Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Корекція поведінки важковиховуваних дітей у позаурочній виховній діяльності



Девіантні підлітки є учасниками не тільки навчально-пізнавальної, але й інших видів діяльності: суспільно-корисної, трудової, спортивно-оздоровчої, художньо-естетичної, ігрової. Проте частка їх участі в цих видах діяльності і сила впливу останніх на формування і розвиток осо­бистості підлітків різна.

Діяльність стає цікавою і значущою для підлітків, якщо вона викликає задоволення, почуття досягнення наміченої мети. Не менш значущим для ефективності корекційного впливу різних видів діяльності на підлітків є включення їх в позицію активних учасників тих чи інших заходів.

Корекційна спрямованість позаурочної виховної роботи полягає в тому, що педагогічно занедбаним і важковиховуваним підліткам нада­сться можливість задовольнити свої інтереси, реалізувати потреби, проявити здібності, оцінити самих себе і бути оціненими іншими, на­решті, спробувати знайти оптимальний варіант взаємин з однолітками і вчителями, обрати прийнятну форму поведінки.

Позаурочна виховна діяльність (на відміну від навчально-пізнавальної) надає підліткові не тільки свободу вибору дії, але і ство­рює умови для тренування певних емоційно-вольових і етично-поведінкових якостей, виконання загальноприйнятих вимог, дотриман­ня норм міжособистісних відносин.

Корекційно-виховний потенціал позаурочної діяльності залежить від її характеру і змісту, від того місця, яке вона займає в єдиному педагогіч­ному процесі, від тих завдань, які вирішуються під час її здійснення. Так,

наприклад, суспільно корисна і трудова діяльність вирішує завдання роз­витку пізнавального інтересу до різних видів праці, озброєння школярів трудовими вміннями і навичками, формування основ культури розумової і фізичної праці, позитивного ставлення до праці як вищої цінності, наре­шті, виховання в учнів високих моральних якостей: працьовитості, цілес­прямованості, діловитості, відповідальності, почуття обов'язку.

Але якщо в реалізації завдань трудового виховання школярів ми спираємося на загальнопедагогічні принципи, враховуємо вікові та індивідуальні особливості школярів, то в корекційно-педагогічній роботі крім обліку рівня і ступеня педагогічної занедбаності, характеру девіа­цій у поведінці підлітка ми не повинні забувати про доступність і посильність даного виду праці для неповнолітніх, поєднання її суспільної значущості з особистими інтересами підлітка, індивідуальні та колек­тивні форми трудової діяльності, їх відповідність завданням корекцій-но-педагогічної спрямованості навчально-виховного процесу школи.

Художньо-естетична діяльність спрямована на розвиток здатності особистості до повноцінного сприйняття і правильного розуміння пре­красного в мистецтві і дійсності, на вироблення системи художніх уяв­лень, поглядів і переконань, на виховання у школярів прагнення і умінь 1 вносити елементи прекрасного в усі сфери життя.

Участь в етично-правовій діяльності формує систему знань про етичні норми і правила, сприяє розвитку правильного ставлення до інших людей, до самого себе, до своєї праці, природи, моральних норм і загальнолюдських цінностей.

Разом з тим позаурочна виховна діяльність сама по собі не вирі­шує проблем попередження відхилень у поведінці підлітків, у подолан­ні недоліків розвитку особистості дитини. Для того, ця діяльність реалі­зувала свій корекційно-розвивальний потенціал, компенсаційний і реа­білітаційний заряд, вона повинна бути відповідним чином організована і педагогічно інструментована, забезпечена загальнопедагогічними і спеціальними методами, прийомами, засобами.

Завдання 2

Систематизуйте методичні підходи до ранньої профілактики девіан-тної поведінки. Викладіть свою точку зору у рекомендаціях для вчи­теля та класного керівника.

Захаров А.И. Как предупредить отклонение в поведении ребёнка. -М., 1986. Раттер М. Помощь трудным детям. - М., 1987.

Завдання З

Робота в творчих групах.

Складіть програму позаурочної виховної роботи, що має корекційну спрямованість.

I група: соціально-трудове виховання.

II група: художньо-естетична діяльність.


група: морально-етичне виховання.

IIIгрупа: правове виховання.

IVгрупа: фізкультурно-оздоровча діяльність.

V група: розвиток психологічної стійкості до важких ситуацій.

VII група: профілактика станів залежності, формування критичного ставлення до соціально шкідливих звичок.

VIIIгрупа: формування навичок спілкування.

IXгрупа: розвиток пізнавальних функцій (пам'яті, уваги, мислення).

X група: формування навичок саморегуляції.

XI група: естетичне виховання.

Алгоритм програми:

Якщо мета виховання полягає у

то засобами її досягнення є

плануємо такі етапи виховного процесу

розраховуємо на такий результат

можливі утруднення та небажані явища

проектуємо такі форми роботи





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 1258 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...