Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Роль упаковки в сучасному житті



Пакувальна індустрія будь-якої держави не тільки відображає стан її економіки, розвиток промисловості, сільського господарства і сфер послуг, але і віддзеркалює різні соціальні, суспільні та інші явища. Ці фактори багато в чому визначають тенденцію в розвитку виробництва пакувальних матеріалів та обладнання.

Однією із найважливіших функцій, що виконує упаковка, є збереження в кількісному і якісному вигляді пакованої продукції під час її транспортування, складування та реалізації. А тому процеси пакування є найвідповідальнішими стадіями виробничого процесу під час підготовки продукції до реалізації.

Сьогодні широкого вжитку мають десятки тисяч виробів із різноманітними фізико-механічними і біологічними властивостями. Для вирішення задач ефективної їх реалізації розроблені в не меншій кількості і відповідні технології пакування.

Реалізація технологій і способів пакування можлива за наявності відповідного рівня технічних засобів. До таких засобів можна віднести: машини автоматичної і напівавтоматичної дії, агрегати, автоматизовані потокові лінії тощо.

Важливою характеристикою ринкової економіки є ефективна реалізація товару. Забезпечити її можна лише за рахунок поєднання високої якості та новітніх технологій пакування. Товари багатьох галузей промисловості (харчової, хімічної, фармацевтичної, парфумерно-косметичної тощо) неможливо уявити без таких елементів, як тара, етикетка, закупорювальні та допоміжні пакувальні засоби. Пакування стає не лише обличчям товару, а й рекламою виробника, показником його надійності у випуску високоякісної продукції. Фахівці називають пакування «німим продавцем», і недаремно: сьогодні воно виступає як засіб комунікації між виробником продукції та її споживачем, виконує одну з важливих функцій – надання необхідної інформації про товар і його використання.

Сучасна упаковка стала показником ефективного виробництва, стабільного бізнесу та впевненого поводження на ринках збуту. Сьогодні упаковка – це сучасний шлях для подальшого збереження природних ресурсів та покращення життя людей. Люди нашої країни варті того, щоб користуватися усім, що створено людством у галузях переробки та зберігання продуктів, сучасної та ефективної упаковки, пакувальних матеріалів та технологій їх виготовлення. Бо саме ці найновіші досягнення науки і виробництва покращують життя людини та додають впевненості у майбутньому.

Проблеми упаковки традиційно займали важливе місце в житті як окремої людини, так і суспільства в цілому. Багато найважливіших відкриттів і досягнення людства було широко використано саме для розвитку упаковки. Можна привести численні приклади з різноманітних областей науки і техніки. Це і розробка нових матеріалів, і створення нових технологій для виробництва упаковки з дерева, глини, фарфору, скла, металів, пластмас і так далі. Це і широке використання автоматизованої техніки, як для виготовлення упаковки, так і для процесів запакування продукції. Це і створення нових технологій тривалого збереження продуктів.

У період глобалізації економіки упаковці відводиться важливе місце. І це незалежно від специфіки виробництва будь-якої галузі промисловості в логістичному ланцюзі: виробництво – зберігання – транспортування – реалізація продукції. Виробництво тари і упаковки стає сьогодні одним з ключових елементів ринкового господарства. Від того, наскільки ефективно функціонує ця галузь, багато в чому залежить ситуація на товарних ринках і в економіці в цілому. За рівнем споживання тари і упаковки на душу населення часто судять про рівень розвитку економіки і якість життя населення в різних країнах. Підтвердженням тому є така статистика.

У сучасному житті упаковка міцно увійшла до життя людини. За станом розвитку пакувальної індустрії почали судити про економічний і технічний рівень тієї або іншої країни. Найбільш розвинені країни вкладають значні засоби в цю сферу. Так, щорічні витрати в США на упаковку перевищують $52 млрд, в Германії – близько $20 млрд. Середньорічні витрати на упаковку у всьому світі складають від $500 до $700 млрд [ 4 ].

Взагалі, тару та упаковку використовують у промисловому циклі виготовлення будь-якої продукції. Тому не дивно, що на сьогодні у розвинених країнах споживання упаковки на одну людину на рік становить $380–450. Але 80% усієї упаковки сьогодні використовує менш ніж 20% населення земної кулі. Багато країн потерпає від різних лихоліть, а народи цих країн голодують, мають низький рівень життя, велику смертність.

Саме це спонукає весь світ шукати нові й нові заходи, які зможуть не тільки подовжити життя на Землі, а й зробити його більш привабливим. Не стоять осторонь цієї проблеми і пакувальники. Саме їх ідея висловлена гаслом: "Краще життя через кращу упаковку", повинна об'єднати людство для процвітання. Але для досягнення цієї ідеї потрібно працювати.

Упаковка рухається з товаром на всьому шляху від виробника до споживача і виконує важливі функції: гарантує збереження кількості і якості товару, надає йому компактного вигляду, покращує транспортабельність, зменшує його витрати, інформує споживача про властивості товару і спосіб його використання, захищає продукцію від дії навколишнього середовища, покращує умови складування і реалізації товару. Раціональна і естетична упаковка – важлива передумова кращого розповсюдження товару, створює умови механізації і автоматизації працівників складського господарства та торгівлі.

Сучасна упаковка – це зручна споживча тара і етикетка, інформація і реклама. Це витонченість і ювелірна майстерність, індивідуальність і масовість. За своєю суттю упаковку слід розглядати не просто як засіб для розміщення виробу, але в ширшому сенсі як систему взаємозв'язку виробника, продавця і споживача товарів. Це пред'являє до упаковки цілий комплекс вимог. Вона повинна забезпечити виконання операцій спеціальної обробки продукції, її дозування і закупорювання. Крім того, від упаковки вимагається забезпечення тривалого зберігання продукції, зручності транспортування, розміщення на вітринах, прилавках магазинів, складування. Упаковці необхідні привабливий зовнішній вигляд, сприяючий підвищенню конкурентоспроможності, полегшенню продажі, зручність використання покупцем. Ряд нових вимог висувається до упаковки в процесі розвитку і вдосконалення пакувальної індустрії.

Вона сприяє впровадженню прогресивних форм управління виробництвом, транспортом і торгівлею – логістики, машино-зчитувальних кодових систем, що дозволяють автоматизувати складські і торгові операції, збільшенню терміну придатності продуктів при зберіганні і перевезеннях на великі відстані, зниженню вартості виробництва, зберігання і доставки товарів споживачам, ліквідації втрат на всіх етапах цього процесу.

Перетворення, що відбуваються в світі, значно змінили і стиль життя, який, на нашу думку, стане стилем життя найближчих десятиліть. Нове покоління людей уже не бажає стояти біля домашньої плити, у домашньому господарстві більшості європейських і у визначеній кількості вітчизняних родин повсякденною річчю стала мікрохвильова піч. Істотним фактором у зміні вимог до паковань стали й такі тенденції як старіння населення в багатьох країнах і перехід на харчові напівфабрикати та емансипація жінок. Активна участь останніх у виробництві і громадському житті більшості країн світу вимагає впровадження порційної упаковки для використання в сімейному колі, а також для швидкого готування їжі в ресторанах, кафе, під час перевезення пасажирів на літаках, для харчування пацієнтів лікарень тощо. Збільшення кількості малочисельних сімей, які складаються із 1–3-х осіб, потребують створення нової зручної упаковки, що забезпечує швидкість і простоту приготування їжі.

Впровадження нових пакувальних матеріалів і сучасних технологій виробництва стимулює створення нових конструкцій споживчої і транспортної тари, контейнерів і піддонів. У цих умовах виключно важливого значення набуває грамотний вибір упаковки, що відповідає сучасним вимогам для різних харчових продуктів.

Величезна різноманітність видів продукції сільського господарства, харчовій і переробної промисловості, специфічні властивості і високі вимоги, що пред'являються до цієї продукції, зумовили виникнення індустрії упаковки продовольчих продуктів, що займає в більшості розвинених країн провідне місце в народному господарстві. Ця галузь включає виробництво пакувальних матеріалів, оформлення і виготовлення споживчої і транспортної тари, машинобудування, підрозділи фасування і упаковки продукції сільськогосподарських, переробних, харчових і торгових підприємств, а також спеціалізовані фасувально-пакувальні центри і підприємства.

Шляхом належної упаковки підтримується первинна якість продукту (досягнута в кінці виробничого процесу) протягом подальших операцій консервації, складування і транспортування. Проте процес упаковки сам по собі не є методом збільшення природного життя продукту, а служить засобом підтримки його якості. Упаковка завжди відокремлює продукт від його оточення; це відділення зводить бар'єр і створює «внутрішнє» оточення, яке повинне запобігти будь-яких біологічних, фізичних, механічних і хімічних перетворень, обмінних або інших можливих взаємодій, які могли б зіпсувати продукт: взаємодії між внутрішнім середовищем і зовнішнім оточенням, між упакованим продуктом і пакувальним матеріалом (явища міграції).

Класик теорії упаковки Т. Хайн уважає, що головна відмінність між супермаркетом і традиційним ринком полягає в тім, що в першому акт продажу фактично відбувається без участі людини, бо роль продавця значною мірою відіграє упаковка. Упаковка стала невід'ємною частиною нашого життя. Упаковок так багато, що людина вже не зосереджує на них спеціальної уваги, але вони діють через підсвідомість. Люди постійно перебувають у контакті з різними упаковками: яскравими, які привертають увагу, оригінальними, які полегшують користування товарами. Інформативними, які допомагають зрозуміти, що люди матимуть, коли придбають той чи той товар. Упаковка входить у будинки, квартири як рівноправна складова інтер'єру, заповнюючи кухні, ванні кімнати та спальні. Вона відгукується на сучасні смаки та нові уявлення про комфорт.

Упаковка багато важить для виробника товару, бо вона є одним із основних засобів привертання уваги споживача та створення довіри до товару. Покупця готують до покупки за допомогою різних заходів (рекламування, персональний продаж, стимулювання попиту тощо), але найчастіше примушує його щось вперше купити саме вдала упаковка. Якщо куплене сподобається, покупець надалі шукатиме тільки таку упаковку, бо вона створює так необхідні виробнику асоціації з товаром та із самим виробником.

Отже, мета упаковки – привернути увагу людини і водночас примусити її довіряти тому, що знаходиться всередині. Упаковкою є все те, що не є товаром. Але більшість упаковок товарів – це передовсім гармонічна єдність матеріалу, інформації і тари. Роль кожної складової є дуже важлива. Дуже часто саме упаковка породжує нові потреби, бо без неї ніхто не звертав би уваги на товари і не споживав їх. З погляду філософії, упаковка – це виражальний засіб і засіб передавання знань. Ознайомити з товаром і допомогти швидко прийняти рішення щодо його купівлі – ось завдання, яке виконує упаковка, одночасно приховуючи та демонструючи товар. Демонстрація – це її очевидна функція. Але фахівці наголошують на іншому – на задоволенні, яке покупець отримує від товару. Зрозуміло, що це задоволення починається з упаковки. Гарна або якась особливо зручна упаковка надає впевненості в тім, що й сам товар також добрий. Відтак покупець не витрачає багато часу й розумових зусиль, щоб прийняти рішення про його купівлю. Упаковка діє, як було вже сказано, на підсвідомому рівні і породжує емоційний відгук з боку покупця.

Сучасна комунікація за допомогою упаковки виходить з того, що людина, яка зайшла до магазину, здебільшого не має при собі списку товарів, котрі їй необхідні. Покупці просто ходять між полицями, дозволяючи упаковкам «умовляти» їх. Відтак люди роблять багато покупок, про які вони й не думали, тобто зайві. Саме тому, що комунікативна сила упаковки дуже значна, захисники прав споживачів вимагають того, щоб упаковка відігравала тільки суто інформативну роль, не справляючи жодного емоційного впливу на покупця, не спокушаючи його.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 2664 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...