Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Завдання 5. Валовий суспільний продукт – 300 млн



Валовий суспільний продукт – 300 млн. грн., вартість спожитих предметів праці – 50 млн. грн., вартість спожитих засобів праці – 30 млн. грн. Розрахуйте величину національного доходу.

Ключові терміни і поняття

Валовий внутрішній продукт (ВВП) – сукупна вартість кінцевих товарів і послуг, вироблених у поточному періоді на території країни, незалежно від національної належності підприємств.

Валовий національний продукт (ВНП) – сукупна вартість кінцевих товарів і послуг, створених за певний період вітчизняними підприємствами в країні та за її межами.

Валовий суспільний продукт (ВСП) – сукупність усіх матеріальних благ і послуг, створених у суспільному виробництві, як правило, за рік.

Відтворення – постійне відновлення та повторення процесу виробництва.

Гранична схильність до споживання – величина додаткового споживання, яку спричиняє одна додаткова гривня доходу.

Доходи – грошові кошти, що отримують домогосподарства, фізичні та юридичні особи за результатами господарської діяльності, використання власності чи у формі соціальних виплат, громадських внесків тощо.

Доходи від власності – доходи, які отримують власники від продуктивного використання землі, капіталу, майна (орендна плата, процент, дивіденд).

Доходи від індивідуальної трудової власності – доходи, які отримують громадяни від самостійної трудової діяльності (за надання послуг чи реалізацію товарів, що вироблені індивідуально).

Заощадження – частина доходу, що не споживається.

Екстенсивний тип відтворення – нарощування обсягів виробництва за рахунок додаткового залучення засобів виробництва і збільшення кількості робітників.

Інтенсивний тип відтворення – нарощування обсягів виробництва за рахунок більш раціонального використання всіх видів ресурсів на основі науково-технічного прогресу.

Національне багатство – сукупність матеріальних благ, створених працею людей за весь період існування країни, залучених до господарського обороту природних ресурсів і нагромаджених культурних і духовних цінностей.

Національний дохід (НД) – за сучасною методологією – це ЧВП, зменшений на величину непрямих податків на бізнес.

Номінальний ВВП – ВВП, обчислений у поточних цінах.

Просте суспільне відтворення – повторення процесу суспільного виробництва в незмінних масштабах.

Податки – обов'язкові нормовані платежі, що вилучаються державою в бюджет за встановленими нею розмірами з фізичних та юридичних осіб.

Податки непрямі – податки на товари та послуги, що встановлюються у вигляді надбавки до ціни або тарифу.

Податкова декларація – заява платника податків про отримані доходи, як правило, за поточний рік.

Прожитковий мінімум – розмір грошових коштів, що необхідний для підтримки життєдіяльності людини та відновлення його робочої сили.

Реальний ВВП – ВВП, обчислений у постійних цінах.

Розширене суспільне відтворення – відтворення суспільного виробництва, яке з року в рік повторюється у зростаючих масштабах.

Тіньова економіка – приховані господарськими та інституціональними одиницями види діяльності, що офіційно не обліковуються державними органами.

Чистий внутрішній продукт (ЧВП) – ВВП, зменшений на величину амортизаційних відрахувань.

Чистий продукт (ЧП) – за класичною методологією – новостворена вартість за рік, або національний дохід.

Теми для підготовки доповідей

1. Вплив тіньового сектора на економічне відтворення.

2. Масштаби і особливості тіньової економіки в Україні.

3. Проблеми розширеного відтворення національного багатства України.

4. Державне регулювання розподілу доходів.

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 3, 4, 5, 7

Семінарське заняття 11

Тема 12. Економічний розвиток. Економічні цикли. Зайнятість та відтворення робочої сили

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з теорії економічного зростання та циклічного розвитку економіки; проблем безробіття і зайнятості населення і регулювання її в сучасних умовах.

План семінарського заняття

1. Економічне зростання, його показники та чинники.

2. Економічні коливання: їх причини, види та наслідки. Теорії економічного циклу.

3. Антикризова політика. Прогнози економічної активності.

4. Зайнятість населення і державне регулювання її в сучасних умовах.

5. Причини, види, форми і наслідки безробіття.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Ця тема є логічним продовженням попередньої теми, вона розкриває важливі економічні закономірності в умовах змінювання виробничого потенціалу. При її розгляді слід з’ясувати показники економічного зростання та фактори, що його зумовлюють, а також основні теорії економічного зростання. Важливо також розібратися, яку роль у процесі економічного зростання відіграють нагромадження та інвестиції, проаналізувати взаємозв’язок між інвестиціями та економічним розвитком, враховуючи, що інвестиції, в свою, чергу залежать від доходів.

При опрацюванні третього питання необхідно з’ясувати, за допомогою яких показників аналізується циклічність, які існують характерні особливості кожної фази циклу щодо обсягу виробництва, цін, зайнятості та попиту на кредит. При розгляді причин циклічності треба проаналізувати сутність як окремих теорій, так і екстернальних та інтернальних підходів.

У третьому питанні слід з’ясувати значення прогнозу економічної ефективності (для уряду та підприємств), на основі чого цей прогноз може складатись і як використовуватись при проведенні антикризової політики. Дане питання доцільно розглянути за допомогою відповідних публікацій у періодичних виданнях.

Розгляд четвертого та п’ятого питання передбачає аналіз взаємозв’язку зайнятості, виробничого потенціалу й ефективності виробництва, вивчення причин, форм та шляхів зменшення безробіття.

У останньому питанні слід розглянути проблеми повної та неповної зайнятості, а також умови, що забезпечують раціональність зайнятості.

Причини безробіття можна проаналізувати на основі вивчення класичної теорії безробіття кейнсіанського підходу. Окрім того, треба дати визначення всіх можливих типів безробіття, проаналізувати його соціально-економічні наслідки. При цьому важливо зрозуміти, що для суспільства небезпечним є не саме безробіття, а відсутність механізму його регулювання, надійного захисту безробітних. Подумайте, які фактори визначають рівень і структуру безробіття.

Проблемні питання

1. Що спільного і в чому відмінність понять “розширене відтворення”, “економічне зростання” та “економічний розвиток”?

2. Які основні типи економічного зростання?

3. Як ви вважаєте, чи має негативні наслідки економічний розвиток?

4. Чому для різних країн оптимальними є різні темпи економічного зростання?

5. Як ви вважаєте, які фактори економічного зростання принесуть на сучасному етапі найбільшу результативність в Україні?

6. Які аргументи ви можете назвати “за” і “проти” збереження, зокрема в період депресії або економічного росту?

7. Дайте характеристику видів та фаз циклу. Чи є економічна криза в Україні фазою економічного циклу?

8. Які теорії циклу ви знаєте? Які особливості їх класифікації?

9. Проаналізуйте систему антикризових заходів уряду України.

10. У чому полягає взаємозв’язок повної та ефективної зайнятості населення? Назвіть критерії та їх показники.

11. Які прояви негативних соціально-економічних наслідків безробіття та шляхи їх подолання?

12. Що таке система соціального захисту населення у сфері зайнятості?

Ситуаційні завдання





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 285 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...