Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Ринок предметів споживання



На цьому ринку здійснюється реалізація товарів тривалого користування (телевізорів, холодильників, автомобілів, відеотехніки, пральних машин тощо) та поточного споживання (продовольства, одягу, взуття та ін.). Також споживчий ринок включає в себе ринки різноманітних послуг: ремонт взуття та домашньої техніки, житла, пошиття одягу та взуття, послуг осві­ти, охорони здоров'я, культури, інтелектуальної власності (творів мистецтва тощо). На споживчому ринку об'єктом є продукти кінцевого особистого споживання, які безпосередньо задоволь­няють певну особисту потребу домогосподарств та окремих гро­мадян.

Носіями попиту на споживчому ринку є домогосподарства (населення), носіями пропозиції — фірми, підприємства, що виробляють і виносять на ринок споживчі товари і послуги.

Попит на ринку окремого споживчого товару (послуги) за­лежить від багатьох чинників: доходів домогосподарств, смаків (уподобань) населення; змін у цінах на супровідні товари (замі­нники та доповнювачі).

Пропозиція на цьому ринку визначається виробничими можливостями фірм (підприємств), їх бажанням максимізувати прибуток, оподаткуванням підприємств державою та інше.

Вирішальну роль відіграє попит населення: підприємства завжди виносять на ринок лише такі товари і послуги, на які є попит, які купуються.

Поведінка споживача (покупця) на такому ринку характе­ризується законами попиту, спадної граничної корисності, зіставленням бажання і можливостей домогосподарств. Бажан­ня в економічній теорії характеризується кривими байдужості, а можливість —бюджетними лініями (див. тему 1.1.).

Для перехідних економік, у тому числі України, існують проблеми формування споживчого ринку. Найважливішими напрямами формування такого ринку в Україні є:

По-перше, ліквідація глибокої диспропорції в народному гос­подарстві між виробництвом засобів виробництва і виробницт­вом предметів споживання. У1995 р. у промисловості це співвідно­шення становило 73%: 27%, тоді яку країнах з розвинутою еко­номікою воно було 30%: 70%. Тобто пріоритетними повинні стати галузі, шо виробляють продукти, які безпосередньо задовольня­ють потреби населення (сільське господарство, легка промис­ловість, побутове обслуговування, житлово-комунальне госпо­дарство, послуги освіти, охорони здоров'я, культури тощо);

По-друге, здійснення кардинальних реформ в оплаті праці та пенсійному забезпеченні, які є основними джерелами до­ходів населення. Останніх повинно бути досить для нормаль­ної життєдіяльності, втому числі й для купівлі товарів на спо­живчому ринку.

9.3. Ринок засобів виробництва. Проблеми формування цін на ресурси

Цей ринок інакше називають ринком ресурсів у частині за­собі» праці та предметів праці. Носіями попиту на ресурси є фірми (підприємства), які купують їх для виробництва спожив­чих товарів і послуг. Носіями пропозиції на цьому ринку є та­кож фірми (підприємства), але які виробляють саме ресурси, а не споживчі товари і послуги. Наприклад, сільгоспвиробнику, який виробляє м'ясо, необхідно придбати трактор, комбайн, іншу техніку з метою виробництва зерна та інших кормів для тваринництва. Виробники взуття, одягу, легкових автомобілів тощо купують на ринках ресурсів метал, паливо, електроенер­гію, тканини та інші сировину і матеріали.

Таким чином, на цьому ринку основними суб'єктами є фірми (підприємства): виробники предметів споживання і ви­робники засобів виробництва.

Попит на засоби виробництва називають похідним від попи­ту на предмети споживання: попит виробника шкіряного взуття на шкіру буде повністю залежати від попиту населення на таке взуття; попит на борошно хлібозаводу залежить від попиту на хліб, який він випікає і поставляє на ринок.

Пропозиція на ринку засобів виробництва (ресурсів) знач­ною мірою визначається наявністю власних корисних копалин (нафти, газу, вугілля тощо) або розмірами їх імпортних закупі­вель за кордоном.

Тому ціни на цьому ринку визначаються багатьма факто­рами: попитом на товари, що виготовляються за допомогою цих ресурсів; витратами на виробництво власних ресурсів, цінами імпортних ресурсів, тобто цінами, за якими купують ресурси за кордоном та інше. Особливе значення останнє має для Ук­раїни, яка переважну частину необхідних їй нафти і газу закупо­вує в Росії, Туркменістані та інших країнах. Тому в ціноутво­ренні на ринку засобів виробництва суттєву роль відіграє держа­ва.

У цілому фірма-виробник (продавець) предметів споживан­ня, одночасно є споживачем (покупцем) засобів виробництва. Для неї ціни, за якими вона купує ресурси є витратами, а ціни, за якими вона продає власний товар — доходами.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 3699 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...