Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Завдання 7



У місті 5,5 тис. чоловік безробітних, котрі мають право на одержання допомоги по безробіттю. Розмір допомоги складає 75 % від середньої заробітної плати, що по місту дорівнює приблизно 670 грн. Середній термін виплати допомоги – 2 місяці, після чого, як правило, безробітний або одержує роботу, або направляється на перепідготовку. Оскільки кожен працівник у середньому утримує одного непрацездатного, це підвищує розмір допомоги на 10 %. Визначите, яка сума з фонду зайнятості знадобилася на виплату допомоги.

Ключові терміни і поняття

Безробітні – працездатні громадяни працездатного віку, які з незалежних від них причин не мають підходящої роботи, заробітку, зареєстровані у державній службі зайнятості та отримують відповідну грошову допомогу, дійсно шукають роботу та здатні приступити до неї.

Вимушена неповна зайнятість – зайнятість працівників, які в поточному році перебували в адміністративних відпустках без збереження заробітної плати або працювали в режимі неповного дня (тижня).

Депресія (застій) – фаза економічного циклу (може бути тривалою), протягом якої завершується формування умов для пожвавлення економічної діяльності

Добровільне безробіття – безробіття, зумовлене тим, що робітники не хочуть працювати за пропоновану їм заробітну плату, але стали б до роботи, якби зарплата була вищою.

Зайнятість – діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих і суспільних потреб, яка приносить їм дохід у грошовій чи іншій формі.

Економічна криза — різке зменшення обсягів виробництва, яке починається поступово зі звуження ділової активності.

Економічне зростання – процес кількісного збільшення та якісного вдосконалення результатів і факторів виробництва на макрорівні.

Економічний цикл (хвиля) – періодичне коливання економічної активності; період від початку однієї економічної кризи до наступної.

Інвестиції – сукупність витрат, що реалізуються у формі довгострокових вкладень капіталу в різні галузі та сфери економіки.

Інвестування – збільшення обсягу функціонуючого капіталу за рахунок нагромаджених засобів від прибутку та інших доходів.

Людський капітал – запас у людини здоров'я, знань, навичок, здібностей, мотивацій, які сприяють зростанню продуктивності її праці і впливають на збільшення доходів (заробітків).

Моделі економічного зростання – схеми (концепції) аналізу місця і ролі факторів виробництва в економічному зростанні, тобто інструменти.

Нагромадження капіталу – процес перетворення (метаморфоза) господарюючим суб'єктом частки отриманого доходу (прибутку) у капітал для подальшого розвитку своєї бізнесової справи.

Особистий фактор виробництва – робоча сила, яку розглядають у контексті її зв'язку із засобами виробництва, що за своїм характером є об'єктивними факторами виробництва.

Повна зайнятість – використання всіх придатних для цього ресурсів; характеризується достатністю робочих місць для тих, хто потребує оплачуваної роботи, бажає і здатен працювати.

Рівень безробіття – виражене у процентах відношення чисельності безробітних до чисельності робочої сили (включаючи й безробітних).

Структурне безробіття – невідповідність між пропонуванням і попитом на працівників.

Сукупна робоча сила – кооперація індивідуальних робочих сил у певній суспільне комбінованій формі.

Темпи економічного зростання – швидкість зростання факторів, показників і результатів виробництва.

Фактори економічного зростання – залучені до процесу виробництві ресурси.

Фрикційне безробіття – безробіття, що виникає внаслідок постійного руху населення між видами праці, регіонами, а також на різних стадіях життєвого циклу.

Циклічне безробіття – безробіття, викликане спадом, тобто тією фазою економічного циклу, коли виробництво і сукупний попит абсолютно скорочуються.

Циклічність розвитку економіки – рух від однієї макроекономічної рівноваги в масштабі економіки в цілому до іншої.

Теми для підготовки доповідей

1. Роль інвестицій в економічному зростанні.

2. Науково-технічна революція та її роль в економічному зростанні.

3. Теорії і моделі економічного зростання.

4. Особливості розвитку економіки Україні.

5. Проблеми зайнятості та відтворення робочої сили в Україні.

6. Теорії зайнятості.

7. Вирішення проблеми безробіття в Україні.

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 3, 4, 5, 7


Семінарське заняття 12

Тема 13. Господарський механізм у системі суспільного відтворення. Держава та її економічні функції

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з проблем сутності та структури сучасного господарського механізму.

План семінарського заняття

1. Господарський механізм в економічній системі держави.

2. Економічні функції держави та їх роль у суспільному відтворенні.

3. Фінансова та податкова системи. Державний бюджет і бюджетний дефіцит.

4. Механізм грошово-кредитного регулювання.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

У першому питанні необхідно з’ясувати економічний зміст та елементи господарського механізму, здійснити їх аналіз.

У третьому питанні розглядається важлива сторона економічної політики держави – її фіскальна політика, тобто політика державних видатків і оподаткування. Слід врахувати, що доходи держава може одержувати також за рахунок мита, зовнішньоекономічної діяльності, прибутків від державних підприємств. Важливо проаналізувати вплив фіскальної політики в різних умовах на рівень доходів, зайнятість та інфляцію.

Особливу увагу слід приділити аналізу доходів і видатків державного бюджету, використовуючи статистичні дані по Україні. Доцільним буде звернути увагу на особливості формування державного бюджету і шляхів подолання його дефіциту в умовах перехідного періоду до ринковою економіки. Разом із тим, вивчення цієї проблеми слід почати з визначення сутності і необхідності оподаткування (для покриття видатків держави, перерозподілу доходів). При аналізі видів податків треба вивчити їх функції та принципи. Доцільно розглянути й податкову систему України, проблеми її становлення і розвитку, вплив на підприємницьку діяльність.

При розгляді останнього питання необхідно з’ясувати сутність, методи і основні напрямки грошово-кредитної політики, проаналізувати особливості її проведення в Україні.


Проблемні питання

1. Як держава за допомогою фіскальної політики може впливати на зайнятість і рівень інфляції?

2. Проаналізуйте доходи і видатки державного бюджету України на основі статистичних даних, які тенденції при цьому ви помітили?

3. В якій мірі потреби держави повинні задовольнятись за рахунок державного або приватного сектора?

4. Які пріоритети повинні враховуватись при визначенні видатків державного бюджету України? Чи доцільно за рахунок росту податків підтримувати нерентабельні підприємства?

5. Які види податків мають найбільш негативний вплив на розвиток підприємництва, зокрема на його інвестиційну політику?

6. Який вплив має акциз на рівень доходів різних груп населення?

7. Які шляхи скорочення видатків державного бюджету України?

Ситуаційні завдання





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 273 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...