Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Економічна система: сутність, структура, типи



Економічна система – це сукупність взаємопов’язаних і відповідним чином упорядкованих елементів економіки, що утворюють певну цілісність, економічну структуру суспільства, яка має загальну мету.

Основними структурними елементами економічної системи, її підсистемами є: - продуктивні сили; - виробничі відносини (техніко-економічні, організаційно економічні, соціально-економічні); - господарський механізм (сукупність форм і методів регулювання економічних процесів на основі використання економічних законів, правових норм та інституційних утворень).

Щодо класифікації економічних систем, у сучасній економічній теорії застосовується критерій розвитку суспільства, який одночасно враховує:

- характер власності на фактори і результати виробництва;

- форми господарювання економічних суб’єктів;

- способи координації та управління економічною діяльністю.

Відомий американський економіст, лауреат Нобелівської премії, П. Самуельсон визначає будь-яку економічну систему, незалежно від її соціально-економічної форми, як таку, що має відповідати на три запитання:

- що виробляти і в яких обсягах;

- як виробляти (хто та за допомогою яких ресурсів і технологій);

- для кого виробляти (хто буде власником і споживачем виробленої продукції).

Різні економічні системи по-різному відповідають на ці питання, що і обумовлює наступні типи економічних систем: традиційну, ринкову, командно-адміністративну, змішану.

Традиційна економічна система панувала в докапіталістичних способах виробництва в минулому, і зараз деякі її риси властиві слаборозвинутим країнам. Вона характеризується багатоукладністю економіки, збереженням натурально-общинних форм господарювання, відсталою технікою, широким застосуванням ручної праці, нерозвиненою інфраструктурою, найпростішими формами організації праці і виробництва, бідністю населення. В основі розвитку економіки лежать традиції та звичаї, релігійні та культові цінності, кастовий і соціальний поділ населення, які передаються і повторюються від покоління до покоління. У сучасних умовах країни з традиційною економікою потерпають від засилля іноземного капіталу, здебільшого виступають тільки постачальниками дешевих ресурсів (сировини, робочої сили та ін.) для світового господарства, а також ринком збуту готової продукції для розвинутих країн.

Ринкова економічна система (економіка капіталізму вільної конкуренції) характеризується пануванням приватної власності на економічні ресурси, свободу вибору всіх економічних суб’єктів, однаковий доступ їх до ресурсів. Поведінка кожного економічного суб’єкта мотивується його особистими інтересами. Кожний з них прагне отримати максимальний дохід на основі індивідуального прийняття рішень. Але кожний економічний суб’єкт здатний реалізувати свій приватний інтерес лише в тому випадку, якщо він одночасно є носієм і суспільного інтересу. На ринку здійснюється таке поєднання приватного інтересу із суспільним, яке А.Сміт проголосив принципом „невидимої руки” ринку. Це означає, що кожний індивід, який реалізує свій приватний інтерес через виробництво і продаж товарів на ринку, не усвідомлює того, що одночасно працює і на задоволення суспільного інтересу. Всі макро- та мікроекономічні процеси регулюються ринком на основі вільної конкуренції. Конкуренція виступає головною рушійною силою розвитку економіки.

Втручання держави в економічні процеси край обмежене захистом приватної власності та встановленням сприятливого правого поля для вільного функціонування ринку. Усі економічні рішення приймаються ринковими суб’єктами самостійно на свій страх і ризик. Ринкова економіка вільної конкуренції проіснувала приблизно до першої третини ХХ століття.

Командно-адміністративна система – це неринкова економіка, яка базується на пануванні державної власності, одержавленні та монополізації народного господарства, жорсткому, централізованому директивному плануванні виробництва і розподілу ресурсів, відсутності реальних товарно-грошових відносин, конкуренції і вільного ціноутворення. Їй притаманні висока затратність виробництва, несприйнятливість до НТП, зрівняльний розподіл результатів виробництва, відсутність матеріальних стимулів до ефективної праці, хронічний дефіцит (особливо товарів народного споживання) тощо. Усе це ознаки недостатньої життєздатності командної системи закономірно призвели її до кризи, а потім і розпаду. Командна економіка існувала у колишньому Радянському Союзі та соціалістичних країнах Східної Європи й Азії.

Змішана економічна система є адекватною формою функціонування сучасних розвинутих країн світу і характеризується такими рисами:

- різноманітністю (плюралізмом) форм власності й рівноправним функціонуванням різних господарюючих суб’єктів (приватних, колективних, державних);

- високим рівнем розвитку продуктивних сил і наявністю розвинутої ринкової інфраструктури суспільства;

- оптимальним поєднанням ринкового механізму з державними методами регулювання економіки, які органічно переплітаються і доповнюють один одного;

- орієнтацією на посилення соціальної спрямованості розвитку економіки. Збільшуються затрати на освіту, медичне обслуговування, створюються державні й приватні фонди соціального страхування та соціального забезпечення населення тощо.

Відповідна комбінація різних типів і форм господарювання, механізмів його регулювання обумовлює національні моделі змішаної економіки (американська, шведська, німецька, японська, модель „радянського державного соціалізму”). Українська економіка перебуває на дуже складному й суперечливому етапі розвитку, що в літературі визначається терміном „перехідна економіка”, тобто перехідна від адміністративно-командної до ринкової системи.

Основними завданнями перехідної економіки України є:

- реформування відносин власності через роздержавлення і приватизацію;

- розвиток підприємництва, особливо малого та середнього;

- створення ринкової інфраструктури;

- розробка та реалізація дійової соціальної політики.

При цьому потрібно, з одного боку, підтримати найменш забезпечені прошарки населення, а з другого – допомогти людям адаптуватись до нових економічних умов.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 671 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...