Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Загальні відомості. Іони кальцію надходять у поверхневі води суходолу в основному внаслідок розчинення у воді гірських порід



Іони кальцію надходять у поверхневі води суходолу в основному внаслідок розчинення у воді гірських порід, мінералів, солей тощо. Цьому сприяє наявність у воді розчиненого діоксиду вуглецю (вугільної кислоти), який з іонами Са2+ утворює добре розчинні гідрокарбонати. У річкових водах вміст кальцію не перевищує 1 г/дм3 і зазвичай коливається в межах 10−150 мг/дм3 залежно від гідрологічної ситуації. Якщо ступінь мінералізації води високий, то іони кальцію частково зв'язуються в іонні пари CaSO40, CaCO30, CaHCO3+. У дуже інтенсивно забарвлених водах кальцій утворює досить міцні комплексні сполуки з гумусовими речовинами.

Для визначення концентрації іонів кальцію у поверхневих водах суходолу найбільш простим, точним, селективним і зручним є титриметричний метод із використанням комплексону III та металохромних індикаторів. Комплексна сполука кальцію з комплексоном III дуже стійка, тому часткове зв'язування кальцію в іонні пари та комплекси з гумусовими речовинами не заважає аналізу.

Комплексонометричне визначення кальцію

Принцип методу. Іони кальцію, взаємодіючи з комплексоном III (двонатрієва сіль етилендіамінтетраоцтової кислоти, скорочено Na2Н2Y), утворюють безбарвну, стійку в лужному середовищі (рН 12 − 13) комплексну сполуку складу Са2+: Na2Н2Y = 1: 1 за схемою

Са2+ + H2Y2-↔ CaY2- + 2Н+,

де H2Y2- − аніон комплексону III.

Пробу води, яка містить іони Са2+, титрують розчином комплексону III за наявності індикатору − суміші мурексиду й нафтолового зеленого Б. Іони кальцію утворюють із цим індикатором забарвлені сполуки, які надають розчину брудно-зеленого кольору. Не досягаючи точки еквівалентності, комплексон III зв'язує вільні іони кальцію в безбарвні комплекси CaY2- і колір розчину залишається незмінним. У точці еквівалентності надлишок комплексону III реагує з менш стійкими комплексами кальцію брудно−зеленого кольору, внаслідок чого вивільнюються аніони індикаторів, забарвлені в синій колір.

Іони магнію, концентрація яких не перевищує 3 мг/дм3, не заважають аналізу, оскільки їх сполуки з комплексоном III менш стійкі, ніж комплекси кальцію. Однак, якщо концентрація іонів Mg2+ більша за 3 мг/дм3, то значна кількість гідроксиду магнію, який утворюється при рН 12−13, адсорбує мурексид, що заважає аналізу. Вплив іонів магнію можна усунути розбавлянням проби води дистильованою водою.

Іони важких металів (міді, заліза, мангану, цинку тощо) також утворюють забарвлені комплексні сполуки з мурексидом, але через низьку концентрацію ними можна знехтувати. Якщо води забруднені іонами важких металів, їх можна маскувати добавлянням до проби 0,5−1 см3 25%-го водного розчину триетаноламіну.

Комплексонометричне титрування використовують для аналізу вод із вмістом кальцію не менш як 0,5 мг/дм3.

Методика визначення. У конічну колбу місткістю 150−200 см3 піпеткою вносять 25−100 см3 проби залежно від очікуваного вмісту кальцію, добавляють 2 см3 розчину NaOH для створення рН 12−13 і 10−15 мг сухого змішаного індикатору. Пробу титрують розчином комплексону III за постійного перемішування до зміни брудно-зеленого забарвлення на синє.

Концентрацію іонів кальцію Сх (ммоль-екв/дм3) та Су (мг/дм3) обчислюють за рівняннями

де V 1 − об'єм розчину комплексону III, витрачений на титрування, см3; С − концентрація розчину комплексону III, моль-екв/дм3; V — об'єм проби води, см3; 20,04 − молярна маса еквівалента кальцію (M∙ Са2+).

Установки, прилади, лабораторний посуд, реактиви

Розчин комплексону III, 0,02 моль-екв/дм3: 3,75 ± 0,01 г комплексону III (двонатрієва сіль етилендіамінтетраоцтової кислоти С10Н14О8N2Na2∙2H2O) розчиняють у бідистильованій воді й доводять об'єм розчину до 1 дм3 у мірній колбі. Точну концентрацію розчину встановлюють титруванням стандартним розчином хлориду цинку.

Визначення точної концентрації розчину комплексну ІІІ. У конічну колбу для титрування піпеткою вносять 10 см3 стандартного розчину хлориду цинку з відомою концентрацією С, добавляють 20-25 см3 дистильованої води, 5 см3 буферного розчину з рН~10, 2-3 краплі індикатору еріохром чорний Т і титрують розчином комплексну ІІІ до зміни червоно-фіолетового забарвлення на блакитне.

Концентрацію розчину комплексну ІІІ Сх (моль-екв/дм3) обчислюють за рівнянням

де V1 − об’єм взятого стандартного розчину хлориду цинку, см3; С − концентрація стандартного озчину хлориду цинку, моль-екв/дм3; V − об'єм розчину комплексону ІІІ витраченого на титрування, см3.

Стандартний розчин хлориду цинку, 0,01 моль-екв/дм3: близько 0,33 г металічного гранульованого цинку швидко промивають у невеликій кількості концентрованої соляної кислоти й відразу відмивають від кислоти бідистильованою водою. Потім висушують у сушильній шафі при 100 °С упродовж 1-2 год, охолоджують і визначають його масу (m) на аналітичних терезах.

У мірну колбу місткістю 1 дм3 наливають 10-15 см3 бідистильованої води та 3 см3 концентрованої соляної кислоти і добавляють наважку (m) металічного цинку. Після повного розчинення наважки розчин доливають до риски бідистильованою водою. Концентрація цього розчину приблизно дорівнює 0,01 моль-екв Zn2+/дм3.

Точну його концентрацію С (моль-екв/дм3) обчислюють за рівнянням:

де m − наважка металічного цинку, г; 32,69 − молярна концентрація цинку (М·1/2Zn2+).

Індикатор еріохром чорний Т, спеціальний ЕТ-00 (хромоген чорний), С20Н12O7N3SNa готують одним із таких способів:

а) 0,5 г індикатору розчиняють у 10 см3 буферного розчину і доводять об'єм розчину етиловим спиртом до 100 см3 у мірній колбі;

б) 0,5 г індикатору розтирають у фарфоровій ступці з 50 г хлориду натрію.

Змішаний індикатор: 0,2 г мурексиду С8Н8O7N5∙H2O і 0,5 г нафтолового зеленого Б розтирають у ступці зі 100 г хлориду натрію/ Суміш зберігають у пляшці з темного скла.

Розчин їдкого натру, 2 моль-екв/дм3: 80 г NаОН, х.ч., розчиняють у дистильованій воді й доводять об'єм розчину до 1 дм3 у мірній колбі.

Буферний розчин з рН~10: 20 г хлориду амонію, х.ч., розчиняють у дистильованій воді, добавляють 100 см3 концентрованого розчину аміаку, х.ч., і доводять об'єм розчину до 1 дм3 у мірній колбі. Якщо рН суміші відрізняється від 10 більш ніж на ±0,2, то добавляють концентрований розчин НС1 або NН4ОН до досягнення рН 10 ± 0,2 за рН-потенціометричного контролю.

Комплексонометричне визначення магнію

Магній, аналогічно кальцію, надходить у природні води внаслідок хімічного вивітрювання та розчинення різноманітних гірських порід, мінералів і солей, а також із промисловими стічними водами. У річкових водах вміст магнію коливається від кількох міліграмів до кількох десятків міліграмів на кубічний дециметр (мг/дм3). У поверхневих водах суходолу вміст магнію, як правило, менший, ніж вміст кальцію. Значна частина магнію знаходиться у вигляді іонних пар (МgSO40, МgНСО3+) та комплексних сполук з органічними речовинами природних вод.

Вміст магнію в природних водах визначають розрахунковим способом та методом прямого комплексонометричного титрування.

Іонні пари та комплекси з органічними речовинами природних вод, які утворюють іони магнію, не заважають аналізу, оскільки комплекс магнію з комплексоном III дуже стійкий.

Визначення розрахунковим способом

У досліджуваній пробі води комплексонометрично визначають загальну твердість Ст (ммоль-екв/дм3) і вміст іонів кальцію (ммоль-екв/дм3).

Вміст іонів магнію Сх (ммоль-екв/дм3) та Су (мг/дм3) обчислюють за рівняннями

де 12,16 − молярна маса еквівалента магнію (М∙ Мg2+).

Пряме комплексонометричне титрування

Принцип методу. Метод ґрунтується на подвійному титруванні розчином комплексону III: спочатку пробу титрують за рН 12-13 і наявності індикатору мурексиду, при цьому зв'язуються іони кальцію. Потім створюють рН ~ 10 і титрують іони магнію за наявності індикатору еріохром чорного Т. Сумарна витрата розчину комплексону III відповідає твердості води.

За наявності іонів металів, комплекси яких з еріохром чорним Т міцніші, ніж із комплексоном III, зміна кольору розчину в точці еквівалентності недостатньо чітка. Визначенню також заважають іони заліза концентрацією понад 10 мг/дм3, кобальту, нікелю, міді (концентраціями кожного понад 0,1 мг/дм3) та деякі ін. Для маскування катіонів металів, які заважають аналізу, застосовують ціанід калію, солянокислий гідроксиламін або сульфід натрію. Така потреба постає в основному при аналізі стічних вод.

Дуже каламутні води фільтрують крізь мембранний фільтр із діаметром пор 0,45 мкм.

Цим методом можна визначати вміст магнію концентрацією від 1 до 50 мг/дм3 за об'єму проби 100 см3.

Методика визначення. У конічну колбу для титрування вносять 100 см3 проби, додають 2 см3 розчину NаОН, 0,1−0,2 г мурексиду і титрують розчином комплексону III до появи інтенсивного фіолетового забарвлення. Витрачений об'єм розчину комплексону III відповідає вмісту кальцію у пробі.

Після титрування розчин нейтралізують додаванням 1,5−2,5 см3 розчину соляної кислоти до рН 7−8, нагрівають і вносять краплю бромної води для розкладання індикатору. Розчин охолоджують, добавляють 5 см3 буферного розчину з рН ~ 10, близько 0,1 г еріохром чорного Т і титрують розчином комплексону III доти, доки фіолетове забарвлення не зміниться на блакитне.

Концентрацію іонів магнію Сх (ммоль-екв/дм3) та Су (мг/дм3) обчислюють за рівняннями

де V 1 − об'єм розчину комплексону III, витрачений на титрування з індикатором еріохром чорним Т, см3; С − концентрація розчину комплексону III, моль-екв/дм3; V − об'єм проби води, см3; 12,16 − молярна маса еквівалента іонів магнію (М∙ Мg2+).

Установки, прилади, лабораторний посуд, реактиви

Розчин комплексону III, 0,02 моль-екв/дм3; буферний розчин з рН ~ 10; індикатор еріохром чорний Т — приготування див. у попередній методиці.

Індикатор мурексид: 0,2 г мурексиду С8Н8O7N5∙H2O змішують зі 100 г хлориду натрію і розтирають у порошок у фарфоровій ступці.

їдкий натр, 1 моль-екв/дм3: 40 г NаОН, ч.д.а., розчиняють у дистильованій воді й доводять об'єм розчину до 1 дм3 у мірній колбі.

Соляна кислота, 1 моль-екв/дм3: 85 см3 концентрованої НСl, ч.д.а., розбавляють дистильованою водою і доводять об'єм розчину до 1 дм3 у мірній колбі.

Бромна вода: 10 г брому енергійно струшують з 200 см3 дистильованої води у склянці з притертою пробкою; пробку зрідка потрібно відкривати. Бром беруть з надлишком, тому частина його осідає на дно склянки. У міру витрачання бромної води добавляють нову порцію дистильованої води, щоразу енергійно струшуючи. Роботи з бромною водою виконують у витяжній шафі.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 322 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...