![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Задача 1. У процесі фотосинтезу одна рослина поглинає 560 г CO2 за світловий день. Яка маса глюкози (теоретично) утвориться в листках і яка маса кисню виділиться за 10 днів? Процесом дихання знехтувати.
Дано: Розв’язання:
CO2 = 560 г/день; Записуємо сумарне рівняння фотосинтезу:
t = 10 днів. 6СО2 + 6Н2О С6Н12О6 + 6О2.
m(С6Н12О6) -? 6 моль 1 моль 6 моль
m(CO2) -?
М(СО2) = 12+16×2 = 44 г/моль
М(О2) = 16×2 = 32 г/моль
М(С6Н12О6) = 6×12 + 12×1 + 6×16 = 180 г/моль
По рівнянню реакції:
m (СО2) = 6×44=264 г
m (С6Н12О6) = 180 г
m (О2) = 6×32=192 г
За рівнянням реакції визначаємо маси продуктів реакції, утворених рослиною за день:
Унаслідок поглинання 264 г CO2 утворюється 180 г С6Н12О6;
Унаслідок поглинання 560 г CO2 – х г С6Н12О6;
х = 560×180/264 = 381,8 г С6Н12О6.
Унаслідок поглинання 264 г CO2 утворюється 192 г O2;
Унаслідок поглинання 560 г CO2 – х г O2;
х = 560×192/264 = 407,2 г O2.
У результаті фотосинтезу за один день рослина утворює 381,8 г С6Н12О6 і виділяє 407,2 г O2.
За 10 днів утвориться:
381,8 г×10 = 3818 г С6Н12О6;
407,2 г×10 = 4072 г O2.
Відповідь: Утвориться 3818 г глюкози й виділиться 4072 г кисню.
Задача 2. За добу людина споживає в середньому 450 г O2. Одне дерево середніх розмірів за вегетаційний період поглинає близько 44 кг CO2. На скільки діб вистачить людині кисню, продукованого одним деревом за вегетаційний період?
Дано: Розв’язання:
m(O2) = 450 г (0,45кг) За сумарним рівнянням реакції фотосинтезу
m(CO2) = 44 кг визначаємо масу кисню, яку виділить одне дерево
m(O2) -? за вегетаційний період:
N(днів) -? 6СО2 + 6Н2О С6Н12О6 + 6О2
6 моль 6 моль
М(СО2) = 12 + 16×2 = 44 г/моль
М(О2) = 16×2 = 32 г/моль
По рівнянню реакції:
m (СО2) = 6×44 = 264 г
m (О2) = 6×32 = 192 г
Унаслідок поглинання 264 кг CO2 виділяється 192 кг O2;
Унаслідок поглинання 44 кг CO2 – х кг O2;
х = 44×192/264 = 32 кг O2
Визначаємо, на скільки діб вистачить одній людині кисню, продукованого деревом за вегетаційний період:
32 кг/0,45 кг/добу = 71 добу.
Відповідь: Кисню вистачить на 71 добу.
Задача 3. Земна поверхня одержує 2 Дж/см2 сонячної енергії за хвилину. Яка маса глюкози синтезуються в 1500 листках однієї рослини, якщо середня площа листка становить 12 см2, тривалість світлового дня становить 16 год., а коефіцієнт переходу сонячної енергії в енергію хімічних зв’язків – 14 %?
Дано: Розв’язання:
Q = 2 Дж/см2/1хв Визначаємо загальну площу листків:
S(листка) = 12 см2 S(заг.) = 12×1500 = 18000 см2
N = 1500 листків Кількість сонячної енергії, що потрапляє на листки
t = 16 год. за 1 хвилину:
u = 14 % (0,14) Q = 2 ×18000 = 36000 Дж або 36 кДж
Кількість енергії, яку одержить ця рослина протягом
m (С6Н12О6) -? 16 годин світлового дня:
Q (заг.) = 36× 60×16 = 34560 кДж.
Кількість енергії, що переходить в енергію хімічних зв’язків:
34560 кДж – 100%
х кДж – 14 %
х = 34560× 14 % / 100% = 4838,4 кДж.
З рівняння сумарної реакції фотосинтезу випливає, що для синтезу 1 моль глюкози необхідно 2800 кДж енергії:
6СО2 + 6Н2О + 2800 кДж → С6Н12О6 + 6О2
1 моль – 2800 кДж
х моль – 4838,4 кДж
х = 4838,4/2800 = 1,73 моль.
Визначаємо масу глюкози:
М(С6Н12О6) = 180г/моль.
1 моль С6Н12О6 – 180 г
1,73 моль С6Н12О6 – х г
х = 1,73×180 = 311 г С6Н12О6.
Відповідь: Синтезовано 311 г глюкози.
Задача 4. У нітрифікуючих бактеріях відбуваються процеси, які можна виразити наступними рівняннями реакції:
2NH3 + 3O2 = 2HNO2 + 2H2O + 663 кДж;
2HNO2 + O2 = 2HNO3 + 192кДж.
Визначте, яку кількість речовини амоніаку повинні окиснити нітрифікуючи бактерії для вивільнення 6542 кДж енергії.
Розв’язання:
За рівняннями обох реакцій визначаємо, яку кількість речовини амоніаку потрібно окиснити бактеріями, щоб вивільнити 6542 кДж енергії.
Унаслідок окиснення 2 моль NH3 в обох послідовних реакціях вивільняється 855 кДж енергії (663 + 192 = 855), а внаслідок окиснення х моль NH3 – 6542 кДж енергії. складаємо пропорцію:
2 моль – 855 кДж;
х моль – 6542 кДж;
х = 2×6542/855 = 15,3 моль
Відповідь: Для вивільнення 6542 кДж енергії нітрифікуючи бактерії повинні окиснити 15,3 моль амоніаку.
Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 7672 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!