![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Приклад 1. Дві кульки однаковихрадіуса і маси підвішені на нитках так, що їх поверхні дотикаються. Після надання кулькам заряду qo = 4×10-7 Кл вони відштовхнулись одна від одної і розійшлись на кут 2a = 60о. Знайти масу кожної кульки, якщо відстань від центра кульки до точки підвісу l = 0,2 м.
Розв’язання. На кожну кульку (рис. 1) діє сила тяжіння mg та електрична сила Fел. Їх рівнодійна дорівнює силі. За геометричними уявленнями
(1)
З іншого боку,
(2)
де , g - прискорення вільного падіння.
.
Звідси
(3)
Підставляючи (3) в (2) та порівнюючи (2) і (1), отримаємо
.
Звідси
,
де eо = 8,85×10-12Ф/м.
;
.
Приклад 2. Електричне поле створене двома точковими зарядами і
. Відстань між зарядами
. Визначити напруженість електричного поля в точці, що знаходиться на відстані
від першого заряду і на відстані
від другого.
Розв’язання. Напруженість E електричного поля в шуканій точці може бути знайдена як геометрична сума напруженостей E1 та E2 полів, створюваних кожним зарядом окремо (рис. 2):
.
Напруженість електричного поля, створюваного першим зарядом
,
другим зарядом
.
Вектор 1 напрямлений по силовій лінії заряду q1, оскільки він додатний; вектор
2 напрямлений по силовій лінії заряду q2, оскільки він від’ємний.
Абсолютне значення вектора знайдемо за теоремою косинусів:
,
де a - кут між векторами і
, що дорівнює 90о. Із урахуванням цього
;
,
де e - діелектрична проникність середовища, що дорівнює 1, eо - стала системи СІ, яка дорівнює .
;
.
Приклад 3. Електричне поле створене двома нескінченними паралельними зарядженими пластинами з поверхневими густинами та
. Визначити напруженість електричного поля, створеного цими зарядженими площинами. Якою буде напруженість, якщо
?
![]() |
.
Перша площина створює однорідне електричне поле напруженістю
,
друга - напруженістю
.
;
.
б) З рисунка 3б видно, що силові лінії обох полів напрямлені в один бік і напруженість поля дорівнює сумі напруженостей полів
та
, створених першою та другою площинами:
.
Приклад 4. До плоского повітряного конденсатора, площа пластин якого , прикладена напруга 90 В, при цьому заряд конденсатора виявився рівним 10-9 Кл. Визначити електричну ємність конденсатора, енергію, накопичену ним, і відстань між пластинами.
Розв’язання. Ємність конденсатора:
;
;
.
Енергія, накопичена конденсатором:
;
;
.
Ємність плоского конденсатора:
;
звідси
;
;
.
Приклад 5. Електрон летить від точки А до точки В, різниця потенціалів між якими 100 В. Якої швидкості набуває електрон в точці В, якщо в точці А вона дорівнювала 0. Маса електрона , заряд
.
Розв’язання. Електричне поле здійснює роботу з переміщення електрона
,
що, в свою чергу, переходить в кінетичну енергію електрона
.
На основі закону збереження енергії можна записати
,
звідки
;
;
.
Приклад 6. Знайти роботу з переміщення заряду з точки 1 в точку 2 (рис. 4), що знаходяться між двома однойменно зарядженими пластинами з поверхневою густиною
. Відстань
.
Розв’язання. Робота з переміщення заряду q з точки 1 поля з потенціалом j1 в точку 2 поля з потенціалом j2 визначається за формулою
. (1)
Напруженість поля пов’язана з різницею потенціалів між точками 1 та 2 співвідношенням
,
де l − відстань між еквіпотенціальними поверхнями. Звідси
. (2)
Оскільки поле однорідне, напруженість поля визначимо, знаючи поверхневу густину заряду на пластинах:
. (3)
Підставивши (3) і (2) в (1), отримаємо:
;
;
.
Дата публикования: 2015-02-18; Прочитано: 1020 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!