Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Хрестоподібний маятник являє собою хрестовину з чотирма вкрученими в муфту К стержнями 1, 2, 3, 4 (рис. 7.1а). Муфту К насаджено на горизонтальну вісь ООІ. На цій вісі знаходиться східчастий шків S, який складається з двох частин різних діаметрів. На стержнях закріплено однакові циліндричні важки L, які можна пересувати вздовж стержнів і закріплювати на різних відстанях від вісі обертання. Вісь ООІ, на яку насаджено муфту і шківи, закріплена з рамкою NN1, вмонтованою в стінку (рис. 7.1б).
На один із шківів намотується нитка з вагою Р на кінці. Залишений сам по собі після підняття на деяку висоту вантаж буде падати, а сила натягу Т нитки, яка розмотується зі шківа, створює момент сили, який надає рухомій частині установки деяке прискорення. Якщо важки L на хрестовині розташовані симетрично, то це буде єдиний діючий на систему зовнішній обертаючий момент.
Конструкція установки дозволяє змінювати як обертальний момент М, що він діє на хрестовину з важками, так і момент інерції I системи, яка обертається.
Обертаючий момент змінюють або шляхом зміни розміру підвішеної до нитки ваги Р, або шляхом зміни плеча сили, переносячи нитку з одного шківа на інший. Момент інерції змінюють переміщенням важків L вздовж стержня хрестовини.
1. Визначення кутового прискорення.
Вантаж Р, прив’язаний до нитки, яка намотана на шків, залишений сам по собі, падає вниз рівноприскорено. Якщо вантаж протягом часу t проходить шлях h, то
, (7.12)
де а – прискорення вантажу, який падає.
Таке саме прискорення а мають всі точки нитки, й таким самим буде тангенціальне прискорення точок поверхні шківа. Неважко довести, що кутове прискорення ε однакове для всієї системи, яка обертається, і його можна описати у такому випадку формулою:
, (7.13)
де r – радіус шківа.
2. Визначення обертального моменту.
Сила натягу нитки Т направлена за дотичною до поверхні шківа і тому її момент
. (7.14)
На вантаж, що падає, діють дві сили: сила тяжіння та натягу нитки Т, тому за другим законом Ньютона
, (7.15)
звідки
, (7.16)
де m – маса вантажу.
Підставляючи рівняння (7.16) у співвідношення (7.14) і враховуючи рівняння (7.12), отримуємо
. (7.17)
3. Визначення моменту інерції системи, що обертається відносно осі обертання.
Момент інерції системи складається з моменту інерції хрестовини Iо та моменту інерції чотирьох важків. Момент інерції кожного з важків визначається за формулою
, (7.18)
де mі – маса важка,
lі – відстань від його центру тяжіння до вісі обертання.
Момент інерції приладу визначається за формулою
, (7.19)
Використовуючи співвідношення (7.10) та (7.19), можна визначити момент інерції хрестовини Iо:
, (7.20)
Даний спосіб може використовуватись на практиці для визначення моменту інерції твердих тіл складної геометричної форми. Наприклад, різних деталей двигунів внутрішнього згоряння, що обертаються, парових турбін, електродвигунів тощо.
Дата публикования: 2015-02-28; Прочитано: 199 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!