Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Разом пишуться:
1. Складні прикметники, утворені від складних іменників, які пишуться разом: залізобетонний, радіофізичний.
2. Складні прикметники, утворені від сполучення слів, підпорядкованих одне одному, а саме:
а) від сполучення прикметника з іменником: західнослов'янський, зовнішньополітичний, чорноволосий;
б) від сполучення числівника з іменником: дев'ятнадцятирічний, десятиповерховий, кількагодинний;
в) від сполучення дієслова з іменником: землечерпальний, овочепереробний, сталеплавильний;
г) від сполучення прислівника з прикметником чи дієприкметником: вельмишановний, вищеназваний, малопідготовлений, вищезазначений.
Примітка: Такі прикметники слід відрізняти від словосполучень, які складаються з прислівника та прикметника або дієприкметника: абсолютно чистий, різко окреслений, суспільно корисний, суспільно необхідний. Прислівники у таких сполуках пишуться окремо від прикметників і дієприкметників тому, що вони логічно наголошуються і виступають самостійними членами речення.
3.Складні прикметники-терміни: складносурядний староболгарский, геологорозвідувальний, дрібнокаліберний, новогрецький, ранньорабовла-сницький.
Через дефіс пишуться:
1. Складні прикметники, утворені від складних іменників, які пишуться через дефіс: соціал-демократичний, унтер-офіцерський, віце-президентський.
2. Складні прикметники із сурядним зв'язком між частинами (між ними можна поставити сполучник і): південно-східний, народно-визвольний, серцево-судинний.
3. Складні прикметники, що означають відтінки кольорів або поєднання кількох кольорів в одному предметі: темно-коричневий, сизувато-зелений, синьо-біло-червоний (але: жовтогарячий, білосніжний, червоногарячий) - один колір, а також ті, що виражають якість з додатковим відтінком: гіркувато-солоний, кисло-солодкий, терпкувато-солодкий.
4. Складні прикметники з першою частиною на –ико(-іко): діалектико-матеріалістичний, механіко-математичний.
5. Складні прикметники з першою частиною військово-, воєнно-: військово-революційний, військово-судовий, воєнно-політичний (але: військовозобов'язаний, військовополонений).
6. Складні прикметники, в яких перша складова частина не має прикметникового суфікса, але за змістом, однорідна з другою частиною й приєднується до неї за допомогою сполучного звука о або е: м'ясо-шерстний, м'ясо-молочний, крохмале-патоковий.
Примітка: Складні прикметники цього типу, що виступають як наукові терміни, пишуться разом: головоногі, зернобобові.
7. Складні прикметники, в яких повторюються ті самі або споріднені слова для підсилення значення: білий-білий, давній-прадавній.
8. Власні географічні назви, у яких є слова західно-, східно-, північно-, південно-: Західно-Австралійська течія, Східно-Сахалінські гори, Північно-Сибірська низовина, Південно-Східна Азія; (але: західноукраїнські землі, південноукраїнські степи).
Дата публикования: 2015-02-17; Прочитано: 5046 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!