не від того, не можна, не треба, не має (дієслово,) але: немає (нема); в) з дієприкметниками, якщо вони мають будь-які пояснювальні слова або виконують роль присудка; г) з прикметниками, якщо вони мають пояснювальні слова з ні або далеко, аж ніяк, зовсім: не полоханий ніким, не бачений досі, не чуваний ніколи, ні до чого не здатний, зовсім не близький, аж ніяк не повний; д) Із словами, що пишуться через дефіс: не по-домашньому, не по-доброму.
Частка ні
а) з іменниками, прикметниками, прислівниками, які безні не вживаються: нісенітниця, нікудишній, нікчемний, ніяково; б) Із займенниками, якщо ніне відділяється прийменником і прислівниками: нікого (ні до кого), ніякий (ні у якого), ніде, ніколи, нінащо, ніяк. а) у реченні для заперечення наявності пред-мета чи ознаки, зокрема в деяких стійких сло-восполученнях без дієслова (присудка) що мають характер заперечного звороту: ні живий ні мертвий, ні місяця ні сонця,. ні сюди ні туди; б) як повторюваний єднальний сполучник: Дитина ще не вміє ні ходити, ні говорити; в) у складі займенників, якщо в непрямих від-мінках вона відділяється від займенників при-йменником: ні за що, ні на якому, ні в кого, ні з ким.

Вправа 11. Запишіть подані слова разом або окремо з не.

Не/щодавно, не/величка, не/відомий мені, не/года, не/втішна, не/врожай, не/завжди, не/зчутися, не/мов/бито, не/зважаючи на, не/кожний, не/вимовно, не/знайомий, не/нароком, не/забутній, не/дописана автором, не/благонадійний, не/добрати, не/тривкий, не/переконливий, не/дарма.

Вправа 11. З’єднайте, де потрібно, не зі словами. Поясніть написання частки не.

Не хотіти; не вгамований; не волячи; не зліченний; не перший; не тільки; не года; не званий гість; не весело, а сумно; не спростований досі факт; не внесений вазон; не настінний; не озорий; не відповідаючи; не ми; не збагненний; не врожай; не друг, а ворог; не до смаку; не добачати; не в’янучі квіти; бланк не заповнений; не біж; не осідланий кінь; не втямки; не відповісти; не письменний; не знайко; не порядок, а анархія; не винно; зовсім не оброблена земля; не стільки.

Ключ. У словах, які пишуться з часткою не разом, підкресліть четверту від початку букву й прочитаєте закінчення вислову Ж.-Ж. Руссо: «Правдиве серце –...».





Дата публикования: 2015-02-20; Прочитано: 4219 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...