Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Особливості сполучуваності числівників з іменниками



Післячислівники два, три, чотири (а також після складених числівників із цими компонентами) в називному й тотожному з ним знахідному відмінку іменники вживаються у формі називного відмінка множини: два заклади, три професори, чотири колеги, два учні, чотири студенти, два комп’ютери, три асистенти, три екрани, два рази, сорок два вагони, двадцять два учасники; бачу три дискети, два пакети. Форму родового відмінка однини мають іменники, структура основи яких у називному відмінку однини і множини різна, пор.: дівчина – дівчата, громадянин – громадяни, болгарин, болгари; також іменник чоловік. Отже, правильно буде сказати дві дівчини, три громадянина, чотири болгарина.

Залежний від дробового числівника іменник ставиться у родовому відмінку однини: сім восьмих числа, нуль цілих і сім сотих гектара, одна друга площі, дві п’ятих міста, одна третя групи. Це правило поширюється й на дробові числівники, записані цифрами: 0,7 довжини; 3,8 кілометра.

Якщо до складу мішаних чисел входять слова половина, третина, чверть, то форма іменника залежить від форми цілого числа: дві з половиною доби (бо дві доби), шість з половиною метрів (бо шість метрів), два з половиною рази (бо два рази).

Числівники півтора, півтори сполучаються з іменником у родовому відмінку однини: півтора місяця, півтора разу, півтори години, півтори доби.

Порядковий числівник у назвах дат уживається у родовому відмінку, якого вимагає родовий відмінок іменника: сьомого лютого, двадцять четвертого серпня.

Увага! Збірні числівники вживають у розмовному мовленні, зважаючи на таке:

· вони не поєднуються з іменниками жіночого роду;

· не можуть бути компонентами складених числівників;

· не поєднуються з назвами неістот, крім іменників, які вживаються тільки в множині (двоє окулярів, п’ятеро дверей), також іменників середнього роду ІІ і ІV відміни (двоє відер, четверо горнят);

· не поєднуються з назвами високих урядових посад

Отже, зважаючи на ці правила, ненормативними є словосполучення троє дівчат, двадцять двоє хлопців, семеро столів, п’ятеро міністрів.

Запитуючи про час, слід уживати вислови «Котра година?». Для називання часу до 30 хвилин вживають прийменник на, а після 30 хвилин – прийменник за, напр..: «За десять третя», «Пів на восьму». Допускають також вживання конструкцій «чверть на сьому» і «чверть по шостій», «за двадцять сьома» і «двадцять до сьомої».

Визначаючи точно час і відповідаючи на питання «О котрій годині?», вживають прийменник о (об), напр..: засідання відбудеться о п’ятнадцятій (об одинадцятій) годині.

Оформлюючи ділову документацію, слід користуватися такими правилами:

1. Словом відтворюють прості кількісні числівники, що позначають число без вказівки на одиницю виміру або окреслюють часові межі. Наприклад: "Слідство триватиме тричотири місяці"; "Нападників було двоє ".

2. Цифрою слід писати складні та складені числівники: 15 гривень, 135 днів. Їх нерідко (особливо у фінансових опе­раціях) дублюють словами і подають відразу після цифри.

3. Складні слова з цифровим позначенням можна писати комбіновано: 3-поверховий, 5-річний. Однак не дозволяється цифрово-знаково-буквений варіант: 5%-й.

4.У цифровому позначенні перевагу надають арабським цифрам, наприклад: 20.04.2007 (дата), 4-го, 10-му, 2-й (у тексті). Деякі порядкові числівники без відмінкових закінчень для розрізняння позначають римськими цифрами: III квартал, II півріччя.

5. Багатозначні цифрові числа розбивають на класи за допомогою пропусків: 591 375 грн. У числах, що позначають номери (марки машин, механізмів), цифри на класи не розбивають. Наприклад: р/р № 1325256873.

6. Окремі види інформації подають у вигляді змішаного запису, який складається з цифр і слів: 358 тис. грн., що значно полегшує сприйняття великих чисел.

Контрольні запитання

1. Пригадайте ключові правила відмінювання числівників.

2. У чому полягають особливості сполучуваності числівників з іменниками?

3. Назвіть правила запису числівників у документах.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 2132 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...