Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

З грошовими коштами на поточному рахунку 5 страница



До інших операційних витрат включаються: собівартість реалізованої іноземної валюти, собівартість реалізованих виробничих запасів і основних засобів, суми відрахувань до резерву сумнівних боргів, суми нестач і втрат від псування цінностей, суми штрафів, пені, інші витрати операційної діяльності. Інші операційні витрати обліковуються на рахунку 94 "Інші витрати операційної діяльності". По дебету цього рахунку відображається збільшення витрат, по кредиту - їх списання.

Наведені витрати звітного періоду протягом періоду накопичуються по дебету рахунків витрат, в кінці звітного періоду підсумовуються обороти по дебету рахунків та визначені суми списуються на рахунок 791 "Фінансовий результат від операційної діяльності". На цей же рахунок списуються в кінці звітного періоду доходи від операційної діяльності. В результаті порівняння доходів і витрат операційної діяльності визначається фінансовий результат від операційної діяльності (прибуток чи збиток).

Крім операційної діяльності підприємство може здійснювати фінансову і інвестиційну діяльність (для підприємств, для яких фінансова і інвестиційна діяльність не є основною). В результаті здійснення фінансової діяльності змінюється розмір і склад власного і позикового капіталу, виникають фінансові витрати. До них відносяться витрати на сплату відсотків по кредитах, витрати, що виникають при залученні позикового капіталу. Витрати із фінансової діяльності обліковуються на рахунку 95 "Фінансові витрати". По дебету цього рахунку відображається збільшення фінансових витрат при нарахуванні відсотків банкам по кредиту, випуском, обігом цінних паперів тощо, по кредиту - їх списання на рахунок 79 "Фінансовий результат". Рахунок має субрахунки для більш детального обліку фінансових витрат.

В процесі інвестиційної діяльності виникають втрати, облік яких ведеться за методом участі в капіталі. Такі втрати обліковуються на рахунку 96 "Втрати від участі в капіталі". По дебету рахунку відображається сума визнаних втрат, по кредиту - їх списання на рахунок 79 "Фінансовий результат".

До складу інших витрат включаються витрати, які виникають в результаті звичайної діяльності підприємства, але не пов'язані з виробництвом і реалізацією продукції. До таких витрат відносяться витрати, які виникли в результаті ліквідації необоротних активів (в тому числі залишкова їх вартість на момент ліквідації), суми уцінки необоротних активів, втрати від неопераційних курсових різниць тощо. Такі витрати обліковються на рахунку 97 "Інші витрати". По дебету рахунку відображається сума визнаних витрат, по кредиту - їх списання на рахунок 79 "Фінансовий результат".


Питання для самоконтролю

1. За яких умов витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності?

2. В чому полягає сутність принципу відповідності доходів і витрат?

3. За якими ознаками групуються витрати?

4. За якими ознаками класифікуються витирати?

5. Розкрити поняття "виробнича собівартість", "собівартість готової продукції", "собівартість реалізованої продукції"?

6. В якому порядку відбувається калькулювання собівартості продукції? Зміст поняття "статті калькуляції".

7. З яких витрат формуються виробничі витрати на виготовлення продукції (робіт, послуг)?

8. Сутність і зміст загальновиробничих витрат, їх поділ на постійні і змінні.

9. Поясніть порядок розподілу постійних загальновиробничих витрат на розподілені і нерозподілені.

10. В якому порядку визначається фактична собівартість випущеної із цеха на склад готової продукції (виконаних робіт, наданих послуг)?

11. Поняття "витрат звітного періоду", їх облік та списання.

Литература: [12, 25, 42, 83, 84, 85, 87, 88, 96, 100]


Модуль 2. Облік господарських процесів

Змістовий модуль 2. Облік господарських процесів 2

Тема 14. Облік доходів і фінансових результатів

План вивчення теми:

1. Основні вимоги до визнання і оцінки доходів.

2. Облік доходів від різних видів діяльності.

3. Формування фінансового результату в обліку і звітності.

1. Основні вимоги до визнання і оцінки доходів

Методологічні засади формування інформації про доходи в обліку і звітності розкриваються у ПБО 15 “Доход”.

Згідно стандарту дохід визнається під час збільшення активу, або зменшення зобов’язань, що призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання власного капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Згідно ПБО 15 “Доходи” не визнаються доходами такі надходження від інших осіб:

- суми податку на додану вартість і інших податків і платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету;

- сума надходжень за договором комісії, агентським та іншим аналогічним договором на користь комітента, принципала тощо;

- сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг);

- сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг).

Важливе значення при відображенні в обліку доходів є визначення їх оцінки. Тому підприємства повинні дотримуватись принципів нарахування та відповідності доходів і витрат.

У бухгалтерському обліку доход визнається на момент відвантаження продукції покупцю або передачі права власності на інші активи, підписання акту про виконані роботи, або надані послуги.

2. Облік доходів від різних видів діяльності

Доход від основного виду діяльності підприємство отримує від реалізації готової продукції (робіт, послуг) для виробництва яких, воно створене.

До готової продукції належить продукція, обробка якої закінчена технологічним процесом та яка пройшла випробування, приймання, укомплектування згідно з умовами договорів, відповідає затвердженим стандартам, пройшла технічний контроль підприємства і здана на склад або замовнику (покупцю) згідно з діючим порядком.

Згідно національних стандартів доход від реалізації готової продукції (договірна сума продажу) в бухгалтерському обліку визнається на момент її відвантаження (передачі права власності), а не в момент отримання плати за цю продукцію. На підставі первинних документів, що засвідчують передачу права власності, складається бухгалтерська проводка на всю суму продажу з врахуванням податку на додану вартість:

Дт 361 “Розрахунки з покупцями і замовниками”;

Кт 701 “Дохід від реалізації готової продукції”;

Кт 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг”.

На суму податку на додану вартість відображаються розрахунки з податкового зобов'язання:

Дт 701“Дохід від реалізації готової продукції”;

Дт 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг”;

Кт 641 “Розрахунки з бюджетом за податками”.

Одночасно готова продукція списується зі складу за фактичною собівартістю проводками:

Дт 901 “Собівартість реалізованої готової продукції”;

Кт 26 “Готова продукція”;

або собівартість виконаних робіт, послуг:

Дт 903 “Собівартість реалізованих робіт і послуг";

Кт 23 “Виробництво”.

При відображенні доходу в обліку слід врахувати, що залежно від виду діяльності підприємства, однотипові операції, по яких виникає доход, відображаються в обліку по-різному. Якщо, наприклад підприємство виробляє і реалізує обладнання, при його продажу, отримується доход від основного виду діяльності, а якщо таке обладнання продає підприємство, що займається виробництвом іншого виду продукції, доход вважається не від основного виду діяльності, а від іншої операційної діяльності. Тобто слід застосовувати для відображення такого доходу рахунок 71 “Інший операційний доход”.

Доходи від інших видів діяльності відображаються на відповідних рахунках доходів аналогічним способом.

Доходи від надзвичайних подій відображаються на рахунку 75 “Надзвичайні доходи”. Для визначення фінансового результату від надзвичаної діяльності слід порівнювати доходи і витрати від надзвичайних подій.

Доходи відображаються у Звіті про фінансові результати наростаючим підсумком з початку року за видами діяльності.

Для цілей обліку та складання фінансової звітності доходи класифікуються за такими групами:

1. Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

2. Інші операційні доходи.

3. Фінансові доходи.

4. Інші доходи.

5. Надзвичайні доходи.

Такий спосіб дозволяє порівнювати доходи і витрати від різних видів діяльності для аналізу їх ефективності та прийняття рішень. Фінансовий результат діяльності формується у ”Звіті про фінансові результати”. Фінансовий результат діяльності формується поступово протягом фінансово-господарського року від усіх видів діяльності шляхом алгебраїчного додавання доходів і витрат від:

- реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

- іншої операційної діяльності;

- фінансової діяльності;

- іншої діяльності та фінансового результату від надзвичайної діяльності.

3. Формування фінансового результату в обліку і звітності

Поняття фінансових результатів визначено у П(С)БО 3 “Звіт про фінансові результати”. В обліку чистий прибуток (збиток) формується поступово протягом фінансово – господарського року від усіх видів діяльності: звичайної та надзвичайної.

Для обліку і узагальнення інформації про фінансові результати підприємства від звичайної діяльності та надзвичайних подій призначено рахунок 79 “Фінансові результати”. Цей рахунок пасивний, використовується для обліку порівняння доходів і витрат періоду діяльності підприємства. Студентам необхідно розуміти, що не всі суми доходів приймаються для визначення фінансового результату у звітному періоді. Доходи відображаються в обліку згідно з принципами нарахування та відповідності доходів і витрат.

Рахунок 79 має ряд субрахунків, на яких визначається фінансовий результат від різних видів діяльності. По кредиту рахунку 79 “Фінансові результати” відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, по дебету – суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також належна сума нарахованого податку на прибуток. Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 “Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)”. Якщо кредитовий оборот по рах. 79 буде більше дебетового цього ж рахунку, то підприємство на суму різниці має нерозподілений прибуток поточного періоду. В цьому випадку ця різниця списується в кредит рахунку 44, субрахунок 441 “Прибуток нерозподілений”.

Якщо дебетове сальдо по рахунку 79 більше кредитового, це означає, що підприємство має збитки. В цьому випадку різниця списується в дебет субрахунку 442 “Непокриті збитки”. На кінець звітного періоду, в якому визначається фінансовий результат, залишку по рахунку бути не повинно.


Приклад:

Таблиця 14.1

Доходи та витрати для визначення фінансового результату діяльності підприємства за звітний місяць

Види доходів і витрат Рахунки для обліку доходів і витрат Сума, грн
Дані для визначення фінансового результату від операційної діяльності
1. Доход від реалізації продукції 2. Непрямий податок (ПДВ) 3. Собівартість реалізованої продукції Доход від іншої операційної діяльності Адміністративні витрат Витрати на збут Витрати іншої операційної діяльності оборот по Кт рах. 701,703   оборот по Кт рах 641 (ПДВ) оборот по Дт рах. 901   оборот по Кт рах. 71   оборот Дт рах. 92 оборот Дт рах. 93 оборот по Дт рах. 94        
Визначення фінансового результату від операційної діяльності
1. Списано чистий доход від реалізації продукції на фінансовий результат (846000 грн - 141000 грн) Дт 701 Кт 791 705000 грн. 2. Списано собівартість реалізованої продукції на фінансовий результат Дт 791 Кт 901 500000 грн 3. Списано доход від іншої операційної діяльності на фінансовий результат Дт 71 Кт 791 54000 грн 4. Списано витрати іншої операційної діяльності на фінансовий результат Дт 791 Кт 94 23000 грн 5. Списані адміністративні витрати на фінансовий результат Дт 791 Кт 92 25500 грн 6. Списані витрати на збут на фінансовий результат Дт 791 Кт 93 12500 грн

Схематично ці записи на рахунку 791 "Фінансовий резултат від операційної діяльності" можна відобразити так:

Дт 791 Кт





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 508 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...