Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Експеримент - це загальнонауковий метод отримання нових знань у керованих і контрольованих умовах. Він має широке застосування в соціології та називається соціальний експеримент. Знання, отримані в результаті експерименту, мають причиново-наслідковий характер. Соціальний експеримент виконує дві функції:
- досягнення результату у практичній діяльності;
- перевірка наукової гіпотези.
Соціальний експеримент - це спосіб отримання інформації про кількісні та якісні зміни показників діяльності й поведінки соціального об'єкта під упливом на нього керованих і контрольованих факторів.
Експеримент може бути натуральний і розумовий.
Натуральний експеримент передбачає цілеспрямоване втручання дослідника у природний хід подій.
Розумовий експеримент - це маніпулювання не з реальними об'єктами, а з інформацією про них без втручання в хід подій.
Натуральний експеримент може бути:
- контрольований;
- неконтрольований.
Контрольований експеримент - це спроба отримати порівняно чистий ефект упливу експериментальних факторів. Для цього ретельно вивчають і вирівнюють інші умови, що можуть виникнути та викривити вплив експериментального фактора,виділяють фактори, які можуть впливати на очікувані наслідки, що передбачає ретельний попередній аналіз проблеми при розробці програми дослідження.
Соціальне середовище (група, спільнота), у якому проводиться експеримент, повинне мати приблизно однакові характеристики.
У історії соціології описано класичний експеримент, проведений американським ученим С. Хрістіансеном, який був спрямований на перевірку гіпотези: чим вищий рівень освіти, тим успішніше людина включається в економічну діяльність.
Було сформовано дві групи, що різнилися єдиним критерієм -наявністю атестата зрілості. При цьому члени експериментальної групи мали атестат зрілості, а члени контрольованої групи - ні. У результаті дослідження серед членів експериментальної групи за дев'ять років зберегли власні доходи 92 %, а в контрольованій групі це зробили лише 58 % членів.
Соціальний експеримент залежно від сфери суспільного життя може бути економічним, маркетинговим, психологічним, соціологічним, педагогічним тощо.
Дата публикования: 2015-02-03; Прочитано: 594 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!