![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Задача 1. У процесі дисиміляції в тканинах відбулося розщеплення 12 моль глюкози, з яких повного кисневого розщеплення зазнала тільки половина.
1. Визначте, які маси молочної кислоти і вуглекислого газу утворились внаслідок реакції.
2. Яка кількість речовини АТФ утворилась?
3. Яка кількість енергії і в якому вигляді акумулювалась в ній?
Дано:Розв’язання:
n(С6Н12О6) = 12 моль Записуємо рівняння реакції:
m(С3Н6О3) -? С6Н12О6 + 2АДФ + 2Н3РО4 → 2С3Н6О3 + 2АТФ + 2Н2О
m(СО2) -? 1 моль 2 моль 2 моль
n(АТФ) -? 1 моль (С6Н12О6) – 2 моль (С3Н6О3)
Q -? Знаходимо кількість глюкози при повному розщепленні:
12 моль/ 2 = 6 моль С6Н12О6.
По рівнянню реакції з 1 молю С6Н12О6 отримали 2 моля С3Н6О3.
n (С3Н6О3) = 6 ×2 = 12 моль
n = ; m (С3Н6О3) = n × M
Знаходимо молекулярну вагу молочної кислоти:
M(С3Н6О3) = 12×3 + 1×6 + 16×3 = 90 г/моль
Знаходимо масу молочної кислоти:
m (С3Н6О3) = 12 ×90 = 1080 г
Знаходимо кількість речовини АТФ:
1 моль С6Н12О6 – 2 моль АТФ
6 моль С6Н12О6 – х моль АТФ
х = 6×2/1 = 12 моль АТФ
n(АТФ) = 12 моль АТФ
Визначаємо масу СО2 і кількість речовини АТФ, що утворились внаслідок повного (кисневого) розщеплення 6 моль С6Н12О6:
С6Н12О6 + 6О2 + 38АДФ + 38Н3РО4 → 6СО2 + 38АТФ + 44Н2О
1 моль 6 моль 38 моль
По рівнянню реакції:
1 моль С6Н12О6 - 6 моль СО2
6 моль С6Н12О6 - х моль СО2
х = 6×6/1 = 36 моль
n (СО2) = 36 моль
Знаходимо молекулярну вагу СО2:
М (СО2) = 12 + 16 × 2 = 44 г/моль
Знаходимо масу СО2:
m (СО2) = 36 × 44 = 1584 г.
По рівнянню реакції:
1 моль С6Н12О6 - 38 моль АТФ
6 моль С6Н12О6 - х моль АТФ
х = 6× 38/ 1 = 228 моль
n (А—Ф) = 228 моль
Визначаємо кількість енергії, яка виділилась внаслідок неповного (безкисневого) і повного (кисневого) розщеплення глюкози:
n (АТФ) = 228 + 12 = 240 моль
1 моль АТФ - 40 кДж енергії
240 моль АТФ - х кДж енергії
х = 240 ×40 / 1 = 9600 кДж
Q = 9600 кДж.
Відповідь: Утворилось 1080 г молочної кислоти і 1584 г вуглекислого газу і 228 моль АТФ. Енергія (9600 кДж) акумульована в АТФ у вигляді макроенергетичних зв’язків.
Задача 2. На роботу м’язів протягом 1 хв. потрібно 25 кДж енергії. Людина працювала з таким навантаженням 60 хвилин. Яка маса глюкози засвоїлась в м’язах, якщо половина її зазнала анаеробного, а половина – повного розщеплення?
Дано:Розв’язання:
Q = 25 кДж/хв.. Визначаємо, яка загальна енергія витратилась за
t = 60 хвилин 60 хвилин роботи:
m(С6Н12О6) -? Q = 25 × 60 = 1500 кДж.
Складаємо сумарні рівняння розщеплення глюкози за умовами задачі:
С6Н12О6 + 6О2 + 38АДФ + 38Н3РО4 → 6СО2 + 38АТФ + 44Н2О;
180 1520 кДж
С6Н12О6 + 2АДФ + 2Н3РО4 → 2С3Н6О3 + 2АТФ + 2Н2О;
180 80 кДж
Сумарна маса глюкози:
m (С6Н12О6) = 180 + 180=360 г
Сумарна енергія:
Q = 1520 + 80 =1600 кДж.
Визначаємо масу глюкози, яка зазнала розщеплення під час роботи протягом 60 хвилин:
360 г С6Н12О6 – 1600 кДж;
х г С6Н12О6 – 1500 кДж;
х=360× 1500/1600 = 337,5 г
m (С6Н12О6) = 337,5 г.
Відповідь: Засвоїлось 337,5 г глюкози.
Задача 3. Яку відстань може пробігти спортсмен зі швидкістю 20 км/год. без приймання їжі, якщо маса глюкози в м’язах, яка може бути використана, дорівнює 400 г? Половина цієї глюкози зазнає повного розщеплення, а половина – безкисневого.
Дано:Розв’язання:
V = 20 км/год. Визначаємо сумарну масу глюкози та витрати
m (С6Н12О6) = 400 г енергії спортсменом під час бігу протягом
S -? 60 хвилин за умовами задачі:
С6Н12О6 + 6О2 + 38АДФ + 38Н3РО4 → 6СО2 + 38АТФ + 44Н2О
180 1520 кДж
С6Н12О6 + 2АДФ + 2Н3РО4 → 2С3Н6О3 + 2АТФ + 2Н2О
180 80 кДж
m (С6Н12О6) = 180 + 180 =360 г
Q (С6Н12О6) = 1520 + 80 = 1600 кДж.
Визначаємо кількість енергії, витраченої спортсменом під час бігу, якщо засвоїлось 400 г глюкози за умовами задачі:
360 г С6Н12О6 – 1600 кДж енергії
400 г С6Н12О6 – х кДж енергії
х=400 × 1600/360 = 1777,7 кДж
Q = 1777,7 кДж анергії.
Визначаємо час, за який пробіг бігун:
60 хвилин – 1600 кДж
х хвилин – 1777,7 кДж
х=60 × 1777,7/1600 = 1,06 год.
t = 1,06 год.
Визначаємо відстань, яку пробіг бігун:
S = V× t = 20/1,06 год. = 18,86 км.
Відповідь: Спортсмен може пробігти відстань 18,86 км.
Задача 4. У процесі дисиміляції утворилося 12 моль СО2 і 6 моль С3Н6О3.
1. Яка кількість речовини глюкози при цьому розщепилась?
2. Яка кількість речовини АТФ синтезувалась?
3. Яка кількість енергії акумулювалась в молекулах АТФ?
Дано:Розв’язання:
n(СО2) = 12 моль Для цього складаємо сумарне рівняння реакцій повного
n(С3Н6О3) = 6 моль розщеплення глюкози:
n(С6Н12О6) -? С6Н12О6 +6О2 +38АДФ +38Н3РО4 →6СО2 +38АТФ +44Н2О
n(АТФ) -? 1 моль 6 моль 38 моль
Q -?
Визначаємо, яка кількість речовини глюкози зазнала розщеплення і яка кількість речовини АТФ утворилась при виділенні 12 моль СО2:
З 1 моль С6Н12О6 - 6 моль СО2
з х моль С6Н12О6 – 12 моль СО2
х=12× 1/6= 2 моль
Повного розщеплення зазнали 2 моль С6Н12О6.
З 6 моль СО2 - 38 моль АТФ
З 12 моль СО2 – х моль АТФ
х= 12×38/6= 76 моль АТФ.
Складаємо сумарне рівняння реакції неповного розщеплення глюкози:
С6Н12О6 + 2АДФ + 2Н3РО4 → 2С3Н6О3 + 2АТФ + 2Н2О
1 моль 2 моль 2 моль
Визначаємо, яка кількість речовини глюкози зазнала розщеплення і яка кількість речовини АТФ утворилась внаслідок виділення 6 моль С3Н6О3.
З 1 моль С6Н12О6 - 2 моль С3Н6О3
з х моль С6Н12О6 – 6 моль С3Н6О3
х=6×1/2= 3 моль
Неповного розщеплення зазнали 3 моль С6Н12О6.
З 2 моль С3Н6О3 - 2 моль АТФ
З 6 моль С3Н6О3 – х моль АТФ
х=6×2/2=6 моль АТФ.
Визначаємо загальну кількість глюкози:
2 моль + 3 моль = 5 моль
n(С6Н12О6) = 5 моль
Визначаємо загальну кількість речовини АТФ:
76 моль + 6 моль = 82 моль
n (АТФ) = 82 моль
Визначаємо кількість енергії, акумульованої в 82 моль АТФ:
Q = 82 ×40 = 3280 кДж.
Відповідь: Зазнали розщеплення 5 моль глюкози, синтезувалось 82 моль АТФ. В молекулах АТФ акумульовано 3280 кДж енергії.
Задача 5. Унаслідок дисиміляції глюкози в клітинах утворилося 6 моль молочної кислоти і 28 моль вуглекислого газу.
1. Визначте, яка кількість речовини глюкози зазнала дисиміляції.
2. Скільки з неї зазнало неповного і скільки повного розщеплення.
3. Яка кількість речовини АТФ при цьому синтезована і скільки енергії акумульовано.
4. Яка кількість речовини О2 витрачена на окиснення утвореної молочної кислоти?
Дано:Розв’язання:
n(С3Н6О3) = 6 моль Сумарні рівняння реакції повного та неповного
n(СО2) = 28 моль розщеплення глюкози:
1,2 n(С6Н12О6) -? С6Н12О6 +6О2 +38АДФ +38Н3РО4 →6СО2 + 38АТФ + 44Н2О
n(АТФ) -? 1 моль 6 моль 38 моль
n(О2) -? С6Н12О6 + 2АДФ + 2Н3РО4 → 2С3Н6О3 + 2АТФ + 2Н2О
Q -? 1 моль 2 моль 2 моль
На основі сумарних реакцій повного й неповного розщеплення глюкози визначаємо кількість речовини глюкози, яка розщепилась.
Визначаємо, яка кількість речовини глюкози зазнала неповного розщеплення:
З 1 моль С6Н12О6 - 2 моль С3Н6О3
з х моль С6Н12О6 - 6 моль С3Н6О3
х=6×1/2= 3 моль.
Визначаємо кількість речовини глюкози, яка зазнала повного розщеплення:
З 1 моль С6Н12О6 - 6 моль СО2
з х моль С6Н12О6 - 28 моль СО2
х=28 ×1/6= 4,6 моль
Визначаємо загальну кількість речовини глюкози, яка зазнала розчеплення:
n(С6Н12О6) = 3 + 4,6 = 7,6 моль.
Визначаємо кількість речовини АТФ, яка утворилась внаслідок виділення 6 моль С3Н6О3 під час повного розщеплення глюкози:
2 моль С3Н6О3 – 2 моль АТФ
6 моль С3Н6О3 – х моль АТФ
х=6×2/2= 6 моль
Визначаємо кількість речовини АТФ, яка утворилась внаслідок виділення 28 моль СО2 під час повного розщеплення глюкози:
6 моль СО2 – 38 моль АТФ
28 моль СО2 – х моль АТФ
х=28×38/6 = 177 моль АТФ.
Визначаємо загальну кількість речовини АТФ, утвореної внаслідок розщеплення глюкози:
n (АТФ) = 6 + 177 = 183 моль.
Визначаємо кількість енергії, акумульованої в 183 моль АТФ:
Q = 183 × 40 = 7320 кДж.
Визначаємо кількість речовини Q2, витраченої на розщеплення глюкози, під час якого виділилося 28 моль СО2:
6 моль О2 – 6 моль СО2
х моль О2 – 28 моль СО2
х=6× 28/6= 28 моль Q2 – витрачено на окиснення глюкози.
Відповідь: Дисиміляції зазнало 7,6 моль глюкози, неповного розщеплення зазнало 3 моль і повного розщеплення – 4,6 моль глюкози. Синтезовано 183 моль АТФ, в яких акумульовано 7320 кДж енергії. На повне окиснення 4,6 моль глюкози витрачено 28 моль кисню.
Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 17876 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!