![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Методичні вказівки з курсу “Геодезія” призначені для студентів І-го курсу спеціальностей “Геодезія”, “Землевпорядкування та кадастр” та “Геоінформаційні системи і технології”.
В методичних вказівках наведені достатньо докладні відомості про зміст та методи розв’язування задач по топографічній карті, яка є в багатьох випадках головним результатом діяльності геодезиста.
Метою методичних вказівок є надання практичної допомоги при виконанні практичних робіт з курсу „Геодезія”.
1. Умовні знаки топографічних карт і планів
Ознайомлення з топографічною картою. Читання умовних знаків
Основним результатом топографічних робіт є креслення земної поверхні, що складене в певній проекції і відповідає певним вимогам.
Планом місцевості називається зменшене подібне зображення горизонтальної проекції невеликої ділянки місцевості, в межах якого кривина рівневої поверхні не враховується.
Головна особливість плану – це однаковість масштабу у всіх його частинах і геометрична подібність контурів на плані контурам на місцевості. На планах зображується рельєф і ситуація, тобто природні об’єкти фізичної поверхні. Ситуація – це сукупність контурів і нерухомих предметів місцевості. Плани, на яких зображується тільки ситуація називають контурними або ситуаційними, якщо на них показаний рельєф – то це топографічний план.
Картою – називається зменшене узагальнене зображення на площині всієї поверхні Землі або значної її частини, складене в прийнятій картографічній проекції з урахуванням кривини рівневої поверхні. Карти підрозділяються на дві класифікації: за змістом та призначенням та за масштабом. За змістом та призначенням карти бувають:
- загально - географічні – усі елементи показані з однаковою повнотою та однаковими подробицями;
- спеціальні – це такі карти, на яких один або декілька елементів її показані з більшими подробицями та повнотою ніж інші. Спеціальні карти називають тематичними (енергетика, промисловість і т.п.).
За масштабом карти класифікуються:
- дрібномасштабні (1:1000000, 1:500000, 1:200000);
- середньомасштабні (1:100000, 1:50000, 1:25000);
- великомасштабні плани (1:10000, 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500).
Місцеві предмети, контури та рельєф на топокартах і планах показуються спеціальними умовними знаками.
Умовні знаки повинні передавати вид об’єктів (будівля, дорога і т.д.), деякі їх кількісні характеристики (висота та ширина дерева, вид покриття доріг та ін.), рельєф місцевості, а також визначати просторове місцезнаходження об’єктів.
Умовні знаки ділять на позамасштабні, контурні, лінійні та пояснювальні.
Позамасштабні умовні знаки застосовують для зображення об’єктів, невеликі розміри яких не дозволяють виразити їх в масштабі карти (дорожні показники, семафори і т.п.). Положення об’єкту фіксується певною точкою об’єкту. Для деяких знаків (геодезичних пунктів) такою точкою є центр знака, для інших (гирла діючих штолень) середина основи знака. Об’єкти, що виражаються позамасштабними знаками мають важливе життєве значення або є орієнтирами.
Контурні умовні знаки зображують об’єкти, які виражаються в масштабі карти або плану. Контур може бути викреслений суцільною лінією коли об’єкт має чітко виражену межу (стадіон, будинок і т.п.) або пунктирною лінією (напрклад, контур лісу).
Лінійними умовними знаками зображують витягнуті об’єкти, ширина яких не може бути виражена в масштабі карти або плану(дорога, ЛЕП і т.п.).
Пояснювальні умовні знаки використовують як додаткову характеристику об’єкта (це пояснювальні підписи).
Рельєф це сукупність нерівностей земної поверхні. На картах або планах, рельєф зображується горизонталями (ізолініями). Горизонталь – це умовна крива лінія, яка з’єднує точки земної поверхні з однаковими абсолютними (деколи умовними)висотами.
Завдання №1
1. Вивчити групи існуючих умовних знаків та навести приклади до кожної групи.
2. Описати ділянку карти що відповідає вашому варіанту в додатках, розподіляючи умовні знаки по групах та додаючи до умовних знаків характеристику, якщо така є.
Дата публикования: 2015-01-13; Прочитано: 549 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!