Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Лекція (2 год). Методологія соціального пізнання за М.Вебером



Методологія соціального пізнання за М.Вебером. Критика психологізму Дільтея. Приєднання до неокантіанського варіанту антинатуралістичного обґрунтування історичної науки Ріккерта. Розрізнення оцінки і віднесення до цінності. Цінність як установка певної історичної епохи. Ідеальний тип. Ідеальний тип як засіб пізнання інтересів епохи. Генетичний і чистий ідеальний типи.

Проблема розуміння і категорія соціальної дії. Розуміння соціальних явищ як основа для їх пояснення. Поняття соціальної дії. Розрізнення соціальної дії і поведінки на основі суб’єктивної осмисленості дії. Розрізнення соціальної дії та дії на основі орієнтації на іншого. Цілераціональна дія. Класифікація соціальних дій по відношенню до цілераціональної дії. Поняття чекання. Неможливість існування соціального поза індивідами. Поняття цільового союзу, союзу та інституту. Поняття визнання. Критика Дюркгейма у питанні про суб’єкт соціальної дії й про соціальний факт.

Види соціальної дії. Цілераціональна, ціннісно-раціональна, афективна і традиційна дія.

Поняття формальної раціональності. Раціоналізація як процес становлення сучасного західного суспільства. Матеріальна і формальна раціональність.

Типи панування. Легальний тип панування. Бюрократія як чистий тип легального панування. Традиційний тип панування. Патріархальна і станова структура управління. Харизматичний тип панування. Харизматичний лідер.

Дослідження етики і релігії. Перевага етики відповідальності перед етикою переконання. Пов’язаність свободи людини з раціональністю її дій. Господарча етика світових релігій. Протестантська етика і формування капіталістичної культури. “Останні цінності”, що стоять за протиставлення феноменів релігійної свідомості. Вимога мужнього прагнення пізнання істини як основи для етичного вибору.

Семінар 4. – 2 год.

1. Методологія соціальних досліджень за М.Вебером.

2. Проблема об’єктивності наукового пізнання.

3. Поняття соціальної дії. Проблема визнання.

4. Проблема соціального ладу. Політичні інститути.

5. Процеси раціоналізації західного суспільства. Теорія модернізації.

Завдання для самостійної роботи (2 год.)

1. Проаналізуйте відмінність поняття раціонального у Р.Декарта та М.Вебера.

2. Виявіть основні умови роботи науковця за працею М.Вебера «Наука як покликання».

Контрольні запитання та завдання

1. Що таке соціальна дія за Вебером?

2. Назвіть основні типи соціальної дії.

3. Що таке визнання і яка його роль у житті суспільства за Вебером?

4. Назвіть основні типи панування за Вебером.

5. Що таке етос за Вебером?

Рекомендована література.





Дата публикования: 2015-02-18; Прочитано: 274 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...