Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Урахування інфляції в проектному аналізі



У проектному аналізі інфляція розглядається як підвищення за­гального рівня цін в економіці або цін на певний вид ресурсів. Головний вплив на показники ефективності інвестиційного проекту справляє неоднорідність інфляції по видах продукції та ресурсів і відмінність темпів інфляції від зміни курсу іноземної валюти.

Рівень інфляції залежить від таких основних факторів: темпів приросту грошової маси, темпів зміни швидкості обігу грошової маси і темпів зміни обсягів виробництва.

Приклад. Середньомісячна інфляція в 1993 р. в Україні ста­новила 47%, причому 35,7% — з причини зростання грошової маси, 8,5% — через швидкість зміни грошової маси і 2,8% — вна­слідок спаду виробництва. Головним фактором інфляції було зу­мовлене емісійною політикою держави зростання грошової маси.

Загальні рекомендації щодо врахування інфляції при вста­новленні значень показників ефективності проектів можна сфор­мулювати так:

1. Якщо очікується, що вартість усіх витрат і вигід зроста­тиме відповідно до темпів інфляції (індексу роздрібних цін), то можна:

а) або не враховувати інфляцію зовсім і застосовувати ре­альну ставку доходу до грошових надходжень, що оцінюються в поточних цінах;

6) або враховувати інфляцію таким чином:

– використовувати ставку доходу на капітал як облікову ("Пінку;

– приводити грошові потоки до такої грошової оцінки, яка Враховує індекс інфляції;

2. Якщо очікується, що вартість витрат і вигід зростатиме ріпними темпами, необхідно застосовувати ставку доходу на капітал до грошових потоків, які мають бути скориговані на Інфляційну зміну цін.

Залежність між реальною та грошовою ставкою доходу визначається формулою Фішера:

(l+rr)(l+rpi)=(l+mr),

де rr — необхідна реальна ставка доходу на капітал;

rрі — темп Інфляції, що звичайно вимірюється індексом ринкових цін;

mr — необхідна номінальна ставка доходу на капітал.

Слід зазначити, що навіть однорідна інфляція справляє певний вплив на показники інвестиційного проекту. Це відбувається за рахунок:

* зміни впливу запасів і заборгованостей (збільшення за­писів матеріалів і кредиторської заборгованості стає більш вигід­ним, а запасів готової продукції та дебіторської заборгованості — менш вигідним, ніж без інфляції);

* завищення податків через відставання амортизаційних Відрахувань від тих, які повинні відповідати підвищенню цін на основні фонди;

* зміни умов надання позик і кредитів.

Інфляція впливає на показники проекту як у грошовому, так І її натуральному виразі. Можлива зміна плану реалізації про­екту (планованих величин запасів і заборгованостей, позикових коштів, обсягу виробництва і продажів). Тому, безперечно, пе­рехід до розрахунків у твердій валюті або навіть до натуральних показників не скасовує необхідності врахування інфляції. Для максимального врахування впливу інфляції розрахунок комерційної ефективності проектів слід проводити як у постійних і/або світових цінах, так і в прогнозних цінах, які повинні відо­бражати умови здійснення проекту. Для досягнення цієї мети необхідно враховувати динаміку:

* зміни відношення курсів внутрішньої та іноземної валют;

* загального рівня цін;

* цін на виробничу продукцію на внутрішньому та зовніш­ньому ринках; цін на використовувані ресурси;

* кожного виду прямих витрат;

* рівня заробітної плати;

* загальних та адміністративних витрат;

* вартості основних фондів;

* витрат на організацію збуту;

* банківського процента.

Аналіз впливу інфляції може бути здійснений для двох варіантів:

* темп інфляції різний за окремими складовими витрат і доходів;

* темп інфляції однаковий за окремими складовими витрат і доходів.

У рамках першого підходу, який в більшій мірі відповідає реальній ситуації, особливо в країнах з нестабільною економікою, метод чистої теперішньої вартості використовується в своїй стандартній формі, але всі складові витрат і доходів, а також по­казники дисконту коригуються у відповідності з очікуваним темпом інфляції по роках.

У рамках другого підходу вплив інфляції носить своєрідний характер: інфляція впливає на числа (проміжні значення), отри­мані з розрахунків, але не впливає на кінцевий результат і висновок відносно долі проекту.

Розглянемо це явище на конкретному прикладі.

Приклад. Компанія планує придбати нове обладнання за ціною $36 000, яке забезпечує $20 000 економії витрат (у вигляді вхідного грошового потоку) на рік протягом трьох най­ближчих років. За цей період обладнання підлягає повному зносу. Вартість капіталу компанії складає 16% та очікується ін­фляція з темпом 10% на рік.





Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 353 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...