Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Формування доходів і прибутку підприємства. Показники рентабельності продукції



Дохід підприємства є основним джерелом покриття його витрат та формування прибутку. Це один з найважливіших показників, який впливає на фінансовий стан підприємства.

Доходи підприємства формуються як від звичайної, так і від надзвичайної діяльності.

Під звичайною діяльністю розуміють будь-яку діяльність підприємства, а також операції, що її забезпечують або виникають унаслідок такої діяльності.

До надзвичайної діяльності підприємства відносять операції, які не відбуваються часто і відрізняються від звичайних операцій, (пожежі, стихійні лиха, техногенні аварії тощо).

Звичайна діяльність підрозділяється на операційну та іншу операційну, зокрема фінансову і інвестиційну діяльність.

Доходи підприємства від звичайної діяльності формуються за рахунок доходів від операційної діяльності і доходів від іншої діяльності.

Доходи від операційної діяльності складаються з доходів (виручки) від основної діяльності (реалізації продукції, товарів, робіт послуг) та інших операційних доходів (орендна плата за майно; дооцінка вартості запасів матеріальних цінностей, які знаходяться на складі підприємства; дохід від операційних курсових різниць.

Доходи від іншої діяльності включають: дохід від участі в капіталі; інші фінансові доходи (дивіденди, відсотки та інші доходи від фінансової оренди та інші доходи від фінансових інвестицій); інші доходи (реалізація необоротних активів і майнових комплексів, фінансових інвестицій; безкоштовно отриманих матеріальних і нематеріальних цінностей, дооцінка вартості основних фондів тощо).

Основними чинниками, які впливають на величину виручки від реалізації продукції, є обсяг виробництва продукції, її асортимент, якість, ритмічність роботи підприємства.

Прибуток – це та частина чистого доходу, що залишається підприємству після відшкодування всіх витрат, пов'язаних з виробництвом, реалізацією продукції та іншими видами діяльності.

В умовах ринку прибуток є основним джерелом всіх фінансових ресурсів підприємства. Величина прибутку характеризує фінансові результати роботи підприємства і визначає його фінансовий стан.

Основні функції прибили наступні: дозволяє оцінка результату господарської діяльності підприємства; є джерелом самофінансування і розвитку підприємства, винагороди його засновників (власників), формування надходжень до бюджету країни; виступає критерієм доцільності ухвалення господарських рішень.

Розрізняють такі найважливіші види прибутку:

1. Маржінальний прибуток – різниця між чистим доходом підприємства і змінними витратами.

2. Валовий (балансовий) прибуток – різниця між чистим доходом від реалізації продукції і собівартістю реалізованої продукції.

3. Операційний прибуток – це балансовий прибуток, скоригований на різницю інших операційних доходів і операційних витрат.

4. Прибуток від звичайної діяльності – це операційний прибуток, скоригований на величину фінансових та інших доходів і фінансових та інші витрати.

5. Чистий прибуток – це прибуток, що надходить у розпорядження підприємства після сплати податку на прибуток.

Таким чином, прибуток підприємства формується за рахунок таких джерел:

- прибуток від реалізації продукції (прибуток від операційної діяльності). Він визначається як різниця між виручкою від реалізації продукції (без урахування податку на додану вартість і акцизного збору) та повною собівартістю продукції;

- прибуток від продажу майна включає прибуток від продажу матеріальних (основних фондів), нематеріальних активів, цінних паперів інших підприємств тощо; визначається як різниця між ціною продажу та балансовою (залишковою) вартістю об'єкта, який продається;

- прибуток від нереалізаційних операцій – це прибуток від спільної діяльності підприємств, відсотки за придбаними акціями, облігаціями та іншими цінними паперами, штрафи, що сплачуються іншими підприємствами за порушення договірних зобов'язань, доходи від володіння борговими зобов'язаннями, роялті.

Чистий прибуток, використовується, підприємства у двох напрямах:

1. Фонд нагромадження (реінвестований прибуток) – створення резервного фонду, фонду розвитку виробництва, інвестиційні потреби.

2. Фонд споживання – виплати власникам, акціонерам, матеріальні заохочення персоналу за результатами роботи, вирішення соціальних проблем.

Фінансовий стан підприємства можна оцінити за допомогою таких груп показників: ліквідності, платоспроможності, прибутковості, ефективності використання активів.

Рентабельність – це відносний показник, який характеризує рівень ефективності (прибутковості) діяльності підприємства.

Розрізняють такі показники рентабельності.

1. Рентабельність окремих видів продукції (Рі):

(1.33)

де Ці, Сі – відповідно ціна і повна собівартість і – го виробу.

2. Рентабельність продукції (Рп) – характеризує ефективність витрат на її виробництво і збут і визначається:

(1.34)

де Преал, Среал – відповідно прибуток від реалізації продукції і повна її собівартість.

3. Рентабельність виробництва – загальна (Рв..заг) і розрахункова (Рв.розр), визначаються за формулами

(1.34)

де Пбал, Пч – відповідно прибуток балансовий і чистий; Св.ф – середньорічна вартість виробничих фондів.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 4021 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...