Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Класифікація освітлення



При освітленні виробничих приміщень використовують:

—природне освітлення, котре створюється прямими соняч­ними променями та розсіяним світлом небосхилу і яке змінюється залежно від географічної широти, пори року, доби, ступеня хмарності та прозорості атмосфери;

—штучне освітлення, створюване електричними джерелами світла;

—комбіноване освітлення, за якого недостатнє за нормами природне освітлення доповнюється штучним.

Природне освітлення поділяється на бічне (одно- або двобіч­не), здійснюване через світлові отвори в зовнішніх стінах; верхнє, що здійснюється через аераційні та захисні ліхтарі, отвори в дахах та перекриттях; комбіноване - поєднання верхнього та бічного освітлення.

Штучне освітлення за конструктивним виконанням под­іляється на два види — загальне та комбіноване. Система загаль­ного освітлення використовується в приміщеннях, де по всій площі виконуються однотипні роботи. Розрізняють загальне рівномір­не освітлення, світловий потік розподіляється рівномірно по всій площі приміщення без урахування розташування робочих місць.


і загальне локалізоване освітлення (з урахуванням розташування робочих місць).

При виконанні точних зорових робіт (слюсарні, токарні, фре­зерні, контрольні тощо) в місцях, де обладнання створює глибокі, різкі тіні або робочі поверхні розташовані вертикально, поряд із загальним освітленням застосовується місцеве освітлення. Су­купність місцевого та загального освітлення називається комбіно­ваним. Застосування лише місцевого освітлення не допускається з огляду на небезпеку виробничого травматизму.

За функціональним призначенням штучне освітлення по­діляється на робоче, аварійне і спеціальне, котре в свою чергу кла­сифікується як охоронне, чергове, евакуаційне, бактерицидне, еритемне тощо.

Робоче освітлення призначене для забезпечення виробничого процесу, проходу людей, руху транспорту та є обов'язковим для всіх виробничих приміщень.

Аварійне освітлення влаштовується для продовження роботи у випадках, коли раптове відключення робочого освітлення по­рушує нормальне обслуговування обладнання, що може викли­кати вибух, пожежу, отруєння людей, порушення технологічно­го процесу тощо. Мінімальна освітленість робочих поверхонь при аварійному освітленні має становити 5% від нормованої освітле­ності робочого освітлення, але не менше ніж 2 лк.

Евакуаційне освітлення призначене для забезпечення евакуації людей з виробничого приміщення при аваріях та вимкненні робо­чого освітлення і влаштовується в місцях, небезпечних для проходу з виробничих приміщень, в котрих працює понад 50 чол. Мінімальна освітленість на підлозі основних проходів та на схо­дах при евакуаційному освітленні повинна бути не менше ніж 0,5 лк, а на відкритих майданчиках - не менше ніж 0,2 лк.

Охоронне освітлення влаштовується вздовж меж території, кот­ра охороняється спеціальним персоналом. Найменша освітленість У нічний час — 0,5 лк. Сигнальне освітлення застосовується для фіксації меж небезпечних зон, вказує на наявність небезпеки, або безпечний шлях евакуації.

До виробничого освітлення можна віднести бактерицидне та еритемне освітлення. Бактерицидне освітлення створюється для знезараження повітря, питної води, продуктів харчування. Най­більшу бактерицидну дію справляють ультрафіолетові промені з


довжиною хвилі 0,254—0,257 мкм. Еритемне опромінювання влаштовується у виробничих приміщеннях, де недостатньо со­нячного світла. Максимальний еритемний вплив справляють елек­тромагнітні промені з довжиною хвилі 0,297 мкм.

Природне та штучене освітлення регламентується СНиП II-4-79. Штучне освітлення нормується мінімальною освітлені стю Етіп залежно від характеру зорових робіт, фону, контрасту об'єкта з фоном, типу джерела світла.

Гігієна праці вимагає в першу чергу максимального викорис­тання природного освітлення, оскільки денне світло краще сприіі мається органами зору.

Як критерій оцінки природного освітлення існує відносна ве­личина — коефіцієнт природної освітленості:

Правильна організація освітлення передбачає не лише дотри­мання норм освітленості, котрі регламентують мінімальну освіт­леність для кожного виду робіт, а й дотримання гігієнічних вимог до якості освітлення, таких як рівномірність освітлення робочої поверхні, обмеження надмірної яскравості, блиску, осліплюваль-ної дії, різких тіней та контрасту.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 496 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...