Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Завдання 10. На трьох однакових за родючістю ділянках, але розташованих на різній відстані від ринку збуту, при однакових витратах на виробництво одержано однаковий



На трьох однакових за родючістю ділянках, але розташованих на різній відстані від ринку збуту, при однакових витратах на виробництво одержано однаковий урожай. Транспортні витрати, пов’язані з реалізацією продукції на першій ділянці становлять 2200, на другій – 1200, на третій – 200 грошових одиниць. Визначте величину диференціальної ренти І на середній і кращій земельних ділянках.


Ключові терміни і поняття

Агропромисловий комплекс (АПК) – сукупність галузей, зайнятих виробництвом продукції сільського господарства, її зберіганням, переробкою і доведенням до споживача.

Земельна рента – економічна категорія, що виражає економічні відносини, пов'язані з формами власності на землю та її використанням, економічна форма реалізації права власності на землю. В умовах ринкової економіки може виступати у формі диференціальної, абсолютної та монопольної ренти.

Земельний кадастр – сукупність відомостей про природний, господарський та правовий стан земель. Включає дані щодо реєстрації землекористувань, обліку родючості та якості земель, бонітування ґрунтів та економічної оцінки землі.

Земельні відносини – економічні відносини в суспільстві, пов'язані з володінням і користуванням землею як головним засобом виробництва в сільському господарстві.

Землеволодіння – володіння землею на праві власності, що історично виступає в різних формах.

Землекористування – умови, порядок і форми господарського використання землі особами або колективами, які не мають на неї права землеволодіння.

Капітал – авансовані підприємцями у виробництво товарів засоби виробництва, грошові ресурси, засоби на оплату найманої праці, які в процесі своєї продуктивної взаємодії забезпечують зростання вартості та збагачення підприємців.

Оренда землі – форма землекористування, за якою власник ділянки землі передає її на певний строк іншій особі (організації) для ведення господарства за винагороду (орендну плату).

Орендна плата – грошові суми, що їх сплачують орендарі за користування орендованою землею та майном за договором оренди.

Підприємництво – самостійна, ініціативна, творча і на власний ризик здійснювана діяльність суб'єктів різних форм власності з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і торгівлі з метою Держання прибутку.

Перетворення грошей у капітал – запуск грошей у обіг для наживи, тобто для одержання грошової суми більшої ніж первісне вкладена.

Сільське господарство – одна з основних сфер матеріального виробництва; вирощування сільськогосподарських культур і розведення сільськогосподарських тварин для забезпечення населення продуктами харчування, а промисловості – сировиною.

Ціна землі – грошова сума, яку одержує власник землі за реалізацію земельної ділянки. Величина ціни землі залежить від розміру земельної ренти і рівня позичкового процента. Ціна землі є капіталізованою земельною рентою.


Теми для підготовки доповідей

1. Земельна рента в сучасному агропромисловому виробництві.

2. Ціна землі та фактори, що визначають її динаміку.

3. Проблеми становлення фермерства в Україні.

4. Аграрна політика. Державна підтримка сільськогосподарського виробництва

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 4, 5, 7, 17

Семінарське заняття 10

Змістовий модуль 3. Держава в системі суспільного відтворення

Тема 11. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з основних теоретичних положень результатів функціонування національної економіки: соціально-економічний зміст, форми, структура і методи обчислення суспільного продукту; аналіз розподільчих відносин та їх місце у відтворювальному процесі.

План семінарського заняття

1. Суспільний продукт, форми, і методи обчислення в системі національних рахунків.

2. Суть і види економічного відтворення: просте і розширене.

3. Розподільчі відносини та їх місце у відтворювальному процесі.

4. Тіньовий сектор в економіці України.

5. Національне багатство і його структура.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Для аналізу економічних явищ і процесів, складних господарських взаємозв’язків необхідна система надійних взаємозумовлених показників. В економічній теорії та в господарській практиці використовують різні форми виміру суспільного продукту. До їх числа відносяться: ВВП, ЧВП, НД. Вони відображають обсяги внутрішнього (національного) виробництва і дохід за певний період та допомагають виявити фактори, що впливають на функціонування суспільного господарства. Така різноманітність форм і способів виміру результатів народногосподарської діяльності зумовлена різними теоретичними підходами до характеристики суспільного виробництва, різною методикою статистичних розрахунків, різними стадіями руху суспільного продукту в процесі економічного кругообігу.

Аналіз стану національної економіки, зокрема обсягу виробництва та факторів, що його зумовлюють, є основою для прийняття державних рішень. Тому важливо з’ясувати, які з показників найбільш повно відображають економічний стан держави як в коротко-, так і в довготерміновому періоді. Відповідь на ці питання можна одержати на основі вивчення соціально-економічного змісту національного продукту. Слід врахувати, що грошові показники національного продукту у зв’язку з інфляцією (дефляцією) не відображають реальної картини змін в економіці. Вивчення категорій номінального та реального продукту допоможе знайти вихід з цього становища при допомозі дефлятора.

Третє питання розглядається на основі аналізу поведінки людей з різним доходом стосовно поділу його на споживання і збереження. За допомогою відповідних графіків з’ясуйте суть граничної схильності до споживання і заощадження, їх взаємозалежність.

У четвертому питанні особливу увагу необхідно приділити розмірам тіньового сектора та його основним складовим елементам. Докладно потрібно проаналізувати шляхи подолання тінізації економіки.

В останньому питанні необхідно розкрити основні складові національного багатства та проблеми його відтворення.

Проблемні питання

1. Поясніть, чим зумовлено перехід від системи балансів народного господарства до системи національних рахунків?

2. У чому полягає проблема пропорційності в системі суспільного відтворення?

3. У чому виражається інтенсифікація економіки?

4. Якими показниками можна охарактеризувати результати функціонування національної економіки?

5. Назвіть мотивацію населення при відкладенні грошових коштів для збереження. У яких формах воно здійснюється?

6. Охарактеризуйте основні елементи національного багатства.

Ситуаційні завдання





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 737 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...