Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 17. Держава і право УРСР у повоєнні роки



(1945 – березень 1985 рр.)

Повоєнні адміністративно-територіальні зміни. Посилення сталінізму в 1945 – 1953 рр. “Ждановщина”. Втрати населення України в роки Другої світової війни. Антиукраїнська акція “Вісла”. Голод в Україні 1946-1947 рр. Ліквідація Української греко-католицької церкви. Збройний опір УПА і підпілля ОУН радянській репресивній системі.

Ліквідація надзвичайних державно-правових інституцій у перші повоєнні роки. “Вибори” до Верховної Ради УРСР та місцевих рад депутатів трудящих. Перетворення РНК УРСР у Раду Міністрів УРСР. Посилення централізованої бюрократичної системи управління державою. Зміни в системі органів юстиції, прокуратури, державної безпеки і внутрішніх справ.

Право. Посилення праворегулюючої ролі партійних органів. Цивільне право. Зміцнення державної власності. Націоналізація в західних областях, Буковині та Закарпатті. Регулювання господарсько-договірних відносин. Особиста власність. Грошова реформа 1947 р. та її характер. Трудове право. Колгоспне право. Кримінальне законодавство. Проголошення амністії. Нові склади державних злочинів. Скасування в 1947 р. і відновлення у 1950 р. смертної кари. Процесуальне законодавство. Відрив практики застосування законів від офіційних закликів.

Період розкладу сталінізму (1953 – перша половина 1960-х рр.).

Смерть Й.Сталіна. Політична боротьба і кадрові зміни в керівництві партії. Хрущовська “відлига”. Вищі органи державної влади. Спроби удосконалити форми управління економікою і культурою. Раднаргоспи. Державні комітети. Приєднання Криму до України. Розширення прав УРСР. Державний лад. Місцеві органи державної влади і управління. Перебудова судової системи та посилення прокурорського нагляду. Закон про судоустрій СРСР 1959 р. Положення про прокурорський нагляд в СРСР 1955 р. Реорганізація органів держбезпеки і внутрішніх справ. Товариські суди. Народні дружини. Кодифікація законодавства. Цивільне право. Трудове право. Колгоспне право. Кримінальне право. Кримінальне судочинство. Суперечливий характер десталінізації. Позаринковий, казармений соціалізм.

“Брежнєвський період” неосталінізму (середина 1960-х – середина 1980-х рр.). Консервативна і реформаційна лінії. “Стабілізація”. Курс на реанімацію командно-адміністративної системи сталінського зразка. Боротьба з проявами національної свідомості. Розвиток державницьких ідей в програмах опозиційних організацій. Реорганізація системи рад. Доктрина “загальнонародної держави”. Конституція СРСР 1977 р. про основні принципи політичного і правового устрою “розвинутого соціалізму”. Проголошення КПРС керівною і спрямовуючою силою радянського суспільства, ядром його політичної системи. Закритий характер політичної системи радянського суспільства. Одержавлення громадських організацій. Формалізація демократії в політичному житті. Зміцнення панування партійно-радянської бюрократії. Порушення владою законності, прав і свобод людини. Кризові явища в економіці. “Застій”.

Правовий статус УРСР як союзної республіки. Закон СРСР від 2 жовтня 1965 р. про зміну системи органів управління промисловістю країни. Ліквідація республіканських рад народного господарства та рад народного господарства економічних районів. Збільшення кількості союзних міністерств і відомств. Залежність УРСР від владного диктату Москви.

Державне будівництво УРСР. Верховна Рада УРСР. Президія Верховної Ради УРСР. Рада Міністрів УРСР. Закон про Раду Міністрів від 19 грудня 1978 р. Державні комітети, міністерства та відомства. Місцеві органи державної влади і управління, їх виконавчі і розпорядчі органи. Нові нормативні акти УРСР, які регулювали організацію та діяльність місцевих рад: закон про порядок відкликання депутата (1979 р.), закон про обласну раду народних депутатів (1980 р.), положення про організацію роботи з наказами виборців в УРСР (1981 р.). Судова система УРСР. Закон про судоустрій УРСР 1981 р. Державний арбітраж. Прокуратура. Органи внутрішніх справ. Адвокатура. Нотаріат.

Основні риси законодавства. Жорстка централізація в законотворчості. Пріоритет державного над особистістю. Безправ’я громадянина, його правова беззахисність. Видання Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік, кодексів УРСР відповідно до загальносоюзного законодавства, хронологічних зібрань законодавства, систематичних зібрань чинного законодавства республік. Зводи законів СРСР і УРСР. Розробка і прийняття Конституції УРСР 1978 р.

Адміністративне законодавство. Цивільне і господарське законодавство. Житлове законодавство. Сімейне законодавство. Трудове законодавство. Природноресурсове законодавство. Кримінальне законодавство. Виправно-трудове законодавство. Процесуальне законодавство.

Тема 18. Держава і право УРСР в період перебудови (квітень 1985 – серпень 1991 рр.)

Суть і зміст поняття “перебудова”. Етапи перебудови. Визрівання політичного курсу перебудови (квітень 1985 – січень 1987 рр.). М.С.Горбачов. Усвідомлення основних завдань перебудови, формування і розширення її соціальної бази (січень 1987 – літо 1988 рр.). Зміщення центру рушійних сил перебудови зверху вниз (літо 1988 – травень 1989 рр.). Розмежування та консолідація полярних політичних сил у суспільстві, їхнє відкрите протистояння (травень 1989 – лютий 1990 рр.). Поступовий перехід політичного керівництва СРСР вправо і радикалізація народних мас (лютий-грудень 1990 р.). Кінець перебудови (грудень 1990 – серпень 1991 р.).

Реформування політичної системи країни. Курс на демократизацію, гласність, посилення суспільно-політичної активності населення. Конституційні зміни в період перебудови: з’їзд народних депутатів, введення президентства, соціалістичний парламентаризм, реформа державного апарату, створення органів конституційного контролю. Доктрина “соціалістичної правової держави”. Зміни у правовому статусі союзної республіки. Закон СРСР від 26 квітня 1990 р. “Про розмежування повноважень між Союзом РСР і суб’єктом федерації”. Референдум 17 березня 1991 р. “Новоогарьовський процес”.

Реконструювання державного апарату УРСР. Закон УРСР від 27 квітня 1989 р. “Про зміни і доповнення Конституції (Основного Закону) УРСР”. Демократизація виборчої системи. Вибори до Верховної Ради УРСР і місцевих рад народних депутатів (березень 1990 р.). Діяльність новообраної Верховної Ради УРСР у парламентському режимі. Декларація про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р. Закон “Про економічну самостійність Української РСР” від 3 серпня 1990 р. Зміни у політичній системі республіки: зміна статті Конституції про принцип демократичного централізму, скасування статті про керівну і спрямовуючу роль КПРС у суспільному та державному житті. Розмежування повноважень між представницькими, виконавчими та судовими органами. Зміни в структурі вищої виконавчої влади. Закон УРСР “Про місцеві Ради народних депутатів УРСР та місцеве самоврядування” від 7 грудня 1990 р. Конституційний статус Кримської Автономної республіки. Реформування судової системи.

Зміни в законодавстві УРСР. Право забезпечення переходу економіки на систему ринкових відносин. Цивільне право як основний регулятор ринкових відносин. Законодавство про підприємницьку діяльність. Основи законодавства Союзу РСР і союзних республік про землю від 28 лютого 1990 р. Реформаторські зрушення в трудовому законодавстві. Реформування законодавства в соціально-культурній сфері. Зміни в кримінальному законодавстві. Процесуальне законодавство.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 2134 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...